bugün

yüzde doksandokuzu samimiyetten uzak, saçma sapan yorumlardır. tamamen; ulan bu kişinin (fotoğraf sahibi) listesinden biri beni görsün de, dikkatini çekeyim belki kör talihim bir türk filmi klasiğiyle görmeye başlar umudunu taşır. ve son derece gereksizdir...

neden bu kadar emin konuşuyorum? ulan başka bir şey gelmiyor insanın aklına;

yorum: kujuuum ne qüsel cıqmışııınnn...
cevap: saoll jhanım...

yorum: ben çektim diye hatırlıyorum bu fotoyuu...(ek olarak birkaç skindirik smiley)
cevap: evet cnm senin çektiin foto, ellerine sağlıkkk...

yorum: orası xx cafe diiimiii (bir sürü : d ve * kombinasyonu)
cevap: evet orasııı çoq mu belliiii...

diyalogumsularını okuyunca...

bak bunların hepsi tek fotoğraftan...

ne lan bunlar? hiç mi işiniz gücünüz yok? oturup yorum yapıyorsunuz... hele bir de; sıradan geçiriyorlar tüm fotoğrafları, hepsine tek tek fotoğraf eleştirmeni gibi bir şeyler karalıyorlar... tamam yorum yapanlar farkedilme çabasında onu anladık... peki yoruma cevap vermek ne demek ulan? ne gerek var? ne yani, eleman sanki çektiği fotoğrafı bilmiyor da bir de ona cevap veriyorsun... fotoğrah sahibine de; güzel çıkmışsın, şirinsin falan diyince götü kalkıyor tabi... lan hiç kalkmasın götün falan; çirkinsin işte çirkinsin. *
kelimelerin sonundaki sessizleri neden abartıyorsunuz beyinsizler? he? mal mısınız siz?
bak, onu da geçtim tüm polyannacılık tarafımla... harf mevzusunu 'vurgu' yapmak için abartıyorsun da; kujum ne amk kujum ne!
işte bizzat kendi mal arkadaşlarımdan bir örnek
x : :| höbele
y : öhüm öhüm =) (fotonun sahibi)
z : zupaaaaa!
o (harf kalmadı) : sachin brzck dha yznü kapasin al iste q*arez:D (K)
bundan birşey anlayan varsa lütfen pm.
benim hiçbirinde k harflerinin q, c harflerinin j yapıldığını gözlemlemediğim yorumlardır..
demek ki her şey arkadaş çevresinde bitiyormuş.. ya da belli bir kitleye laf sokmak için çok istekliyiz, ikisinden biri..
- lan amuğa goduum ne biçim bakış lan o ( mahalleden arkadaş)

- canım çok güzel çıkmışsın ( yakın arkadaş)

- ehuehuehu bu ne lan mal ( yavşak arkadaş)

- kankaa yanındaki kız kim ( abazan arkadaş)

- janiim ne küsel bakmıjın öle ( zikerim böle arkadaşı )
işte aynı şahıslardan bir mallık örneği daha
z: gotiiq olmush =D
beendim
y: ewt ewt eet* =D
götikiz bz götik =) *
peşin edit : evet utanıyorum. *
literatürde doğrudan yazış ve dolaylı yazış olarak iki ana grup altında topladığımız yazış* eyleminin dolaylı yazış ayağının facebook'ta uygulamaya geçirilme şekli.

bir hızlandırılmış örnekle dolaylı yazış:

alfa: hocam, alanya mı mekan? ikiniz de* süper çıkmışsınız =))

bu yoruma müteakip, fotoğraftaki tanınan arkadaşa, uzun süredir hal hatır dahi sormaya tenezzül edilmeyen arkadaşa özel mesaj atılır: "hacı, bu karıyı* bana ayarla =)) "
-hiiiiiiiiiiii, minik farem benim yhaa! neaddar güzel çıkmıshın! kız hamdi abin seni bu halde görmesin ehi
-lan kadir ayı gibi çıkmışın.
+saol kardeş..!
yorum- ne canlar yakıyoo bu kız aahh bi bilseniz:):):)
cevap- hiiiiii çookk ayıppp bacomm ya:):):)heçç huyum deildrrr yane:):):)
y2- taşsın sen.
c- mujaksssss tatlimaaa=)))
(bkz: facebook yorumlarindaki yavsaklik)
hatunlar spr çıkmıshınız yawwww
tşk bacım bidanemsiiiin
öptüm cankushhh =***
mucx

