bugün

franz kafka'nın diğer eserleri gibi muhteşem olan dönüşüm adlı romana benzer hikayesinde, yahut bunun adına direk kafka külliyatı denilmesinin daha doğru olacağını düşündüğüm eserinin baş kahramanı gregor samsa'nın insan olmaktan bir böceğe geçiş ve evrilişi sırasında, tüm hayatını sorgulamasına, duygusal ve fiziksel değişimlerine kadar tüm hisleri yaşamasına olanak tanımış süreç.ikinci bir tanımlama gerekirse;
evrimin kendini tamamlaması için gereken izolasyon, mutasyon, varyasyon, doğal seleksiyon ya da tercihen doğan seçilim ve adaptasyon, etken ve evrelerinin gerçekleşmesi için gereken zaman, süreç.
evrilme sürecini sadece biyolojik olarak düşünmek zorunluluğu da yoktur. sosyolojik ve kişisel gelişim anlamında ele alırsak, kişinin kendi içerisinde yaşadığı değişim ve dönüşümler olarakta düşünülebilir. zira evrilme her zaman tamamem evrim kelimesiyle eş anlamlı kullanılamaz. evrilme aynı zamanda bükülme, dönme ve çevrilme kelimeleri ile de eş anlamlı düşünülebilir. biz insanlar kendi içsel dünyamızda sürekli evriliriz. sürekli yeni şeyler öğrenir, yeni ufuklar kazanır, dünyaya, hayata, insanlara, tanrıya ve hatta kendimize bakış açımız da sürekli evrilir. bu evrilme sosyolojik anlamda da geçirilebilir, ulusların evrilmesi de mümkündür.
bir çeşit kendi özümüze dönüşümüzdür. zaten tüm evrenin varlığının ana unsuru dönmek değil midir? mevlana döner güneş döner, ay döner, dünya döner, dönen her nesne ve obje dengededir. dönmek bir denge ve düzen unsurudur.
kısacası evrilme süreci bir sorgulama, anlamlandırma ve kavrama evresidir.
mevlananın dediği gibi; hamdım piştim yandım .
güncel Önemli Başlıklar