bugün

cümle içeriği itibariyle kendisiyle çeliştiği için tekrar çürütmek için bir çabaya ihtiyaç yoktur..çarpık zihniyetin düşünceden medet ummayan bir kesimin değer verdiği sözcük grubudur..
kendi kendini teselli etmek için "gideyim bir falcıya da moralim düzelsin*" mantığıyla ortaya çıkmış olduğunu düşündüğüm tutarsız önerme.
ozellikle kadinlar arasinda pek revacta olan kahve fali sonrasinda soylenen cumle.
cunku herkes bilir ki; kimsenin gelecekten haber vermeye ne yetkisi ne de bilgisi vardir.bununla birlikte biz insanlar, isteklerimiz dogrultusunda guzel hayaller kurmaya ya da iyi haberler duymaya hem meyilliyizdir ; hem de ozellikle isteriz bunu.
kahve falina bakildiktan sonra ise, genelde ortamda bulunan ve dini inanciyla taninan bir kimse, falin ne kadar gunah oldugundan soz eder ve hemen ardindan da yine ayni ortamdaki kadinlardan biri;
-amaaaaan, bosver necla, bizimkisi kuru avuntu.fala inanma ,falsiz kalma.... der.

zaten cumle, aslinda bir fenomeni ortaya acikca koymaktadir.inanmayiz ama inanmadigimiz seye inanmak isteriz.
falı seven sevmeyen herkesin kullandığı cümledir..Bir gelenek gibidir sanki...
bir yandan fala inanmadığını söyleyerek "bak ciğerim ben işte mantık adamızyım bu kafa mantıktan başkasını almaz" deyip, fal ısrarı üzerine bakılan geleceğinde görülen güzel ve tutarlı şeyler karşısında g.tü yemeyip "ulan bu da harbi baya iyiymiş, bari kurtaralım" denilerek tükürdüğünü yalayan zihniyetin; ya da "yok kardeşim ben fala baktırmama" diyen zihniyeti ikna etmek suretiyle sarfedilen söz öbeği.

a -olm lan ben fala inanman sen hiç bakma bana.
b -yaaa olm bak gerçekten güsel şeyler sölicem neden böyle yapıon yaaaa off be a hep böylesin! bi dinle be olm bi dinle
a -mnskym tamam be tamam, hadi bak
b -lan, feride sana veriyo,
a -he he he he he dememişmiydim olm ben, fala inanma falsız kalma, vericek tabii*
b -abi, sen var ya çok yalansın!
fala inanma ve dolayısıyla da falsız kal dediğim şey.
türk kahvesi bitiminde fincandaki telvelere bakarak dilenen dilekle birlikte fincanı aynı anda içine içine çevirme atılımı esnasında söylenir, artık gelenek bile sayılabilecek bi cümledir, sevimlidir.
fal terapisini geçerli kılmaya çalışan söylemdir.
çoğu kişinin %70 inandığı fakat bu lafın arkasına saklanıp günah işlemdiğini sanmasıdır.
fal baktırırlar yok anam ben inanmam derler ama bütün duyu organları açık şekilde hepsini dinlenler. *.
kendisini avutan salak sözü.
fala düşkün insan bahanesi...
falcıların müşteri bulmak için piyasaya sürdüğünü düşündüğüm sözdür.
bunlara da inanıp inanmayanlar varmış:

Eşek falı (cephalomancy): Eşek kafasıyla kehanet.

Onychomancy: Tırnaklardan yansıyan güneş ışınları yorumlanır.

Sünnet derisi falı: Sünnet olan çocuğun kesilen parçası pilava konur ve bu pilav yenirken bu deri parçası kime gelirse onun şanslı olacağına inanılır. (Öğğğ!)

daha fazlası için: http://www.birey.com/avnia/dim/all/fal.htm
dillere yapışmış bir sözdür. her ne kadar istemeden ciddiye alanda varsa almayanda vardır.

ercan: kızım kurt var burada kötü nefs demektir bu, dikkat et. iki harf var burada m ve a...
teodise: (fincana heyecanla bakarak) am mı lan o?

(bkz: sesli gülmek)
Cok afedersiniz ama cok b.ktan bir felsefe. Allah'a sirk kosuyorlar farkinda degiller.
Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.
(Sure No:5 Ayet No :90)
falcıya para kazandır * işin özeti bu ahahahah...

Bu arada eğlencesine bakılır arkadşalr arasında.. günaaahlarlar,yanlışlarla insanları ürkütmeyin,dalgasını geçmek isteyen geçsin nolcak maksat muhabbet
güncel Önemli Başlıklar