bugün

not: aşağıdaki sözkonusu olayı yaşamış olan ben değil, bir arkadaşım. sözlüğe taşıyarak kendisine destek olmamı istedi. konu hakkında hassas olan arkadaşlar da bu başlık ile başka platformlarda paylaşabilir.

--spoiler--
21.04.2016 tarihinde, 12.40-13.10 saatleri arasında, istanbul'un fatih ilçesinde, -gizlilikten dolayı ismini veremeyeceğim- bir lisenin önünde gerçekleşen olaydır.

olay, benim lisenin önüne, kız arkadaşımın okul çıkışına gitmemin ardından başlar. beni gördü, gülümsedi, koşarak geldi. ben de sarıldım.

asıl başlangıç tam bu noktada, "34 SPP 21" plakalı yeşil bir fiat'ın sahibi olan, 1.75-1.76 boylarında, sakallı bir arkadaşın "baksana! gidin başka yerde yapın bunları! sizin sevişmenizi mi izleyeceğiz! fatih burası!" gibi söylemleriyle gerçekleşti. kendimi, "yaşanılan yer neresi olursa olsun, bizim yaptığımız, tamamıyla insani bir eylem. herhangi birisine zarar vermez, aksine olumlu katkısı olur." cümlelerini kurarak savundum. söz konusu arkadaşın, bir teyzeye, "sen rahatsız olmuyor musun teyze" demesiyle olay yayılmaya başladı. birisi gelip, "pezevenk!" gibi ithamda bulundu. bir başka esnaf, "anan baban sana ahlak dersi vermedi mi" şeklinde söylemlerle üzerime yürüdü. olaylar gerçekleşirken kendimi, "insan-merkezli bir çağda yaşıyoruz. sizin burada bizim aleyhimizde kullandığınız sözleriniz, ne insan haklarına, ne bir başka insan merkezli sisteme uyar. örneğin, sizin eşiniz çarşaf ile, beşiktaş dolaylarında gezinirken, birisi 'burda böyle giyinilmez' diyerek, karşı çıksa, ne dersin?" şeklinde savundum. sorum üzerine, kavga çıkarıyorum dedi, aracın sahibi. ben de "o hâlde bu noktada da ben haklıyım." diyince, "benim hayat görüşüm böyle" şeklinde cevap verdi. diğer kişi, "anam bacım burda olsa, seni vururdum" dedi. bunlar üzerine, 155'i arayarak olayı anlattım ve bulunduğum konuma bir ekip gönderildi. o sırada kız arkadaşım servise binip, evine gitti.

yaklaşık 15 dakika sonra ekip geldi. ekibe, olayı uzun uzadıya anlattım. gelen cevap, "buranın meşrebi böyle, kaldırmaz. seni darp edebilirlerdi." oldu. aracın sahibi kişi, bir şeyler anlattı ve diğer polis memuru onu onayladı. söz bana geldiğinde, anlatırken birisi ciddiye almayarak, diğeri ise gülerek dinledi. ekibe, "peki ben burada darpedilsem, kim haklı sizce?" gibi bir soru sorduğumda, "ben bilemem. sen burada güzel güzel anlatırsın ama hâkim ne der bilemem" şeklinde cevapladı. ardından, ekipten "bizden beklentin ne?" sorusu geldi. "buraya geldiğimde, bu şekilde ithamlara maruz kalmak istemiyorum. isteğim, bulunduğum kısa süre içerisinde, fiziksel ve sözlü şiddete maruz kalmamak." cevapladım.
buradan desteği alan esnaf ve diğer insanlar, "bir daha buraya gelme! senin kültürün farklı! neresi uygunsa oraya git!" dedi. ben de düşüncelerimi dile getirip olay yerinden uzaklaştım.

bunları bu denli ileri taşımamdaki nedenler;
1) olay kişisel olmaktan çok, toplumsal bir sorun.
2) antalya'da yaşıyorum. buraya 2-3 haftalığına geldim. kız arkadaşımla seyrek görüşüyoruz. o seyrek anlarda da, sarılıyorum.

yaşım 18. biliyorum ki, beni hukukî anlamda haksız göstermek için yapabilecekleri çok şey var. bu yüzden, böyle bir platforma yazdım. doğru ve yanlışı ayırt edebilen, sağduyulu insanların bana destek olmasını istiyorum.
teşekkür ederim.

--spoiler--

not 2: 4 sene önce 18 yaşındayken uludağ'da yazar olmuştum. Sizin sizden küçük arkadaşlarınız yok mu? Liseli diye küçümsenip durulmuş. Şahsen pek çok aklı başında sohbet etmekten çok keyif aldığım liseli genç tanıyorum. Bunun bu kadar yadırganmasına anlam veremedim açıkçası.

not 3: olayın gerçekleştiği yer gelenbevi anadolu lisesi'nin önüymüş.

not 4: (bkz: #32205089)
3 cümle okudum. Liseliler hırlaşmış.

