bugün

Fenerbahçe nin takriben 5 sene önce katıldıgı şampiyonlar ligi nde 6 maçta 0 puan toplaması durumu. Sebebini Ali Şen aşagıdaki linkte oldukça net bir şekilde açıklamıştır. *

http://www.youtube.com/watch?v=K0xx7Aw1ntc
fenerbahçe'nin 2001-2002 sezonunda şampiyonlar ligi f grubunda 0 puan çekmesidir.

fenerbahçe 0-3 barcelona
fenerbahçe 0-1 o.lyon
b.leverkusen 2-1 fenerbahçe
o.lyon 3-1 fenerbahçe
fenerbahçe 1-2 b.leverkusen
barcelona 1-0 fenerbahçe

ayrıca gruptaki son maç olan barcelona maçında spiker'in maçın 90.dakikasında fenerbahçe gruptaki ilk puanını almaya çok yakın derken rivaldo'nun topu 90 çakması hala hafızalardadır.

işte o gol:

http://www.youtube.com/watch?v=FBwbO-29Y-k
günümüzde turk takımlarının farklı yenılgılere ve böle sonuclara artık profosyenelce bakması gerek bir drum...
puan almasından daha normal bir durumdur aslında.
hala anımsandıkça gülünmekte,dalga geçilmektedir.
bir beşiktaşlı olarak diyorum ki: banane...
e millet demez mi "niye buraya yazıyosun o vakit?"...bilmiyorum der kaçarım
(bkz: avrupali acimiyor ve atabildigini atiyor)
sekiz sıfır ve altı sıfır daki sıfırın aynısıdır. bildiğin sıfır...
fenerbahce yonetimin barcelona macında barcelona yavaslasın diye elektrikleri kestiği iddia edilmektedir.ama rivaldo nou campta fena kesmiştir doksana o ayrı.
2001 2002 senesinde fenerbahce nin ülkemize yaşattığı rezilliklerden bir tanesidir.
bir yerleri hızla havaya kalkan fenerbahçe taraftarını gerçeklerle yüzleştirecek tokat gibi bir cevap olacaktır kanaatindeyim. hayal aleminde kürek çekmenin uğrattığı hüsranı hemen yanı başınızdaki kadim dostlarınız galatasaraylılara sorun isterseniz. sizi seve seve aydınlatırlar bu konuda. hele hele bu sene şampiyonlar liginin şampiyonu ilan edenler var feneri ki üzülüyorum.

türkiye'nin iki güzide ekibi. galatasaray ve fenerbahçe... iki klübünde kadroları ve teknik heyetleri beklentilerin çok çok altında. bu teknik zaafiyetler galatasaray'da su yüzüne erken çıktı. daha dün gıyabımda asılıyordum kadro ve skibbe hakkında olumsuz görüş bildirdiğim için bugün bakıyorum da bazı arkadaşlar skibbe'yi gönderme kampanyaları başlatmışlar. öngörü başka bir şey tabi, öhöm öhöm!

fenerbahçe de uyarılarıma kulak kesilmezse sonu belli. gruplarda sıfır çekmek... hem bu yabancı olmadığı bir durum fenerbahçe taraftarının. iddia ediyorum bugünkü teknik kadrosu ile fenerbahçe dişli bir gruptn çıkmayı bırakın puan dahi çıkaramaz. bu kadar net konuşuyorum. galatasaray konusunda yanılmadım, yanılmayı isterdim. ancak inşallah bu sefer yanılırım ve fenerbahçe gruplarda sıfır çekmez.
kesinlikle kulak alınması gereken bir öneridir. derhal gerekenler yapılmalıdır ve fenerbahçe şampiyonlar ligine katılma hakkını galatasaray'a devretmelidir. hem bu tehlike bertaraf edilir hem de hak avrupa fatihine devredilip rahat edilir.

bu arada söylemeden edemeyeceğim fenerbahçe bu kuraya 3. torbadan girecektir. * rakipleri arasında atletico madrid olduğu gibi bate borisov, aalborg,anorthosis gibi takımlar da olacaktır. ama buna rağmen 0 çeker diyorsanız doğrudur ona laf söyleyemem.
(bkz: tarih tekerrürden ibarettir)
(bkz: gs çok çekse ne olacak yine uefa ya kalacak)

fenerbahçe takımının maçlarını pek izlememiş insan modeli sözüdür.
2001 şampiyonlar liginde başa gelen, hayal kırıklığı yaşatan durumdur. tekrarlanması muhtemel olan olaydır.

