bugün

uluslararası bilim dergisi science ın abd ve 32 avrupa ülkesinde yaptığı evrim araştırmasının sonucudur. araştırmaya katılanlardan 'insan, hayvanların daha erken zaman türlerinden gelişmiştir' tezine 'doğru', 'yanlış' ya da 'emin değilim' yanıtlarından birini vermeleri istenmiş katılanlar arasında evrime en az inananların türkler olduğu da ortaya çıkmış oldu.

edit: evrime en çok inananlar halkının yuzde 75 ıle izlandalılar ve bizden sonra en az ınananlar ıse kıbrıs ve letonya halkları.
türkiyede yaşayan insanların % 95'inden fazlasının müslüman olmasından ötürü pek anormal olmayan durumdur.
islami inancı en iyi özümsemiş milletin Türkler olması sebebiyle ortaya çıkan durum.
evrim teorisini sadece bu yönüyle ele alarak yapılan bir araştırmadan çıkan çok da sağlıklı olamayacak bir sonuç. sadece bir soruyla araştırma yapan derginin cosmo girl değil de bilim dergisi olmasıysa ayrı bir ilginçliktir zaten. (eğer gerçekten tam olarak böyleyse)
evet, açıklıyorum! türkler olarak evrime inanmıyoruz, çünkü evrimleşemedik bi. hala ilk başladığımız yerdeyiz.
düşünmek, kafa patlatmak yerine aileden ve sağdan soldan duyulan "bizi allah yarattı, topraktan geldik" söylemlerine inanmak daha kolaydır. bu inanışa asla saygısızlık etmem ama topraktan geldiğine inanan bir insanın, maymundan gelme işine nasıl olupta saçma sapan demesi beni benden alır.
islamiyet bir yana mantık ışığında olaya baktığımızın göstergesidir.
"kafamız çalışıyor" dememi sağlamış olan bilgidir.

aramızdaki sivrilere rağmen ümitlenmemi sağlamıştır. sabırla bekliyoruz kendilerinin evrim geçirip insan olmalarını. bir insan olsanız maymun olurum billahi. şu çok inandığınız evrim size niye uğramıyor acep?
türklerin akilli oldugunun göstergesidir.
türkiye halklarının derin sorgulamalar yapmadıgının göstergesidir.
türklerin ne kadar zeki bir millet olduğunu kanıtlayan bir bilgi. asparagas teorilere bilimsel bir kılıf uydurulsa bile inanmayan bir milletin evladı olduğum için kendimle gurur duyuyorum. evrim teorisi asparagas bir teoridir. zira gen teknolojisinin gelişmesiyle, evrim teorisine örnek gösterilen kanıtların tamamı çürütülmüştür. mesela ara form denilen kafatası parçalarının her birisi başka canlıdan alınarak birbirine monte edilmiş.
(bkz: yermi anadolu çocuğu)
avrupa da bulunan tek müslüman ülke olmamızdan kaynaklanan durumdur.endişelenmeyin canım hemen.eğer bu araştırma avrupa da değilde ortadoğu'da yapılsa idi evrim teorisine inanan ülkeler sıralamasında ikinci olmamıza kesin gözüyle bakmaktayım.*o zaman da ne kadar bilimsel bir ülkeyiz diye hava atabilirdik.dimi ya.
evrim teorisinin sadece tanrı inancının olmaması anlamına geldiğini düşünen halkımız için elbette anlaşılır bir sonuçtur. duyan da halk her şeyi okuyup araştırıyor, bilimsel araştırmalara çok meraklı, laboratuvarlardan çıkmıyor sanacak. evrim teorisinin ne olduğunu bile biliyor mudur bu insanlar da inanmadıklarını söylüyorlar. bunu halkın dindarlığıyla ya da zeki olmasıyla açıklamak son derece komiktir.
bilimsel bir teoriyi "inanç" boyutuna indirgeyebilen bir millet olmamızdan kaynaklanır.

mesela yerçekimine en az inanan almanlar, suyun kaldırma kuvvetini zinhar kabul etmeyen ingilizlerin yanında bizim evrim teorisi solda sıfır bir hadise aslında. önemli olan kendine güvenmek. biraz kassam suyu 0 derecede kaynatırım yani o derece.
iran'daki evrime inanan oranin cokluguyla sasirtmis arastirmanin bir diger pek de sasirtmayan sonucu.

bu arastirmanin yayinlandigi dergi bilgileri icin;

Miller, J. D., Scott, E. C., Okamoto, S. (2006) Science communication. Public acceptance of evolution.

