3

federal devlet

entry 13 galeri video ses iyilertrends
 1. 1.
  Kendisini oluşturan yerel birimlerin (federe devletlerin) ilke olarak uluslararası yetkileri olmamasına rağmen her birinin anayasa, yasama ve yargılama alanında birliğe sahip olmasıyla ortaya çıkan karma yapılı bir devlet biçimidir.
  #1196090 :)
 2. 2.
  federal devlet, alttaki federe devletlerin kendi meclislerine, anayasalarına, başkentlerine sahip olduğu devlet biçiminin adıdır. örnek olarak abd 'yi gösterebiliriz. federe devlet, abd 'de "eyalet" adını alır ve virginia, teksas, californiya bunlara örnektir. fakat bu eyaletler (federe devletler) güvenlik, dış işleri gibi konularda üstteki federal devlete bağlıdırlar.
  #1365613 :)
 3. 3.
  anadolu coğrafyası için en sağlıklı yönetim biçimidir.*
  #1365615 :)
 4. 4.
  (bkz: lanet olası federalleri bu işe karıştırma)
  #1392174 :)
 5. 5.
  ülkemizden parça koparmak için pusuya yatmış onca şerefsizin olduğu bugünlerde türkiye için son derece sakıncalı olan yönetim biçimidir.
  #1392515 :)
 6. 6.
  içişlerinde geniş ölçüde bağımsız olup, dışişlerinde ortak bir kuruluşla temsil edilen devletlerin birleşmesinden oluşan devlet türü.
  misal; (bkz: abd)
  #1644293 :)
 7. 7.
  küçük devletlerin bir araya gelerek büyük devlet kurmalarıdır. abd buna örnek verilebilir,abd 'deki her eyalet bir küçük birer devlettir, ve bunların birleşiminden amerika birleşik devletleri dediğimiz u.s united states olarak bilinen devlet oluşmuştur.

  burada bir noktaya değinmek gerekir, gündeme taşınamaya çalışılan "türkiye federal devlet sistemine geçsin" önermeleri türkiye gibi ulus devlet anlayışında ,halihazırda kurulmuş bir devlet olan ülkemizde söz konusu olamayacak birşeydir. dünyada örnegide yoktur, ulus devlet olan türkiyeyi federal devlet yapma çabaları türkiye'ye birşey katmayacak, tam tersine birşeyler türkiyeden gidecektir. * saçmalık yani kısaca.

  ha federal devlete bir ornekte almanya verilebilir:almanya küçük prensliklerin birleşmesinden kurulmuş bir devlettir.
  yani neymiş? kuçük parçalar olacakmış,sonra o küçük parçalar bir araya getirilecekmiş.
  buyuk parça ne olmayacakmış? buyuk parça kuçuk parçalara bolünmeyecekmiş... *
  #2854741 :)
 8. 8.
  (bkz: üniter devlet)
  #2854745 :)
 9. 9.
  türkiye gibi ülkelerde uygulanması çok sakıncalı bir devlet yapısıdır.
  #2856243 :)
 10. 10.
  (bkz: federal almanya cumhuriyeti) her eyaletin farklı tatil günleri , nispeten küçük farklılıklarla dolu kendi yasaları vardır..ama devletin yasası bi tanedir..o da deutsches gesetzt 'tir..bu türkiye bölünsün diyen , esasen tek bölünmesi gereken kendi beyin hücreleri olan dangalak topluluk partisi üye ve sempatizanları tek bi yasa altında toplanmaktan da tatmin olmayacaklar ama..onların isteği ,yatakları değil evi ayırmak o vakit kendilerine tatmin olmak açısından:
  (bkz: turklerin pipilerinin 12 inc yani 30 cm olması) diyoruz..yetmezse , zenciler de var üzülmesinler..
  #2856257 :)
 11. 11.
  federal devletlerle federe devletler arasındaki yetki bölüşümü anayasayla yapılır.
  #8089116 :)
 12. 12.
  farklı milletleri biraraya getirip, eyalet sistemiyle bir devlet kurma ve 'ulus - devlet' kavramını yok etme anlayışıdır...

  asıl amaç ise; globalleşen dünya 'da devletleri bu yapıya getirerek, tek dünya düzeni yaratmaya çalışılmaktadır...

  bunun en büyük örn ise; ABD
  #8802672 :)
 13. 13.
  2 veya daha fazla devletin bir araya gelerek olusturdugu devlet tipi.
  #11342009 :)