bugün

bir tek türkiye'de geçerli olan tez.
(bkz: gizli öznenin gemiciklerini karadan yürütmesi)
(bkz: fatih sultan mehmet in kapatması)
elbette ki fatih sultan mehmetin istanbul fethi çağ açıp kapatacak bir olaydır fakat hristiyan alemi romadan kalma son küllerin oradan uçup gitmesi ve istanbul un müslümanların eline geçmesinden pek hoşnut değillerdi. bu nedenle bu çağ kapıtıp açacak bir olay bile olsa onlar bunu kabul etmezler. yine de 1453 ten beri istanbul...
sana bana göre fatih sultan mehmet' in doğu roma' yı bafilemesiyle gerçekleşmiş olan bir çağı kapayıp yenisini açma hadisesi, elin oğluna göre 100 yıl savaşları bitiminde gerçekleşmiştir. herkesin tuttuğu kendine diyelim, onlara göre süt bize göre çikolata.
yeni cagin istanbul´un alinmasiyla basladigi tamamen dogrudur, ve bu trükiye icin gecerli falan da degildir, hatta bu olayin türkiye´ye gelmesi "bati" yüzündendir.

bilindigi üzre avrupa nin hala icini cekerek andigi bir imparatorlugu vardir....roma imparatorlugu. ceasar´in senato önünde bicaklanmasi sonucu geriye kalanlarin güc hakimi olmaya calismasi sonucu yaptiklari kavgalar imparatorlugun bölünmesine sebep olmus dogu ve bati roma imparatorlugu diye iki imparatorluk olusmustur.

bati roma dogu roma´dan cok daha önce cökmüstür. dogu roma imparatorlugunun baskenti "istanbul" -yani constantinople- dir.

ve herhalde ki bati medeniyetinin besigi bütün gelismelerinin sebebi olan, hatta ve hatta bati devletlerinin bugün "hristiyan devletler" olmasinin ana sebebi olan bir imparatorlugun ,"baskenti kusatilarak bitirilmesi" , türkler icin degil, bati icin cok önemli bir olaydir.

fatih sultan mehmet avrupa da hic sevilmez. almanya´da bir tv programinda müslümanlarla-hristiyanlar arasindaki bir programda adamin teki türk yetkiliye resmen " madem cami yapiyorsunuz, bari ismini fatih sultan mehmet koymayin, biz bundan derin rahatsizlik duyuyoruz" demisti. bunu gecen yil seyrettim ben. 2009 - 1453 = 556 yil sonra bir adamin söyledigi laftir bu....hayret etmistim bunu duydugumda.

o yüzden batililar mümkün oldugunca istanbul dememeye calisirlar, genellikle "constantinople" demeye calisirlar. bana da öyle derler, ben istanbul derim, beni constantinople diyerek düzeltmeye calisirlar.

batinin en nefret ettigi iki isimden birisi "fatih sultan mehmet" se, digeri de hic kuskusuz "istanbul" dur.

bunu "öyle bir sey yok onu biz uyduruyoruz " diyen arkadaslarin özellikle dikkatlerine sunmak isterim.
topların büyük surları, kale duvarlarını yıkabileceğini dünyaya gösterip, avrupadaki derebeyliklerinin kalelerininde birbir yıkılmasınından dolayı bir çağı kapatıp bir çağı açmıştır.