Iyileşince geçer.
Burası böyle bir memleket, sen gider kız arkadaşını alırsın okuldan, sarılmana laf ederler, sana laf atan göt, ertesi gün tenhada kızın biriyle anal düzüşür, kız bakireyim ayağı yapar, erkek namusluyum diye gezer, göz görmeyince gönül katlanır kısacası. Ne kadar medeniyetten bahsedilirse bahsedilsin, sen göz önünde olansın dışlanırsın, onlar saman altından su yürüten, namuslu adledilir.

edit: bir de eksileyenler çıkıyor, yeminle şok oluyorum, olm ben de edep/adap biliyorum lan, öyle boynunda fularıyla "kızım seks yapabilir" diyen godoşlardan değilim, sadece insanların birbirlerine sarılmasını absürt görmüyorum ya da bir insanla diğer insanın birbirini sevmesini normal karşılıyorum, olayı kan davasına çevirmiyorum. Kimsenin kişisel hayatına müdahale edip götverenlik yapmıyorum mevzu bundan ibaret . Eksi falan silkimde değil de, ülkeyi belli bir açıdan özetleyen bu yazıyı eksileyenlerin durumu kabullenmeyişi canımı sıkıyor.
sana ahkem kesen o araç sahibi ve esnaf fatih deki kerhane gibi kullanılan otellerden bi haber mi yoksa kendileri de nemalandıkları için mi ona ses çıkarmazlar diye düşünürüm.
sonuç evet toplum cahil eğitimsiz ve sadece kendine müslüman.
bana yapılan saldırı diye başlık açıp "ben değil, bir arkadaşım" demek neyin kafası
(bkz: bu neyin kafası)
kank alınma ama tepkiler üzerine kurduğun uzun ve oturaklı cümleler bana pek gerçekci gelmedi. içinde bulunduğun durumun ateşiyle daha düzensiz ve direkt sonuca giden kısa cümleler daha gerçekci olurdu. yalnız güzel hikaye.
Şaırmadığım hadise. dindar gençlik yetişiyor pabucumun gençliği. ne boklar yediklerini bilmesek bizi kandıracaklar. yazık. dinin anasını ağlattınız.
Olay benim lisenin.. Den sonra okumadım ama geçmiş olsun.
Kardeş burası türkiye. Burada her şey böyle. Sen sevgiline sarılırsın laf ederler, ahlak bekçisi kesilirler; tecavüze sessiz kalırlar. öyle giyinmeseydi derler. insan öldürülür seslerini çıkarmazlar. Yeri gelir hırsıza, tecavüzcüye bile hak verirler ama sen sevgilini kendi rızasıyla öpersin bunu ahlaksızca bulurlar. Laf ederler, hatta küfrederler.
Bunlar hep cahillikten.
saygı, saygı, saygı. herkes için saygı. her kesime ve her seçime saygı. çok ilginç bir noktadayız. artık insan saygı istemekten başka bir şey isteyemiyor.
ister senin olayın olsun ister arkadaşın. istanbulun belirli semtleri vardır bu konuda malesef insanların yaşam tarzlarlarına karışılan bölgeler. Buralarda buluşmamak senin açından iyi olacaktır.

Bir dönem erasmus koordinatörlüğünde bulunmuş biri olarak biz yabancı öğrencilere türkiye'de nasıl davranılması gerektiğinden bahsederiz.

-Mümkün olduğunca gece saat bilmem kaçtan sonra şu semtlerde bulunmayın
-elinizde alkol gibi ürünlerle metrolara binmeyin.
-mümkün olduğunca sarmaş dolaş dolaşmayın

evet bunlar kanunen yasak değil ama türk toplumu tarafından yasak görülmüş şeyler. Uygulamazsanız bugün olduğu gibi sözlü taciz ve belki de darpla sonuçlanacak olaylara sebebiyet verebilirsiniz. Fatihte bu sıkıntılı semtlerden biri. Kız arkadaşını gördüğünde fatihte sarılmak yerine atla 28t ye beşiktaşa gidin. orada istediğiniz gibi sarılabilirsiniz. O semtte sıkıntı çıkmaz mesela çok fazla.

Hatta adını hatırlamadığım bir cafe'nin duvarında şöyle bir yazı vardı. "Savaşmayın sevişin, ama burada değil."
,
edit: beşiktaşı da sevişme mekanı gibi anlatmışım harbi. neyse öyle kalsın bırak. Hiç değilse fatihten iyidir.
Lise önünde ulu orta yiyişen ahlaksızların istanbulumuzun güzide insanları tarafından uyarılmasını konu edinen entry. insanlar gayet medeni şekilde toplumun ahlakını bozmamalarını açık açık söylemiş. Namaz kılan insanlara saldıran bu ahlaksız zihniyetin bu tarz medeni tepkiler karşısında hala ahlaksızca davranmaları normal. Aynı zamanda daha reşit olmamış liseli bir kızla da yiyişmen hiç etik değil.
Kardeşim burası Türkiye seks dışında başlıkların okunmaz.

