bugün

izlanda' da 200 yıldır uyuyan volkan ve onunla aynı adı taşıyan buzulun adı. en son 1821 yılında faaliyet gösteren volkan geçtiğimiz günlerde yeniden faaliyete geçmiş durumda.
izlanda da faaliyete geçerek gökyüzünü küllere bulayan ve uçuşları engelleyen volkana ev sahipliği yapan buzul. isim de süpermiş. gel de patlama.
sure adı gibi lan. eyjafjallajökull, amin.
ortalığın amına koymak deyimini gerçekleştirmiş,tüm avrupa'nın amına koymuştur.
efyafyallayokul...yokul izlandaca da volkan demek olduguna göre ismi yani efyafyalla...ben de bu yanardagin 5000 yildir uyudugunu duydum bugün radyoda...ama burada kesin tarihler olduguna göre tahminen dogrudur. 200 yildirdir.

avrupa´da havacilik tarihinde ilk defa bütün havaalanlarinda trafik tamamen durmustur. bütün büyük havaalanlarina yatak kuruyorlar herifler millet geceyi güzel gecirsin diye...tabii- adam moskova´dan new york´a gidiyo, frankfurt´a iniyo ara havaalani olarak, ucaklar kalkmiyo,bugünü gec, yarin da kalkmiyor ucaklar- ee n´apcak simdi o adam s.k gibi frankfurt havaalaninda 2 gün?....almanya icin vizesi de yok...- lufthansa bütün ucuslarini c.tesi icin iptal etmis....bu ne demektir ?....tabii bu arada yanardagin bir daha püskürtmeyecegi diye birsey de yok...zaten herkesin korkusu da o, yanardag bir daha lav püskürtürse ucaklar daha birkac gün daha calimayacak olursa n´olacak, isin icinde vizesiz olarak havaalanlarinda mahsur kalan yabancilar var,sen onlari vizeleri yok diye koltuklarda perisan edemezsin, bunun bebegi var, hastasi var, yaslisi var... cok garip bir durum bu aslinda...cargo ucaklari da durdugu icin olayin zarar cercevesinin ne durumda oldugunu daha kimse bilmiyor.ah efyafyalla ah....n´aptin olm sen?... frankfurt havaalanina 2500 yatak acmislar millet...böyle birsey orda daha hic olmamis bu boyutlarda....kizilhac kamyonlarla yemek götürmüs lan havaalanlarinda mahsur kalanlara biraz önce tv de "kumanya" da yemek alan gazileri gösterdiler, valla acidim heriflere...binlerce insan böyle sadece bir havaaalaninda...bu sadece frankfurt degil ki...bunun paris de gaulle u var- london heathrow u var, amsterdam shipol u var...daha ne havaalanlari var...olay tamamen bitmis yani...büyük olay bu... gercekten...zaten avrupa´daki haber bültenlerinde de herseyin önünde birinci haber bu konu...

bu yazıya rötuş isteyene not ;...paris de gaulle denir. öyle ukala ukala her haltı daha iyi bilirmiş gibi bu yazıyı "bilgi eksikliği" ayağına moderasyona şikayet eden yazar, hiç paris´e gitmemiş galiba... paris in en önemli metro istasyonlarından birinin adı, "etoille de gaulle" dur, etoille charles de gaulle, diil. paris´in havaalanı de gaulle´e bal gibi de gaulle havalimanı denir. bilgilerinize.
uu beybi güzel bi hareketlenme oldu bendenin volkanik karşılığıdır.
(bkz: eyyafyallayöküll)

türkçe adı budur. ama, ama... ben açtım lan...
izlandaca'da* eyvallah demek. şaka lan şaka o değil de yaptıklarından sonra en iyi türkçe karşılığı bu olsa gerek.
- duydun mu lan, eyjafjallajokull volkanı 5000 sene sonra faaliyete geçmiş.
+ abi sen içme artık, dilin dolanıyo.
- hassiktir lan, ben sadece sarhoşken telaffuz edebiliyorum bu volkanın ismini.
(bkz: eyjafjallajokull buzulu)
(bkz: eyjafjaallajokull ilköğretim okulu) *
izlandaca ada dağı buzulu anlamına gelen buzul ve volkan. buzuldaki volkan yaklaşık 200 yıl sonra yeniden faaliyete geçmiş, buuzlun üçte birini eriterek yakınındaki krossa nehrini taşırmış ve civardaki 800 kişinin evlerini terk etmelerine yl açmış ve bundan da ötesi batı avrupa'daki hava trafiğini büyük ölçüde durdurmuştur.
hecelediğimizde bir tiki yazışma stiline benzediğine şahit olunabilen isme sahip buzuldur. şöyledir.

