bugün

Bilale anlatır gibi anlatıcam şimdi iyi okuyun.

Şimdi bebeklerim evren bence sonsuz değil sınırsızdır. Üç boyutlu bi evrenin asla sonuna varamazsınız ama bu demek değildir ki evren sonsuzdur. Evren sınırsızdır. Peki bu sınırsızlık ne demek oluyor? Sınırsızlık demek en basit haliyle bi noktadan başlayıp sonsuza kadar gitmektedir. Büyük abim Albert Einstein da benimle aynı fikirde. Einstein kütleçekim kuramında, evrenin sonlu ve mükemmel bir 3 boyutlu küre olabileceğini söylüyor.
Tabi gözlemlenebilir uzayın varlığı ve yetersiz teknolojimiz yüzünden bu sorunun cevabını uzun bi süre daha bulamıcağız gibi.
Lan bu konuda diyecek hiçbir şeyiniz de mi yok? Yemin ederim üzülüyorum kendime.
yuvarlaktır.
balon şeklindedir. bir gün şişip patlayacak. evet
sınırsız değildir ama sınırlı da değildir.

Varoluşundan bu yana aralıksız genişlemektedir.
zeon buldu yıllar önce bunu.

aşil ve kablumbağa paradoxuyla.

mantıksal ve matematiksel olarak mesafenin sonu olmadığını.
evren kesme işaretidir.
evren bağımlıdır. emirle hareket eden bir memurdur. aklı olmayan atomlar galaksileri bırak, sinek kanadi yapamazlar. varligida sonuda sınırı da alemlerin rabbi'ne bağımlıdır.
aslanım başlığa nasıl cevap verelim sonsuz? sınırsız? ebedi? payansız? daimi? namütenayi? bengi? evet hepsidir.
Sınırsız ve sonsuz kavramlarını tanımlamalısın önce ve tanımda iki meçhulden yola çıkıp birini açıklayarak başlayamazsın kankacım. Bilâl'den de beter olur yani.
bu ara çok muhalefet oluyorum galiba, affet...
şimdi sonsuz ile sınırsız kavramları her ne kadar yakın anlamlar olsa da terimler birbirinden farklıdır. Öncellikle sonsuz demek bizim bildiğimiz 8 sayısının yan yatmış halidir ancak matematikte reel sayılara baktığımızda -3 -2 -1 0 1 2 3 olarak negatif ve pozitif tam sayılar var. Şimdi sonsuz dediğimiz de hangi yöne doğru olduğu da dikkat çekilmelidir. Eğer mutlak sonsuzdan bahsedersek o zaman sonsuz terimimiz doğru olacaktır.

Bir diğeri ise sınırsız kavramı bunu biraz programcı gibi düşünün sınırsız kavramı bir liste gibidir. içine her elemanı koyabilirsiniz elma armut 1 2 3 anne baba dede paramı vermeyen gavat arkadaş... şimdi evreni sen mutlak sınırsız içine mi yoksa sınırsız liste arasında mı belirlememi istiyorsan ne biliyim arkadaş ben sadece bir enerji mühendisiyim onu felsefecilere sorcaksın...