2001 yılı şampiyonlar ligi sonuçları :

Fenerbahçe - Barcelona 0 - 3
Fenerbahçe - Olimpik Lyon 0 - 1
Bayer Leverkusen - Fenerbahçe 2 - 1
Olympique Lyon - Fenerbahçe 3 - 1
Fenerbahçe - Bayer Leverkusen 1 - 2
Barcelona - Fenerbahçe 1 - 0
geçmişte oldu mu? oldu. bir daha yaşanır mı? bilinmez, hiç birimiz medyum değiliz. fenerbahçenin 0 çektiği sezon skorlarını incelediğizde fenerbahçe 3 maçta 85-90 dakikaları arasında gol yiyip mağlup olmuştur. ama bu savunma olamaz. * galatsaray uefa kupasını kaldırdığında şampiyonlar liginde yamulmuyorsam 7 sezon oynadı. fenerbahçe ise dün itibariyle 6. kez lige katıldı. sıfır çektiğinde 3. veya 4. sezonundaydı.

galatasary'ın chelsea'den kendi evinde 5 yedikten sonra kaç tane baba yiğit "biz uefa'yı alıcaz mnna koiim" dedi? baros transferi sonrası bazı galatasarylı sözlük yazarlarımız şampiyonlar ligini kaldırırız demişti. ama aradan 2 gün geçmeden elenmenin üzüntüsünü yaşadılar.
(bkz: alismamis gotte don durmazmis)
Galatasaray'in sampiyonlar ligine katildigi ilk sezonda 0 gol atmasindan iyi bir hadise.
türk futbolunun en büyük lekelerinden biridir. 6 maçta 1 puan bari alsaydınız yahu. biz o türk futbolunun imajını düzeltmek için uefa kupası, süper kupa aldık siz de 1 puan bari alsaydınız.

edit: eksileyin eksileyin sanki sıfır puanı alıp rezil olan benim *
fenerbahçe'nin şampiyonlar lig'inde maçını yönetmek için yanında bir türk hakem götüremediğinden her katılımda gerçekleşmesi ihtimal dahilinde olan hadise.
barcelona, bayer leverkusen ve ol.lyon takımlarını bütün avrupa tanıyor. barça'yı anlatmaya gerek yok. leverkusen ş.l.'de aynı kadro ile final oynamış, ol.lyon 7 kez üst üste fransa liginde şampiyon olmuş. şanssız bir kura çekmenin doğal sonucudur. sıfırcı mustafa'nın eseridir. beterin beteri de var. 2 maçta tromso'yü yenemeyen, anfield deplasmanında destan yazan örnekler de mevcut.
lokomotiv moskova ve club brugge gibi dandik takımların bulunduğu bir grupta sonuncu olan avrupa fatihinin bulunduğu da hatırlatılmalıdır.
sigma olomouc maçından sonra fenerbahçe'nin en büyük başarısıdır. ağlamayın *
başka takımların yardımıyla, göt zoruyla dandirik uefa grubundan çıkmaktan kat be kat iyidir..
belki kötüdür, belki hüzünlüdür. lakin onurludur gururludur.
herkes anlamaz..
fenerbahçe adına tarihi hezimetlerden biridir. bir kaç gol daha yeseydi rekor da kıracaklardı ama olmadı,bi dahaki sefere artık.
31 çekmeye benzer ilk önce benim gibi fenerli olmayanlara keyif verir. sonra kora kor mücadelinin hakkı bu değildi denir. bir mutsuzluk kaplar içimizi.