eyjaf - ıy yav

ja - ya

alla - allah allah

jok - yok

ull - f si olmayan full

böyle gider bu. o değil de birine bu buzulla ilgili bildiklerini anlatmak istesen ismini bildiğin halde telaffuzu bilinmeyen yazmak istesen kopya çekmeyi gerektiren ezberi zor bir isim.
adı koyulurken klavyeye rasgele basılmış ve ortaya cıkan kelimeyle belirlenmiş olduğunu düşündüğüm volkanlı buzul.
patlaması ve uçak seferlerinin iptal olmasına yol açmasından ötürü kardeşimin almanya'ya gidememesine neden olan doğa şeysi. salak şey, arıza çıkaracak başka bir zaman mı bulamadın? aylardır heyecanla bekliyordu kardeşcağızım.
izlandaca'da "eyvallah hocam, bugün de okulu kırdık" demektir. bilmiyorsak kafadan atmayalım lütfen. hava trafiği kırılmıştır; hayır dolaylı olarak beni bile etkiledi, izne çıkamıyorum, a.q. afferdersiniz. (almancası : f.d. aufwiedersehen)
(bkz: Né dhiyh0N shéf yhaf)
turizmi felç eden patlama, hava trafiğini kapatması nedeniyle, gelecek olan turistlerin turları iptal edildi, otellerde kalan turistler gidemedi, oteller bedava konaklama ve hizmet sağlamak zorunda kaldı, havacılık endüstrisine zararı 1 milyar dolar olarak belirlenmiştir.
sayesinde ağzımıza sıçılmış volkandır. ne istanbul'dan ne antalya'dan Batı Avrupa'ya doğru uçak kaldırabilmek mümkündür. bu tür sürüklenmenin esas nedeni atlantikten çok kuvvetli olarak esen FL(flight level)290 ile FL(flight level)310 arasından esen çok kuvvetli rüzgarlardan olan Streamline'dır. en son rapora göre şuan 290 ile 300 arasında gidip gelmektedir ve bu rüzgarların knot değeri de yaklaşık olarak yer yer 120-130 knot'a kadar çıkmakta.

bu küllerin batı avrupa ve hatta hatta polonya'ya yayılması sonucu tüm hava sahası kaplıdır. gerçi iskoçyanın kuzeyindeki bir kaç hava sahası(FIR), irlanda'nın bir kısmı ve Norveç açılmıştır. ama Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, Finlandiya giib ülkeler hava sahasını kapatmışlardır. dün yaşanan olaylardan dolayı Avrupa'daki hava tarafiğinin koordinasyonundan sorumlu Eurocontrol de cortlamış 17000 uçağın yerde kalması dolayısı ile ciddi anlamda sistemleri çökmüştür.

keza esas keşmekeş hava sahaları açıldığında başlayacaktır. normalda frankfurt gibi meydanlara uçağınızı uçurduğunuzda kafadan meydan yoğunluğu nedeniyle 30 dakika gecikme olması her zaman muhtemeldir. bu olaydan sonra kaç 30 dakika gelecek allah bilir. ne diyelim Allah'ın işine karışılmaz..
yaklaşık 200 yıldır suskunmuş. niye patladığı gün gibi aşikar.

(bkz: sıkıntıdan patlamak)
marduk'un gelmesine gerek kalmamıştır sayesinde. bir iki yıl daha aktif bir şekilde devam etse, tüm dünya buzul çağına girecektir.
buz devrine kesin konu olacak yanardağ.
sübaneke işallah yareppim eyjafjallajokull dinimiz amin.
adını telafuz etmek için izlandaca bilinmesi gereken lanet yanadağ.
bütün planlarımın içine etmiş olan yanardağ. allah belasını versin bu dağın, 1 ay daha dayansaydın bari.