bugün

tanım : sosyal sorumluluk gereği bildirmeyi uygun gördüğüm facebook kritik hatasıdır.

şöyledir ki 2 hafta önce bir ilişkiye başlayan arkadaşım gayet normal bir biçimde ilişki durumunu "bir ilişki içerisinde" şeklinde değiştirmişti ki az önce sayfasını dolaştığım sırada oradaki mesajın ciddi bir biçimde değişmiş olduğunu farkettim. kesinlikle montaj veya photoshop ürünü bir fotoğraf değildir. milyonlarca kişinin kullanmış olduğu facebook sonunda böyle rezalet bir duruma da imza atmış bulunuyor.
facebook'ta son günlerde ilişki durumunu değiştirmiş olan yazarların sayfalarını kontrol etmeleri faydalı olacaktır.

görsel
başlayacak bir ilişkinin yeşermeme, içinde olunan ilişkinin bitiş sebebidir.
kişiler arasında gerginlik sebebi olmakta olduğunu duyduğum facebook profil bilgisi.nedeni ni çözememişmdir.
bir tarafın herkes görsün diye facebook ta ilişkisi var olarak görülmek istemesi diğer tarafında ne gerek var,neden yayın yapıyoruz,kime ne gibi bahaneler üreterek ilişisi var yapmamak istemesidir.
herşeyini ortalığa sermekten zevk alan insanların günlük psikolojilerine göre bile değiştirdikleri durumdur.

mail adresini, telefon numarasını, en özel resimlerini bile internete koymaktan çekinmeyen insanlar için normal olandır.
dikkat çekmek için de kullanılır.
gayet avantaj doğuran durumdur. başa gelen sarkıntı olaylarını azda olsa savuşturmanın, azaltmanın bir yoludur. orda nal gibi "ilişkisi var" hatta "nişanlı" yazar ve bu gibi sorunlar kalkar. saçma geldi evet, bana da öyle.

fakat şu da var ki bunu ilişkisi yok yapanları aklım almıyor çünkü insanın "hemen bulalım o zaman" diyesi geliyor. bunu zırt pırt değiştiren arkadaşlara selam olsun.
(bkz: hayırlısı inşallah)
ilişkilerin karşı cinse olduğunu derin derin vurgular kimi zaman.

