bugün

facebook dünyanın en iyi 10 icadının içindedir.pekiya hayatımızdan neleri götürdü.
samimiyetleri:eskiden samimiydik,şimdi facebook'da yalandan bir begen tuşuyla herşeyi haleder olduk
ölüm haberleri:eskiden ölen yakınımızın üzücü haberini sela sesleriyle duyardık .şimdi facede bir videoyla duyuyoruz.
(bkz: kapat o zaman hesabını zorlayan mı var)
Facebook hayatımızdan bir şey götürmedi. Biz mal gibi gel alsın dedik. Bütün dünya evrensel olarak facebook'u kalkınmada kullanıyor. Facebook'un görmediğimiz o kadar çok avantajı var ki fakat biz Türklerin en büyük hastalıklarından olan işin bokunu çıkarmayla her zamanki gibi hayatımızı kontrol ediyor.

O yüzden facebook'um yok deyince kimse bir şey demiyor ama gözlerinden anlıyor insan.
"paylaş"mak.
(bkz: zaman)
samimiyet.
hayatımızdan ne götürdüğünü bilemem amcak pek çok erkeğin sayesinde hatun "götürdüğü" gerçeği yadsınamaz.
facebook'un gerçek hayatın sanal versiyonu olduğunu anlamadan ya da anlamak istemeden hayatını facebook'a bağımlı hale getiren insan söylemi.
facebook mükemmel bir web sitesidir. tamamen yaratıcılıktır, ancak ne gerçek hayata ne facebook'a tamamen bağlanmamak en doğrusu.
bu garip site çıktı çıkalı üya olmadığım için dostlarımdan e mail bile alamaz oldum. ne bağımlılıkmış kardeşim.
en önemlisi zaman..

ek olarak aslında hayatından çoktan çıkmış insanların hala hayatında varolduğunu sanmak..
yani algıda bozukluk...

(bkz: yokum ben aslında)
(bkz: burhan altıntop)
Facebook'un amaçları doğrultusunda kullanamamak.Gerçek amacı paylaşımdır.Haberleşme,paylaşım,bilgi ve aklıma gelmeyen onlarca iyi yanı varken bizim ülkemizde hangi takımın kaç milyon sanal taraftarının olduğu hesaplanıyor.Ha tabi birde ilişkiler söz konusu.Kim kimle beraber?Kimin kaç arkadaşı var?Erkekleri bile kadınlaştırıyor.Özeleştiri yapmam gerekirse kısmen benide etkiliyor ve ciddi bir şekilde kullanmamayı düşünüyorum...

Edit: Düş gerçekleşti...
benden pek bir şey götürdüğünü söyleyemem lakin 3 sene önce açtığım fake kız hesabın arada inboxına bakınca yurdum insanının aklını götürdüğünü söylemek mümkün.

edit: fake hesabın açılma sebebi: kıza pek rastlanmayan bölümümüzün facebook grubuna girip ufak çapta heyecan yaratmak.
kendi arkadaşlarını ikinci plana atmak. hep başkalarına çalışıyoruz orda, bize ne kadar yabancı insan varsa onların egosunu besliyoruz. mesela bayram boyunca hiç açıp bakmamıştım, bugün bir açıp baktım. bir şey dikkatimi çekti, yüzlerce arkadaşım var ama duvarıma ''bayramın kutlu olsun'' diye yazan 3 tane adam yok. götürdükleri binlerce şeyden sadece bir tanesi, getirdikleri de var tabi: götverence fotoğraf yorumları, saçma sapan etiketler, hayatından bir kitap okumayan kişilerin entel dantel grup sevdaları....
gercek paylasimi ,

sanallasan insan bir cok seyi bir tusun ardina koyar ve gercegi görmek istemez ,
gercek samimi insan ise sanal olmaz , her yerde kimligini ve karakterini belli eder .
(bkz: ne havalandirmaymis arkadas) *
O kadar çok şey paylaşılabiliyor ve okadar büyük hedef kitlelere ulaşılabiliyor ki kullanmasını bilene...Hayatımızdan her şey birşeyler götürüyor zaten.o da götürse nolacak paramı ödüyorsun diye sorarlar adama..
(bkz: siktin attın dünyamı ey feysbuk)
bence senden imlayı götürmüş hacı
dışarıda bir hayat olduğunu bilme,telefonla arayıp sorma alışkanlığı,ilişkiye başlama samimiyeti,ilişkiyi yüz yüze sonlandırma olayı(facebooktan bir mesajla ayrılan insanlar var.)
ruh sağlığıdır.

insanlar, "beni feysbuk listesinden silmiş" diyerek psikologlara gitmeye başlamışlar.

vay arkadaş.
(bkz: özel hayat)
hepsi ve daha fazlası için;
http://yfrog.com/jtiwantmylifebackj
rl yaşamınız kalmaz. rp olursunuz bu tip siteler yüzünden.
özel hayatın laçkalaşması, ki insan ilişkileri zaten yeterince kaypakken.
sevginin basit yorumlarla bütünleşmiş olması.
insanları artık düşüncelerinin değil profillerinin temsil etmesi.
fotoğraflara aldanıp çabuk bitip çabuk başlayan ilişkiler.
samimiliğimizin gidişinin resmi facebook tur...
küçük iskenderin kitaplarını okuma isteği.
güzel türkçemiz.