bugün

evlilik çağına gelmiş erkek evlada sahip türk aile büyüklerinin tamamına yakınının dışa vurduğu istek.*
(bkz: ogretmenler odasindan kiz begenmek)
"beni ne doktorlar ne mühendisler istedi " hayat görüşünün erkil olanı.
(bkz: evlenilecek kızın başörtüsüz olmasi isteği)
bir temel fıkrası ile örneklendirilecek başlık.

derste bir öğretmen ne der?arkadaşlar anlamadınız mı bir daha tekrarlayalım.
(bkz: anladınız siz anladınız)
koskoca bir yaz tatilinde yapılabilecekler düşünülerek verilmiş,mantıklı bir karardır.
erkeklerin eşlerinde görmek istedikleri en populer mesleklerden biridir.aranılan bir evlenmelik kız populasyonudur.
eğitim fakültesinin önünde izdihama neden olacak istek.
doktor erkeklerin genel isteğidir.
akıllıca bir istektir.yarım gün çalışan, yazları üç ay tatil olan bir hanımla evlenmek söz konusudur.
hem ilkokul ogretmeni hem de biyolojik kız olması istegi söz konusuysa daha da akıllıca olacak olan istektir..
eğitim fakültesi mezunu bir annenin çocuğuna iyi bir eğitim vereceği düşüncesinde olan erkeklerin isteğidir. gayet de mantıklıdır.
bir öğretmen tarafından bakıldığında oldukça küçük düşürücü istektir. sana kişiliğin için değil mesleğin için göz konuluyor. ayrıca tatillerin fazla olması, boş vaktinin bol olması da yanıltıcıdır. çünkü eve iş götürülen tek meslek öğretmenliktir. erkek ilgi beklerken öğretmen eş yazılı kağıtlarına gömülmüş olabilir. bu istek için bir kez daha düşünülmelidir.
öğremen kızımız eğer dershanede çalışıyorsa evlenmek için yanıp tutuşan erkeği (!) hüsrana uğratacak istek.
üniversite sınavında öğretmenlik dışında bir bölümü kazandığınızda büyüklerin "ayy yavrum, tutturamadın mı öğretmenliği,yazık ya" tepkilerine yıllar sonra anlam kazandıran çıkarım.
(bkz: bir bildikleri varmış)
(bkz: büyünce anlarsın)
(bkz: ben bu işe yıllarımı verdim)
- efendim biz hayırlı bir iş için gelmiştik
+ e kısmetse olur efendim
- Kızınızda hanım hanımcık,terbiyeli bir kız
+ Evet okulu da anca bitirdi,şimdi yanımızda
- öyle mi! nereyi bitirdi
+ *** üniversitesi fen-edebiyat fakültesi kimya bölümü
- Biz milli eğitimde çalışan kız arıyoruz.Bize müsade efendim * **
(bkz: evlenilecek kizin pinar altug olmasi istegi)
bu istektekilerin bir alt kategorisini oluşturan istekliler topluluğu da ev kızı ile evlenmek ister muhtemelen.
birçok erkeğin hem eşlerinin kendilerinden çok yüksekte bir kariyer yapmalarını istememeleri,hem devlette çalışmalarını istemeleri, yaz ve şubat tatilleri, işlerinin çoğu mesleğe nazaran daha rahat olması böylece çocuklarına,evine,işine gücüne daha rahat bakacağını düşünmeleri nedeniyle tercih ettikleri durumdur.
(bkz: doktor kızla evlenmeyi istememek)
(bkz: oğlu ile pazara gidip kız bakan anne)
evlenilcek kız mutfakta aşcı yatakta orospu iş hayatında ogretmen olmalı
(bkz: bak aşkım senin için sözlükte başlık açıyorum)
(bkz: evlenilecek kızın evlenilecek kız olması isteği)
(bkz: bazıları öğretmen sever)
çalışan eş isteyen erkeklerin ilk tercihidir.çocuk da yapar kariyer de düşüncesiyle istenir.yazları 2 ay tatillerinin olması da cabası.