tipinde yorumlardır. sırf yalakalık yani.
- lan beni niye kestin fotoğraftan! *
ilkokul arkadaşının yorumu:
-naber, çok değişmişsin. "ne bekliyodun canım" diyesi gelir ki insanın o diyememek var yaa...
http://img94.imageshack.u...ranfacebookyorumlarfd.jpg
-ommgg!cnm çok gsl çıkmışsınn yerm sniii hatrladn mı bniii cnm yhaaa çooook ösledmm sniii=)pff bigün bi yere gtmeliyzzz sna saatlerce sarlmalıymmmm.
yonja gençliğinin facebook isimli oluşuma transfer olması sonucu ortaya çıkan yorumlar. okuyan insanlarda, mide bulanması, hayattan tiksinmek gibi yan etkiler görülür. görülmemesi anormaldir zaten.
şimdi elemanın biri bira içerkenki fotoğrafını koymuş. şimdi yorumları görelim.
dost canlısı arkadaşın yorumu: yarasın koçuma.
profil resminden yumuşak bir insan olduğunu çıkarttığım kişinin yorumu: eyw yawrummm.
yeşilay derneği fahri üyesinin yorumu: az iç ibne.
bir çoğu samimiyetten uzak, elaleme gösteriş olsun diyedir ve de aptalcadır ve de mongolca aynı zaman da salakça... hadi kızların böyle bik bik konuşmaları neyse de bi erkeğin şöle yorum yapamsına ne demeli:

xy kişisi : bu arada cokk mutluyummm wur bıyerleree nazarlarrr degmesınn tmmm anladın sen kımseler de duymasın aramısdaa kankii oke:D

z ler s, v ler w... ıyyy iğrenç olmaz olsun...
fotoğraftaki kızın çirkin yada güzel olması farketmez. her iki durumda da çok güzelsin, ayy çok şeker çıkmışsın gibi yazılan yorumlardır.
Facebook'ta ebesini dahi bulmak moda olduğundan yıllardır görmediği karşı cinsten bir arkadaşına yorum yapan abaza.

+ Öeeh zirtogül sen misin kiz bu çok değişmişsin yavrum sen eehehe
- Sen hiç değişmemişsin abhazajaaaan
- oktay
+efendim canım
-facebook fotoma yorum girer misin ?
+neden
+hiç öylesine (ilgi çekmek için istediğimi keşke söyleyebilsem pff)
belli tarzların olduğu ve kısır döngüsünün artık bayma aşamasına geldiği yorumlardır. şöyle adam gibi yorum görüldüğünde insanın eli şukela tuşu aramıyor değil.

nedense imla kurallarına uyulmamak için özel bir çaba gösterilir. elbette "şey'i ayrı yazıcan", yok "hiçbir bitişik yazılır" değil olay. bir k düşmanlığı, bir v düşmanlığı var; jnm çoq tatlı çıqmıssııın wallahii...falan, o kadar iğrençsin ki kelimeler kifayetsiz. facebook'un otu boku haber vermesi de kötü oluyor burada. kim kime ne yazmış çatala diye gözükürken bu tarz sulu sulu vıcık vıcık yazılar yazanın hep aynı tipler oldukları farkedilir, üstelik sitede çok sayıdadırlar. gün geçmeden sabır testine dönüştürürler siteyi.

bir de yavşak arkadaşlar vardır. efenim bu şerefsizler envai çeşit hatun fotolarına "canım çok güzel çıkmışsın", "bebişim çok tatlı bakmışsın", "kujum (j ile lütfen)" tarzı sahte sevgi pıtırcığı tadında yazılar döşerler. bakarsınız fotoya, bildiğin insan. bırak yaa.
yorumcu1: saga bakmıssıııın eheh xD

yorumcu2: hayır saa deilll, x e bakıyodummm ordaa.

yorumcu1: hııııı. x nappıo? iyi mii?

x: iyidıııır. siz nappıonuzz? xDD

yorumcu2: ayyy x de burdaymıs, bende iiyiiim.

yorumcu1: x, bende iyiyim. xx nasııı buarrda??? iyyymi??

xx: ...

aslında resimle alakası olmayan sacma sapan konusmalar bütünüdür, amac nedir hala anlamıs degilim.
serbest çağrışım: (bkz: emoğa koyayım)
bazıları da insanı koparabilir. soyle ki elinde sigarayla fotağraf cektiren fotağrafta serseri bir o kadar da karizmatik bir havaya bürünülen fotağrafın altındaki yorum..
-sigarayı kimden otlandın lannn!!