bugün

köpek olan eve melaike girmez, kedi olan eve değil. köpek olan eve girmemesinin nedeni, köpeğin necis olması değildir. mezhepler ihtilaf etmişlerdir. örneğin malikîlere göre köpek tahirdir, yani temizdir. ihtiyaca binaen evde inek dahi beslemek caizdir. ihtiyacın yoksa köpeği bahçede beslersin, evde değil.

edit: bunun nesi zorunuza gitti lan...
allah ın yarattığı canlılara şeytan gözüyle bakan dincilerin düşüncesi.
böyle düşünen insan ishal olduğunda dua eder "söz veriyorum daha fazla kertenkele öldüreceğim" diye... sonra yine unutur alır kendisinden daha akıllı olan telefonunu oyun oynar facebook a girip dolaşır unutur gider...
yakında nefes alan kişi müslüman değildir şeklinde abartılacak olay. topluca dinden çıkalım da siz de rahatlayın biz de o zaman.
müslümanlar kedileri sever, sadece köpekleri evin içinde istemezler.
Başkalarının müslüman olup olmamasına karar verecek kadar kendini yaratıcı mertebesine koyup, kendini bir nevi karar mercii sananların,bir nevi şirk koşanların ortaya koyduğu önerme.
kendi egosuna yenik düşen acizlerin yaptığı şeylerdir.
kedi necis değildir, köpek ise hanefi, şafii ve hanbeliye göre necis malikiye göre necis değildir.
--spoiler--

Ebu Hureyre

Yemen asıllı sahabi. Gerçek adı bilinmemekle birlikte Abdüamr, Sükeyn, Abdüşşems olduğu yönünde farklı rivayetler vardır. Sahipsiz kedi yavrularını besleyip büyütmesinden dolayı kedi babası anlamına gelen Ebu Hureyre ismiyle anılırdı.

628 yılında Muhammed'in Hayber'de bulunduğu sırada yanına gelerek Müslüman oldu.

Bu tarihten ölümüne kadar Muhammed'in yanından ayrılmadı. Bu sebeple en çok hadis nakleden sahabe o olduğu söylenmektedir.

678 yılında Medine'de vefat etti.

--spoiler--

Rivayet edilirki mahlasını bilakis peygamber efendimiz vermiştir.

Ayrıca kedi salyası neciz(pis) değildir. O yüzden yemek kabı dahi paylaşılabilir.
Ne güzel cevap vermistir hz. Mevlana bu tip hurafelere...

Boş olan şeye itibar edip önemsememiş,
Sevginin olmadığı sevdayı benimsememiş.
Yunus Emre bu sözü boşa söyleyip dememiş,
Yaratılanı severiz Yaratandan ötürü.
hiç beis değildir. ancak, gencecik insanların boğazını allahü ekber diye nara atıp keserse kimilerince makbul sayılabilir.
her hangi bir sorun teşkil etmemektedir. kedinin temizliği gayet barizdir. bir çok insan pisliğini örtmeyi gerek duymazken kedi örter. kedi, köpekle karıştırılmamalıdır
hz.muhammed in kedisi müezza bir gün sedirde oturan hz.muhammed in giysisinin ucunda uyuya kalınca kedileri çok seven peygamber kediyi rahatsız etmemek için giysisini keser.müezza peygamberin abdest suyundan içince çevresindekiler su kirlenmedi mi diye sorunca hz.muhammed kediler hiçbir şeyi kirletmezler buyurmuşlardır. iSLAMDA KEDi EVDE BESLENMEZ DiYENLER PEYGAMBERiN YAŞAMINA BAKMALILAR.
Şahsım dahil kedi besleyen herkes gayet güzel, müslümanım diyebiliriz efendim. Başlığı açan şahıs islamın kendi uydurduğu mezhebinden sanırım, islamda kedi beslemek sünnettir. Bizzat Hz. Muhammed "kedinin ağzı en temiz ağızdır" vb. birsürü güzel söz söylemiştir kediler hakkında. Araştırmadan işkembeden sallayan yobazlar ben müslümanım dememelidir asıl.
Kediyle müslümanlığın ne alakası var dedirtir. Bu kadar da cahil olmayın lan.
şahsen müslümanım diyememek kayıp değil kedim yok demek kayıptır benim için.
what the alaka?
dinini araştırmaktan aciz insan söylemi. arkadaş; hadi dininin kitabını okumadın, elinin altında internet var aç bir araştır. ben ki dinsiz imansız diyebileceğiniz yaşam tarzına sahip bir insanım, merak ettim araştırdım zamanında. kedi en temiz hayvanlardandır ve evde beslemek günah değildir. gezdiği yerlerde namaz kılınabilir. tabii sen hayvanı küçücük odaya kapatırsan, suyunu kontrol etmezsen, bardağını kırdı diye tekme tokat dalarsan, uykundan uyandırdı diye sinirlenip mama vermezsen; evet günahtır, çok büyük bir günahtır. son olarak bir yerde okuduğum, hadis-i şerif\'te yazdığı söylenen cümleyi yazayım: kedi sevgisi imandandır.
dedikodu yapan, çalışanının maaşını geç veren, kendisi ve çevresinden başka kimseyi düşünmeyen kişinin müslümanım demesinden daha inandırıcıdır.
'Müezza' hakkında bir duyumu, bir fikri olmayan; Vakti zamanında gelen geçen tarafından çok sevilerek, mıncıklanarak sıçırgan olmuş yazar söylemidir.
Kucaklarda oturması kendisine pek hayırlı gelmemiş : 'Keşke kedi besleseydin' dedirtmiştir.
Tabii başta dedeler, sonra da torunlaları Hz. Muhammed'den çok iyi bilirler.
Bunlar Kur'an-ı Kerim'i de yeni baştan yazacaklar da şimdilik ortalığı bulandırıp, kollamakla meşgûller.
daha bugün bir tanesiyle tartıştığım, galib geldiğim ve tartışmanın sonunda kedisini sokağa attırdığım meseledir.
bi kere evde hayvan beslemek bence o hayvana eziyettir yav bahçen yok mu ? yoksa besleme kardeşim yap bahçene bi yuva orda doğalk ortamında koşsun oynasın.

Burda var birisi almış köpek sabaha kadar balkonda hav hav hav yazık değil mi hayvana
Malsınız lan siz. Kuranda bizzat evdr sadece kedi besleyebilirsiniz kedi ev içindir diyor köpek giren eve melek girmez vallaha malll ötesisiniz.
sözlüklerde bol bol vardır bunlardan. yazık...
kedi beslememenin iman ın şartarından biri olmadığını bilen kişinin eylemidir.
güncel Önemli Başlıklar