bugün

Erkek mezarlıktan çıkar çıkmaz. Kadın dört ay sonra.
yaşamın doğal akışında süreceğinin göstergesi olup, zaman, yer, ortam gibi teferruata takılmanın anlamsız olduğunu hatırlatan olgulardan birisidir.
Bence bu durumda evlenmek için çaba sarf edilmemeli, zaman karşına sen istemeden birisini çıkarırsa olabilir.
allah o günleri göstermesin. beni geçtik çocuklarımın en kıymetlisi o. mümkün değil evlenmem evlenemem. barbara palvini getirseler bizim hatunun yerini tutmaz.
Erkek kendine uygun es buldugu an evlene bilir. Bekleme suresi yoktur.
Kadin 4ay 10gun beklemeli. Bunun sebebi ölen eşten hamile olma ihtimali.
Annemden örnek veriyorum hiçbir zaman aklının ucundan bile geçirmezsin hadi aklından geçirmek felan neyse annem yıllardır nüfus cüzdanını bile yenilemedi evli ibaresi hala duruyor .
ölmesini dahi bekleme, öleceğini hissettiğin anda evlen ki zorlanmayasın... beklemekte neymiş canım olur mu öyle şey.

allah akıl fikir versin ya... söyleyecek başka hiçbir şey bulamadım.
kimse böyle birşey yaşamak istemez tabi eşini sevenler . fakat hayat ne getirir bilinmez. tabi evlenilse bile , üç beş ay sonra olmamalı. bir de çalgı , çengi ölen eşe saygısızlık gibi geliyor sanki.
adım dillerde söylenir,
dostlarım benle eğlenir,
üç güne varmaz evlenir,
elin kızı yas mı tutar.

dizeleri olan türkümüz var ama üç gün de pek erken be yaaa !

kara çadır is mi tutar,
yağlı mavzer pas mı tutar.
ana ağlar, kardaş ağlar,
elin kızı yas mı tutar.

dizeleri de varsa da

yine de erken evlenen biz erkekler.
Eşim öldükten sonra koyayım kalana..
aziz naaşı soğumadan.
eşinin cenazesinde tanıştığı kadınla evlenenleri görünce normal olandır.
Öyle insanlar var ki 40 çıktığında evlenen eşine saygısından ömür boyu evlenmeyen.
eşinin ölmesinden sonra saçmalayan kendini dağıtan çözümü evlenmek de bulan kişinin merak ettiği durumdur.

aklına koyduysan zaman beklemene gerek yok evlen gitsin.
kırkı çıkınca.
bu iki kişinin ortaklaşa verecekleri bir karar sonucunda belli olur, tabi mevzuat koşullarına uyulduktan sonra.
Evlilik yaşayıp, esinden ayrilan ya da kaybederek normallesme surecine giren bir insanin tekrar evlenerek o karanlık çukura kendini atmasini anlayamiyorum.
Evlenilmez; eş dediğin şey senin kalbindir, diğer parçandır, hayati organındır, ruhundur, bunlar öldükten sonra artık sende yaşamıyorsundur. Yaşamayan insan nasıl evlenir tekrar. Olsa olsa Sadece nefes alan bir cenazedir artık oda.
dinde erkeğin bekleme süresi yok diye biliyorum kadınların ise 4 ay gibi bir süre beklemesi gerekiyor hukukta da 300 gün beklemesi gerektiğini söylüyor.
sebebi de kadının hamile olup olmadığı kesinleşsin diye biliyorum.

bana kalırsa eş öldükten sonra başka biriyle mecbur kalmadıkça evlenmek ihanet gibi. ben karşıyım.
bunca evlenen olduğuna bakılırsa yaşamın kendi kuralları hükmünü sürüyor demektir. evleneni kınamak, evlenmeyeni yüceltmek çok yersizdir.
genişliğine bağlı.
adım dillerde söylenir,
dostlarım benle eğlenir,
üç güne kalmaz evlenir,
elin kızı yas mı tutar.

bir türkümüzden alıntıdır.