bugün

cinsiyete göre değişir bu yorumlar. mesela bir erkeğin bir başka erkeğe yaptığı yorumlar şöyledir:
-bir grup gerçekten samimidir. kendi aralarında hoş bi diyalogtur. genelde "olum" "lan" tarzında ifadeler içerir.
-bazıları ise bu yorumu dikkati kendine çekmek için yapmıştır. resimden anladığını göstermek için fotoğrafçılık terimleri kullanmaya çalışmak, fotoyla ilgili teknik yorum yapma girişiminde bulunmak gibi. yada kendinden bahsederek ilgiyi kendine yönlendirmek gibi.
-son grup ise çekememezlik örneği sergileyerek resmin berbat olduğuna dair ifadeler kullanır. sevmediği ya da kıskandığı kişilere yapar bunu.
bir bayanın diğerine yaptığı yorumlara gelelim:
-genellikle birbirlerine övgü içerir. hayatta birbirlerinin kuyusunu bile kazsalar orada şu ifadeler sıktır; "ayyyy canım çok şeker çıkmışsın" , "bu ne güzellik ya". resim sahibinin cevabı da klasiktir "o senin güzelliğin" vesaire
-veya birbirlerinin reklamını yapmaya çalışırlar. iyi özelliklerinden bahsederler. okuyan onları birer melek sanır.
kızların erkeklere yaptığı yorumlar:
-bunların bi kısmı yavşama içerikli olup azınlıktadır. bildiğiniz gibi bayan kısmı ortalık yerde erkeğe çok yavşamaz. laf atmalar "gıcıksın" tarzında yalandan itişip kakışmalar yer alır.
-bi kısmı tabiki de gerçekten sevilen arkadaşa resmin altı boş kalmasın tarzında samimi ifadelerdir bundan artık bahsetmeyeyim. başlığın asıl amacı iyi niyetlilere laf sokmak değil çünkü.
-bu grubun son üyeleri ise kendisini gösterip iltifatlar duymak ve bunu cümle aleme duyurmak içindir.
erkeklerin kızlara yaptığı yorumlar ise en büyük kısmı oluşturur:
-bunlar için (bkz: facebook abazası). iyi niyetliler yine hariçtir. *
(bkz: facebook ta resimler altına muhabbet edenler)
son zamanlarda chat sayfası moduna girmiş yerlerdir. hatta köyden gönderilen özlem kokan bir mektup tadında resim yorumları da yapıldığı gözlenmiştir.
örneğin bir bayan arkadaşın fotosunun altında gördüğüm bir yorum;

"çok taşaklı kızsın"
(bkz: facebook fotoğraf yorumları)
bir yorum : senin adın aşk
yoruma verilen cevap : sanki senin adın farklı * hıh...
-bebeim yha cok seker çıkmıssınnnnn.
-saol kusum ama ben bu fotoda yhokumm...**
- uff tam yalamalık.
- tabiki yalamalık.
- feci canım çekti bende yalamak istiyorum.
- hmmm harika görünüyor. böyle sade halini daha çok seviyorum.
- ben ısırarak yerim bunu.
*
kayak takımıyla fotograf çektirmiş olan arkadasımın resminin altında yazan yorum.
-lan evinde zeytin yok ne bu tavırlar.
çok taşsın,çok güzel gibi yorumlardır. bu yorumların sonucu tüm kızların güzel olmasıdır. (bkz: çirkin kadın yoktur az votka vardır)
60sn de aşka inanırmısınız tatlı kız?.
kızın cevabı-nediyosun bee salak git başımdan alla alla...
-ooo kuzzum süperziin yhaaa muahh
*saol bebişim,asıl süper olan sensin ayyşşşkum muah..
insanı hayattan soğutan yorumlar vardır, kaçınılmalıdır.
hergün yanyana olduğun insanlarla, fotoğraf altında konuşmak, sohbet etmek kadar saçma bir şey görmedim hayatımda. lan tüm gün beraberdin işte neden fotoğraf altında günün yorumunu yapıyorsun? birinizde fotoğraf hakkında yorum yapın ya..
jnm cok güselsiiin!

jnm ?!
(bkz: error)
iki yada üç yaşlarındanki bir galatasaray formalı çocuğun, babasının profili içerisinde bulunan bir resmin altında yazan yorum.

+yavv çok tattlıı. bizim galatasaraylı çocuklar çok güzel, fenerli çocukların hepsi kıro.

(bkz: mavi ekran)
- bacaklarının arasında olmak isterdim.

ilginç bir bakış açısı tabi.
- fake lan bu!
-kanka tam bir o.ç sun
+yesss *
(bkz: yaran facebook yorumları)
http://www.facebook.com/h...18&fbid=1051499625186
tiky bayan arkadaşlarımız için ; "hmmm xxx bunu beğendi ;)" burdaki "xxx" kendi adları oluyor.
klasik bütün fotoğraflarda;
yıkılıyorsun, çok yakışıklısın veya güzelsin, supersin, beğendim
bir de anlamadığım fotoğraflara bakınca bişey zannedersin. aslı 1.50 boyunda, koca popolu, tiz sesli, dönüp ikinci kere bakmayacağın tipler oluyor. sanal dünya işte herşey sahte.
fotoğrafımın altına erkek kardeşim tarafından yapılan yorumdur. herhaliyle enteresan bir adam, bu yüzyıla fazla bir kafa...
--spoiler--
bu da yeni herhal!. erkek adam kitap okumaz deyip kafka'nın aforizma stilini taklit edip de orhan pamuk gibi poz ermenin dayanılmaz hafifliği....
--spoiler--
-bebeğim çok güsel çıkmışsın yhaa
-saol bebeeemm o senin güselliğin

gibi yardıran yorumlardır.
güncel Önemli Başlıklar