bugün

olur olmadık yerde facebook a koyalım bunu diye fotograf çekmektir.
ne oldugunu anlamadan,birden ortaya çıkan bilmem kaç megapiksel digital fotograf makinalarından değişik poz ve yerlerden flaşlar patlayarak fotograflar çekilir hemen pcye aktarılıp özenle photos klasörüne yüklenir ve arkadaşların "kanka dötüm gibi çıkmışın" esprilerine malzeme olunur hattizatında.
kimin görüp göremeyeceği belli olmadığı için yarı resmi yarı gayriresmidir.
(bkz: makyaj yapmadan wabcam açmamak)
belirli aşamaları gerçekleştirerek tamamlanan eylemdir.
1- bir adet flaşlı makine veya telefon alınır.
2- ayna karşısına geçilir.
erkekler için 3- en sert bakış atılır. bir omuz duvara yaslanır. boyun hafiften bükülür ve objektifin taaa içine bakılır.
bayanlar için 3- en baştan çıkarıcı bakış atılır. bel kıvırılır. telefon veya fotoğraf makinesi hürriyet heykeli tarzında tutulur. objektifin taaa içine bakılır
(bkz: yonja ya koymak icin fotograf cekilmek)
+aloo burak meraba , sende bi fotograf makinesi vardı.

-evet abi var, soluklan bi a.q ne hararet yaptın.

+ya olum ölüm kalım meselesi,1 günlüğüne versene senn makineyi.

-yaa tamam veririz ne yapacan onu sole

+facebookta album yapacam; herkes yapmış!

- bende bişiy sandım a.q..

+lan veriyonmu vermiyonmu ? daha ozgurden arabasını,güneş gözlüğünü isteyecem sonra merttin elektro gitarını. cok işim var, cooook!
fotoğrafçıda:

- merhabalar. ben fotoğraf çekilecektimde. facebook'a koyucam.
+ bende facebook'a koyacam sana bişi olmasın.
- efendim?
+ yani hoşgeldiniz. çekelim fotonuzu buyrun. sadece surat mı olsun?
- yok, suratı falan çekmiyceğiz. bakın, ben size poz vereyim öle çekin siz.
+ tabi. siz çekmemi istediğiniz pozu verin o zaman.
- tamam o zaman.
+ ama?? ama siz domaldınız??
- e domaldım. ne olucakmış domaldıysam.
+ neden domaldınız?
- ya ben şimdi facebook'a yüzümün resmini koysam aradan yıllar geçmiş; ne ilkokuldakiler, ne lisedekiler tanımıycak. ama ya dötüm. bu döt var oluşumdan beri benimle. herkeste bilir benim dötümü?
+ nasıl bilir?
- iyi bilir. boşver sen fotoğrafı çek.
+ iyi peki. sağlammış ama.
- ne sağlammış?
+ facegööt. çok sağlammış.
- eyvallah.
yeryüzündeki mevcut canlı dağılımını ve düzenini facebook'tan ibaret görüp, "ya biri görürse bana aşık olsun noooluuur" düşüncesiyle gerçekleştirilen eylem.
boynu biraz kırmak, salak bir gülümseme takınmak, bir de gözlük olmazsa olmaz kuraldır, yapılmalıdır.
beğenilmek için her türlü sıkıntıya girmektir. kim bilir ne çileler çekiyordur gariplerim. hele o komik yandan pozlar yok mu? facebook nedir bilmeyenler bile görüp de gülmüştür. amannn daaaa, karşı cins hemen atlayacak sanki. gençleri anlarım, onlara her şey yakışır. ama evli barklı veya orta yaşa merdiven dayayanlar yapmıyor mu aynı şeyi? yazık ya. acıyor insan onlara. mutluluk arıyorlar oralarda, arkadaş değil. anladınız siz onu. başka şeyler arıyorlar onlar. genç ve bekarlardan utansınlar. gerçekten arkadaş arayanlara sözümüz yok. 80 yaşında da olsa hakkıdır bu. sözümüz başkalarına.
profilden çekilmişlerinin hayli fazla olduğu söylenen fotoğraf çekimleridir. kardeşim, sen eski arkadaşını aramıyor musun orada? eee? dön de suratını görsün, aç yüzünü gözünü. ilkokul arkadaşını mı arıyorsun? yemmmeee bizzziiii.
aynanın karsısına gecip işveli bir bakıs eşliginde 2mp cep telefonunuda nispet edercesine göstererek yapılan ergen eylemi.**
-lan ahmet feysbıkta götünü gördüm
+nası yani lan..
-zıçarken fotonu çekip feysbıka koymuşlar.
ulus parkı,hidiv kasrı,kız kulesi yada herhangi bir boğaz mazarası arkaya alınır.damla model bir güneş gözlüğü takılır.sırıtmak yada poz atmak suretiyle fotoğrafı çekenin deklanşöre basması beklenir.sonra da facebook'da fotoğrafın içindeki şahsın mekan yada kendisi için; "nasıl,bomba değil mi?" gibi soru-yorum tarzı yazılarıyla bir reklam yapılır. bu reklamın iki yada üç gün sürdüğü de görülebilir.
belki de amacı facebook kralı/kraliçesi(!) olmaktan öteye gitmeyen sözde kişiliğin yaptığı eylem..
fotoğraf değil resim çektiklerini sanırlar. oysa bilmezlerki fotoğraf ve resim farklı şeylerdir.
bir de bunların bozuk web cam ile fotoğraf çekenleri vardır ki;görüntü yeşil ve tonlarıdır
gençliğin en trendy hobisi.
telefonun kamerasını kendisine çevirip yüzünü kameradan başka bir tarafa çevirerek haberi yokmuş edası vermeye çalışan insanın çektiği fotoğraf karesi.
görsel
facebook a fotoğraf koymak için tatile gitmek.
facebook için sosyalleşmek.
ilgi çekmeye çalışmak için bu yolu deneyen bir arkadaşım diyebilirim.
(bkz: facebook a koymak için vesikalık çektirmek)
(bkz: facebook da referandum polemiği yaratmak)
Kanka dur şurda bir fotoğrafımı çek facebook'a koyarımın akabinde gerçekleşen olaydır.