Şahsen ben okudum büyük gavatlık yapmışlar. Kesin alayı 2 makarnaya kanan akplilerdir.
Bu kadar düzgün cümleler kurarsan bu tip insanların önünde böyle ezik psikolojisine kapilirsan bunu yaparlar,büyük ihtimalle ufak tefek de bişeysin,gözüne kestirmisler ve bu tür olaylar Türkiye de bireysel silahlanmanin gerekliligini gösteriyor.
Sarilma eylemini zina olarak gormemekle beraber, hukuk denilen şey yazili ve yazisiz olmak uzere ikiye ayrilir, hatirlatmak isterim.
Yazisiz hukuk da gelenek gorenek, ahlak algisi uzerine kurulmustur.
Toplumum tepkisini cekecek seylerde dikkatli olmak gerek.
Fatih denilen yeri ben kac kilometre oteden biliyorum sen bir de icinde yasiyorsun.
Toplum baskisi diyebilirsin. Ama cogunluk neyi benimsemisse senin de o hassasiyette davranman gerek. Baska yerde ne yaparsan yap.
okumadım diyenler neden yorum yapıyor olum nasıl bir mallık bu ya .

Sarılmayı ahlaksız bulan insanların olmayan beyinleri için bir maymunun beynini bunların götlerinden sokacağım az kaldı.
ya işte takacaksın bıçağı böylelerine. dibine kadar hakediyorlar. daha saygı sevgi nedir öğrenememişler, gelip ''ihliksizlir idipsizlir'' diye cırlıyorlar. sokakta karısını, çocuğunu döven şerefsizlere seslerini çıkarmazlar, ama birileri sarılınca, el ele tutuşunca ahlak bekçisi kesilirler.

işin daha acınası tarafı polislerin tutumu. neymiş oranın kültürü öyleymiş. o zaman benim yaşadığım yerin kültürü de senin kültürüne karşı. gelme benim semtime. ağzını gözünü dağıtırım gelirsen.

ay nasıl sinirliyim şuan!
Olay Çarşamba taraflarında yaşandıysa küçük iran'a hoşgeldin. Zaten oradaki mağazaların isimlerinden tut insanların giyim tarzı ve tutumlarına kadar oldukça tutucu bir kesim. Ramazanda sigara içen gencin dayak yeme haberleriyle anılan bir yer. Dolayısıyla şaşırtıcı değil, ama şaşırtıcı olmaması da bir o kadar üzücü. Kanıksamak normalleştirmenin bir adımı çünkü. Geçmiş olsun ne diyeyim.
Ya siktirme şimdi birader. Lan amk ben etiler gibi yerde yaşıyorum burada sokak ortasında bile el ele tutuştugumda olsun, değişmeye çalıştığımda olsun etilerin o elit kadinlarından tepki alıyordum. Tabi eskide kaldı bunlar ama biraz görgü ve nezaket öğren.
yazarın şahsen kesinlikle abarttığını ve olayı objektif bir şekilde anlattığını düşünmediğim konu.
Anlattıkların gerçekçi olmadığından yorumsuz kalıyorum. Bana yapılan saldırı deyipte bir arkadaşım demen çelişkiye düşürüyor. Ayrıca bu kadar elit ve kibarca konuştuğunu sanmıyorum böyle bir olay olmuş ise de. Ve de polisler neden alaya alsın? Ne saçma.
(bkz: seks mi la burası)
bu olay yalan mı gerçek mi bilmesek de anlatılan şey türkiye'nin birçok bölgesinde sık sık yaşanan, rutin haline gelmiş klasik çomar saldırısıdır. polis de gençleri sözlü taciz eden ahlak bekçilerini uyarmak yerine mağduru başından savmıştır.

buranın meşrebi böyleymişmiş. banane. kimse kimsenin değer yargılarına göre yaşamak zorunda değil. hırsızlara oy verirken ahlakı bozulmayanların çok yüce ahlakını kendi halinde öpüşen iki sevgili mi bozuyor? iki yüzlüler.
(bkz: serin hikaye birader)
elzem bir olaydır.

insan haklarını filan bir kenara bırakalım da, la olm manyak mısın sen? koskoca istanbul bitti, buluşacak bi fatih mi kaldı? yanlış anlama, bence de bir sıkıntı yok ama sonuçta oradaki insan profili de belli. zaten memleket embesil kaynıyor, bıçaklancan amk, başına bi sik gelecek.

bence sen insan haklarını polisi bir kenara bırak, kız arkadaşınla temiz temiz beşiktaş'ta buluş. bu ülkede hak aricam derken bok yoluna gidenlerden olma.