Science 11 August 2006:
Vol. 313. no. 5788, pp. 765 - 766
DOI: 10.1126/science.1126746
bilimsel olarak da teoriden bir adım ileriye gidemeyen deli saçması bir iddiayı sağduyusu ve akıl mantık süzgeçinde değerlendirmesinden kaynaklanır. Herkes atalarının izinden yürür. Onların gelenek, görenek ve yaşantılarını sürdürür. Maymunu atası olarak kabul eden arkadaşlar atalarının izinden yürür, bu teoriyi kabul etmeyenler de kendi atalarının izinden.
kullanılan ifadelerden bile (...en az inananların...) ilmi bir iddiadan ziyade bir inançtan ibaret olduğu anlaşılan darwin fantezilerine ve darwincilik oynayan maymunlara verilmiş cevaptır.

- hüsnü!
+ efem kültigin.
- sence bilgisayarı kim yaptı?
+ kim yapacak, silikondan geliyordur.
- iyi de silikon nereden geliyor?
+ bi düşüneyim.. hımm.. heh buldum.
silikon tek hücreli plastikten evrimleşmiştir.
- plastiği anladım da evrimleşmek ne?
+ dur sen şimdi ona da bişeyler kolpalarız...
(bkz: richard dawkins in resmi sitesinin yasaklanmasi)

bonusu da var burda:
(bkz: richard dawkins in ayar vermesi)
neredeyse herkesin müslüman olduğu ülkede başka bir sonuç çıkması beklenemezdi. Küçükken evrim teorisi mantıklı gelmişti ki hala öyle fakat benim için nasıl geldiğimiz değil ne yapacağımız önemlidir.
nâ-ilmi bir iddaülhedelörlüt'ten ibaret değil(ki bunu diyenlerin nedense bilimsel yöntem ve bilimsel kelimelerinden anladıkları saçma sapan espiriler yapmaktır, -evet bu gibi kişilerin çoğunluğu bilimsel yöntemi saçma sapan espiriler yapıp karşılarındakini mahalle karıları gibi hızlı laf söyleme yarışında yenmek zanneder nedense-), bir gerçek(örnek olarak : yer çekimi) olan evrim'i bilimsel olarak en yakın(isabetli) açıklayan evrim teorisine(referensal örnek olarak: kütle çekim kanunu), kolay kolay yönlensinler, bir takım ağababaların güdümünde kalsınlar diye bilinçli olarak cahil bırakılmış ve düzenli olarak bilim karşıtlığı enjekte edilen bir halkın istatiksel olarak en az inanması durumudur.

(bkz: evrim ve evrim teorisinin farkı)

(bkz: evrim/#4248077)

http://en.wikipedia.org/w...lution_as_theory_and_fact

not: ama tabiii wikipedia'ya bu yazıları derin devletçi komünist masonlar yazdıkları için bilimsel bir değeri yoktur. evek benjamin.

not2: ama hala, karşı olduklarını söyleyenler bile düşmanlarını daha tanımadan yorum yaparlar, ağababalarından aldıkları lafları papağan gibi tekrarlayınca( ki infinite loopta takılı cümleleri başlıca şunlardır bu süper genetik mühendisleri ve bilim adamlarının: "çoğu bilim adamı evrimi inkar ediyor", "bilimsel bir düşünce değil", "teori lan o") bilimsel anlamda isabetli olduklarını sanırlar, oysa bilim arenasında ülkemizi küçük düşürürler, bilim platformları bu iddialara kıçıyla güler, ama hala bunlar ciddi ciddi bir şeyleri çürüttüklerine inanırlar, kendilerini avuturlar ve ironik bir şekilde bunlara kendileri de inanırlar(toplu histeri- ben demiyorum, psikologlar diyor). aslında sadece bu konu çözülse olay bitecektir ama...
bu da bu anketin daha çooook uzun süreler böyle kalacağına işarettir.

not3: evrim'e hala evrim teorisi veya "teori lan bu" diyen varsa sözlükte yazarlık için özel bir yetkinlik testine tabii tutulmalarını rica ediyorum yetkililerden.

not4: bakınız orada evrimle ilgili bir entry'nin linki var, soru sormadan önce orayı okuyalım...
güncel Önemli Başlıklar