bugün

parasının olmaması nedeniyle bir çok sorunla karşılaşan ama gururunu asla ayak altında ezdirmeyen gençtir.ileride muhtemelen zengin olacak olan gençtir.onlara eziyet edilmemesi tavsiye olunur. hatta hiç bulaşılmaması tavsiye edilir.*
yesilcam filmlerinin vazgecilmaz kahramadinir.
arkası dönük deri koltuğun dönmesiyle elinde purosu ve bir bardak viskisi varken gençliğinde kendisine az çektirmemiş olan zat-ı muhtereme "bir zamanlar fakir ama gururlu bir genç vardı" diyerekten intikam almayı amaçlayan bir zamanların fakir ama gururlu şimdiki zamanın sa zengin ama onursuz olan gencidir. *
türk filmlerinin vazgeçilmez kişileridir. genellike başroldedirler, zengin fabrikatörün zengin kızını severler. onlar için para mühim değildir, gerekirse amelelik yapar yine de karılarına bakarlar
bu fakir ama gururlu gençler nedendir bilinmez bir süre sonra zengin ve gurursuz çıkarlar fakir ama gururlu genç repliğini söylemek için. fakirlik ve gurur kavramlarını hangi kıstaslara göre belirlemiştir kafasında anlaşılmamıştır. normal bir işte çalışan kimseye ihtiyacı olmadan geçinen bir insan fakirmidir. bunu hırs yapıp zengin olmak için uğraşan kişi gururlumudur. veya gel sen benimde yanımda çalış diyen kişiye gurur yapmak mantıklımıdır.

kısacası fakir ama gururlu genç edebiyatı günümüz şartlarında geyikten öteye geçmeyen bir guruh dur. * **
(bkz: alt alta olan başlıkları birleştirmek)
(bkz: bkz ile ayar verdiğini sanan fakir ama gururlu genc)
(bkz: gidişim suskun oldu ama dönüşüm muhteşem olcak)
emrah ablak karikatüründe de değinilmiştir.

-bir zamanlar fakir ama gururlu bir genç vardı hatırladın mı
+evet
-onun adı neydi yaa.
zengin olduktan sonra bir zamanlar kendisini ezen insanların suratına parasını çarpan gençtir.
gururu bile beş para etmeyen gençtir, o derece fakir yani...
(bkz: hem fakir hem kafasız)
türk filmlerinin olmazsa olmaz -ana-karakteridir kendileri.fakir genç her daim gururlu,namuslu ve dürüsttür.bir vazgeçilmez karakter daha vardır ki o da zengin gencimizdir.her daim gurursuz,pislik ve namussuz olan.fakir olmak gururlu olmak demektir kanımca klasik türk filmlerine göre.
üstünden koca bir aşk geçmesine rağmen acilen toparlanamayıp, bir kaç gün tatile çıkamamış insandır.**
- bir zamanlar reddettiğin fakir ama gururlu bir genç vardı, hatırlıyor musun necla?
+ ay evet, hatırladım, napıyosun görüşmeyeli?
- iyilik valla, iş buldum çalışıyorum senden naber?
+ ben de evlendim, iki yaşında bi kızım var, ellerinden öper. sen naptın?
- ben de senden sonra biriyle çıkm....noluyo lan!? ağız tadıyla bi klişe yaşatmadın ya necla, aferin yani. napıyormuşum görüşmeyeli! osbir çekiyorum, mutlu musun!!
muhtemel olarak bir yanlış anlaşılma sonucu karısından boşanmıştır fakat annesiyle kalan ve gencin bilmediği bir çocukları vardır.yıllar sonra çocuk bir yerde babasıyla karşılaşır.sonra kendi çocuğu olduğunu ve karısıyla ayrılmasına sebep veren olayın gerçek yüzünü öğrenir.sonra kendini affettirmek için gururunu bir kenarına bırakıp affetmesi için yalvarır.kadın dünden razıdır zaten.mutlu sona ulaşılır ve film biter.**
-bir zamanlar fakir ama gururlu bir genc vardı yaa.
+eee!!!
-galatasarayda futbolcu olmus..
+yanii??
-hala fakir anlayacagın.
-bir zamanlar fakir ama gurulu bir genc vardı ya.
+eeee!!!
-kızı yasında bir adamla evlenmis...
+kızı yasında bir adamla mı???
-evet..
+abla sen votka mı ictin yine???
-cok mu belli??
turk filmlerinde fakir ama gurursuz genc gorulmemistir zaten denilecek soz.
bir gün zengin olacak ve sevdiği kızın babasına hava atacak olan gençtir.
dünya üzerindeki en asil insandır. kendini satmaz, onurunu canı pahasına korur. maddiyatı elinin tersiyle iter de arkasına dönüp bakmaz bile. geri türk filmlerinde bunlar filmin sonlarına doğru birden bire zengin olur, eski şımarık, zengin kızın önüne çıkarlar falan. aman neyse işte; iyidir fakir ama gururlu olmak.
karikatüristlere süper bir malzemedir bu. fakir; ama gururlu genç çalışmış, yükselmiş ve bir zamanlar kendisini kovan adamın karşısına patron olarak ya da yüksek bir konumda çıkar.yılların hırsıyla; ama yine de vakur bir tavırla ona bu soruyu sorar. sadece bunun için yaşamıştır o. sadece o aşağılık adama bunu söylemek için. ama bunu yapıcam diye de,koltuğun arkasına saklanmak, olmadık yerlerden, olmadık şekillerde, ota boka da çıkıp bunu söylemek de neyin nesiymiş? tamam anladık da, kafa s.ktin.
sadece yeşilçam filmlerinde rastlanan, aslında hiç olmayan gençtir.
(bkz: kızımı bırakmak için kaç para istiyorsun)
yeşilçamda yaşıyorsa, sevgilisinin açıklama yapmasına asla izin vermeyen, zengin olduktudan sonra, ki eninde sonunda nasılsa zengin olur, ipe sapa gelmeyen hakaretler edip yine sevdiğini konuşturmayan tuhaf, dengesiz, intikamcı gençtir.
gerçek hayatta yaşayanı ise bilinmemektedir, tanışılamamıştır henüz kendisiyle...
Eski Türk filimlerinin vazgeçilmez karakteri.