- in a relationship now..
- lan daha geçen gün ağlıyordun leyla diye ne çabuk?
- single now.
komiktir...
- kaşarsu, tikican ile ilişkisi var
(bir kaç hafta sonra)
- kaşarsu, vahitcan ile ilişkisi var.
(bir kaç gün sonra)
- kaşarsu, hicabican ile ilişkisi var.
(bir kaç saat sonra)
- kaşarsu, müştebacan ile ilişkisi var.
bu böyle gider kaşarsu kızımız da bir hafta içinde facebook geneliyle ilişki içinde olma rekoru kırar. anlamadığım bunu bu şekilde göz önüne sermeleri. elbise değiştirir gibi sevgili değiştirdiğinde eskiden sadece çevrendekiler bilirdi.artık kızlarımız bunu övüne övüne genele duyuruyor. kaşarsu gururla sunar....
bir şeyin bokunu çıkartmamak mühim olanı. her kavgada, her duygusal gel gitte ilişkide, bekar, karışık vs. yapılması tabii ki saçma ve gereksiz. fakat iki tane facebook hesabı olan kişinin, oturmuş bir ilişkileri var ise bunda insanlara kendini teşhir etme manası çıkartılamaz. ki zaten aklı başında adam, otu boku eklemez, gerçekten tanıdığı insanlar mevcuttur listesinde ve onlar da biliyorlardır durumu. adını bilmemneni vermişsin, fotolarını koymuşsun, bunlar tedirgin etmiyor gizlilik açısından da, orada yazan resmi veya gayriresmi ilişki durumundan mı gocunacaksın? ortasını bulmak şart. ama düzgün kullanmayanlar da insanı güldürmüyor değil, x'in ilişkisi yok bülteninin hemen altında 3 kişi bunu beğendi yazması, 6-7 tane hayırlı olsun veya sadece tepki gülme efektlerinden oluşan mesajlar da gördü bu gözler(çoğu karşı cins). güldürürken de düşündürüyor ama işte.
değiştirdiğin zaman durumunu beğenen insanların neden beğendiğini anlayamayadığım ve genellikle "neyini beendin lan?" diye cevapladığım durumdur
bu tür paylaşım sitelerinin her türlü mahremiyeti kaldırıp herşeyi şeffaf bir şekilde yaşanmasını amaçlayan uygulamalarından biridir.
yaşanılan ilişkinin ciddiyetini ölçme gerecidir.
iki günde bir ilişki durumu değişenler ayrı bi konu tabiki.Durumu ilişkisi var olunca kendi iletisini 'onu çok seviyorum' ve bunu türevleriyle donatarak insanı delirten ve tam anlamıyla belkide 24 saat geçmeden ayrılıp onun adını bile duymak istemiyorum diye ileti paylaşan tipler kesinlikle facebook için görüntü kirliliğinden başka bir şey değildir.
insanı dertlere, sonrasında fenomen değişikliğine sevk edendir, ne kadar can yakıcıdır: "Çok da sevmediğim bir bağlaçla bence cins sence özel bir isme bağlanışını internetten öğrenip ertesinde alkolsüz sarhoş olmalıyım. Kafam bin küsürlü sayılardan tirilyona fırlamalı. Kafam bünyesindeki bütün sayıları kusmalı, kafam sensiz olmalı. Bir gece vakti geçerken Bega'dan yoksun demeliyim, işte tam da burada yoksun. Burası dünyama uzaktan baktığım yer olamalı, burası Ay olmalı... "
en sinir olduğum olaydır.kime neyi göstermeye çalışıyorsun ki.ne kadar gereksiz.az önce başıma gelen bir olayda buna karşı olan nefretimi alevlendirmiştir.gayet neşeli dalga geçerek len hala sevgili misiniz? evleniceksiniz bu gidişle dedim.facebook ta görmedin mi in a relationship with .... yazıyor hala dedi bir de güldü.ne de komiksin diyecektim.işim yok senin sayfana mı gireceğim her gün diyecektim demedim.üzüldüm.insanları azarlamaktan hoşlanmıyorum.yazmaktan hoşlanıyorum.biliyorum sende okumak istemiyordun ama okudun.
(bkz: facebook ilişki durumunu halkla ilişkiler yapmak)
"ilişkisi var" diye özellikle belirtilmediği takdirde yazacak bi ilişkinin kalmamasına sebebiyet veren tartışma konusudur.
hemen bir günlük çıkan insanların değiştirmesini saçma bulduğum, ama genelde sevgilin varsa "ilişkisi var" şeklinde değiştirilmesinin, zamanında olduğu sürece, gerekli olduğunu düşündüğüm uygulama.
"evli" seçeneği iyidir, uygundur da "karmaşık bir ilişkisi var" nedir ya?
ilişkileri follofoş olmuş çiftlerin follofoş olduklarını elaleme duyurma platformu.
sorunlu çiftler için kavga sebebi, serbest ilişki durumu tam bi facia, ilişkisi var bana bulaşma mesajı verirken, ilişkisi yok durumunu apaçık göstermek tekliflere açığım mesajı taşır genel olarak bakılırsa.
ilişkisi var şeklinde belirtmeyi saçma bulan insanların, sevgililerinden hoşlanan ve pusuda bekleyen başka kişilerin "aaa bak ilişkisi de yokmuş, hadi asılayım, biraz da fotolarına sınırsız asılgan yorumlar yazayım, hıımm hafiften de ilgimi duvarına yazarak belli edeyim" şeklinde faliyete geçmesiyle kuduracak olamaları gerçeğidir.

ve ozaman da " neden ilişki durumunu "benle ilişkin var" şeklinde değistirmiyorsun diyerek tiripler yapılır.

sürekli sevgili değiştirenler ve ilişki durumu yenileyenler yukarıdaki yorum kapsamında değillerdir, hoş bir imaj sergilemiyorlar.
karışık option u da varmış. karışık ne ya, bir ilişki ya vardır yada yoktur..
facebookta ilişki durumumu değiştirmediğim için "ben senin neyinim" diye bana ergen carlamasında bulunmuş bi sevgilim olmuştu ki bu ilişki durumu sorunsalı sayesinde kendisinin akıl yaşını öğrenmiş ve kaçıp kurtulmuştum. velhasıl bence yarayışlı bişey.