bugün

scs software tarafından çıkış tarihi 2 ağustos 2012 olarak belirlenmiş simulatör oyunu. ilk oyunda şikayet ettiğimiz her yerin birbirine benzemesi, bütün yolların aynı olması gibi durumlar düzeltilmiş deniyor. ayrıca ilk oyundakine göre şehir sayısı daha fazla olacakmış. ilk oyunda 15 idi, bunda 50 olacakmış. şurada oldukça detaylı incelemişler. videolar, ekran görüntüleri vs var;

http://forum.donanimhaber.com/m_43985042/tm.htm
görsel efekleri gayet hoşuma gitti diyebilirim. ama tabi bu videolar her zaman doğruları göstemeyebilir. öylede oluyor.
bugün oynama fırsatı bulduğum tır simülasyonu.

oyun hakkında ilk izlenimlerim fazlasıyla olumlu. hatta bugüne kadar yapılmış açık ara en iyi tır simülasyonu diyebilirim.

oyun ayarlarındaki detayların çokluğu, görsel efektlerin çeşitliliği ve kalitesi, oynanabilirliğin geliştirilmiş olması, haritanın ciddi biçimde büyümesi, yolların birbirine benzememesi, mantıklı ücretler vs.. birçok açıdan gayet iyi düzeye gelmiş.. 18 wheels of steel pedal to the metal' den beri hiç bu kadar keyifle oynamamıştım bu tarz bir oyunu..

beklentileri karşılar.
oyunu sorunsuz yüklememe rağmen harita yüklenirken oyundan atıyor, oyunun çalışması durduruluyor, bi hal çaresi olanları gelen kutuma bekliyorum.
ilk versiyonundan sonra benim de içinde bulunduğum birçok kişinin beklentilerinin büyük bir bölümünü karşılamış oyundur.

ilkinde eksik ne varsa düzeltmişler ve üzerine çok güzel yenilikler getirmişler. şehir sayılarının, yol çeşitliliğin artması beklentilere cevap vermiş. kendi işini kurup genişletme fikri çok iyi. saatlerce kafamı kaldıramadım desem yeridir.

ilk olarak lyon merkezde kurulan taze taşımacılık şirketim kırık dökük, tek araçlık kapasitesiyle piyasaya giriş yaptı. (tabi bu kırık dökük depoyu bir taşımacılık imparatorluğuna dönüştürmek bizim elimizde). yolu lyon'a düşen şoför dostları bir çayımızı içmeye bekleriz. ben olmazsam bile, şoför milton, yvonne, biri olur mutlaka. şimdilik 3 kişiyiz. bankadan çekilen kredilerle önce garaj kapasitesini 3 araca çıkarıp, iki yeni araç ve bunları çalıştıracak 2 şoför işe aldım. fakat gel gör ki bu arkadaşlar başta tecrübesiz, işi bilmeyen adamlar olduğundan "sanırım şimdilik" iyi para kazandırmıyorlar. sezerciği dilendiren erol taş gibi beğenmiyorum getirdikleri paraları, dövüyorum ibneleri. bir iş sonunda 106 euro getirdi birisi. ulan taksiye çıksan bir gün daha fazla getirirsin amk. 106 euro ne ? 100.000 £'luk tır çektim altına adamın haftalık getirdiği para benim tırın benzin masrafına gidiyor. aslında başta işe almadan önce boşluk doldurmalı kamyon arkası yazılarından sınav yapmam lazımdı bunları ya neyse. aldık bi kere. aslında istediğin şoförü, istediğin an işten kovabiliyorsun ama kovmirem ibneleri.

evet görüldüğü gibi bu tip bir iş geliştirme sistemiyle kendinizin kapitalist, yavşak bir patrona dönüşme sürecinizi adım adım izleyebilirsiniz. ben daha ilk iki işten sonra o yavşağa dönüştüm. neyse ki daha sonra kendimi topladım. artık babacan bir adamım. ne bileyim işte, çiçek taksi'nin ramço'su gibiyim artık. celal sen git, kenan sen gel, evladım bir derdin var mı ? diye takılıyorum.

yol içinde getirilen yeniliklere dönecek olursak; bunlardan biri de selektör olayı. gidişli gelişli yolda karşıdan gelen araç uzunlarınız açıksa selektör yapıyor. ben başta karşıdan araç geldiğini gördükçe eğlencesine, kendimce gerçekçilik katmak için uzunları kapatıyordum.
arada bir iki defa boşladığımda, karşısı selektör yapınca çocuk gibi sevindim. valla helal olsun. bu detayları eklemeleri çok güzel. bu ufak gibi görünen ayrıntılar aslında oyun zevkini çok arttırıyor.

oyunun meraklıları zaten oldukça memnundur tahminimce. bu tip oyunlara ilgisi olan ve oyunu oynamamış olanlar düşünmeden oynasın. ha unutmadan bir iki tane atalım ortaya ;

- mevzu derin
- beni yollar değil dostlarım yordu
- gaz verir haz alırım
bağımlısı olduğum oyun. kurallara uydukça uyasım geliyor. ne kadar melenk bir oyun.
dikkat: bu oyun aşırı derecede bagimlilik yaratabilir, daha sonra pisman olacağını dusunenler hiç baslamasin.
bir an once alip oynamak istedigim oyun. tabi direksiyonda almak istiyorum. zira ilki klavyeden anca sariyordu.
güzel bir simulasyon oyunudur. call of duty mw3 oyununu yağ gibi oynatan en ufak bir kasma belirtisi göstermeyen bilgisayarım bu oyunun grafik ayarlarını sona kökleyince kasım kasım kasılmaktadır. teorikte mw3 kadar sistem gereksinimi istememesi gerekir düşüncesindeyim. bilir kişileri mesaj kutuma bekler, hürmetler ederim.
Sahip olduğum oyundur. Bağımlılık yapabilir. 1. Oyuna göre aşırı gelişmiştir. Türkçe olması da ayrı güzelliği tabi ki.
hala oyundan atma sorununu çözülemeyen, birkaç farklı yerden indirdim sonuç aynı.
optimizasyonu bozuk olan oyun. kasma sorunu var, mw3'ü çalıştıran makineyle düşük ayarda bile kasıyor. acil güncelleme gerekli. o kadar bekledik oyunu oynayamıyoruz arkadaş yav.
ilkine göre grafikleri baya düzeltilmiş, güzelleşmiş oyun herkese tavsiye edilir.
crack sorunu çözülemeyen oyundur. halen cracksiz beklemekteyiz. yetkililerden bir çözüm bekliyoruz. 50 tl cebimizde kalsın.
8 bin euroluk uzun mesafe yükleri taşınmasına rağmen 18 bin euro'yu yeni gördürten oyun. prag-ling-dresden-strasbourg zinciri şeklinde mal taşıdım ama hala 18 bin eurom var, banka da türk bankaları gibi 10 dk da bir mail atıyor, gelin kredi verelim falan diye. yalnız haritaları kim övdü bilmiyorum ama eski oyunlardan pek farkı yok şehirlerin, eşek kadar münih'ten geçtim 4-5 bina vardı bu mu yani?

bu arada scania gibi renault gibi şirketlerin isim hakkı alınmış ama alınmayanlar hatırladığım kadarıyla;

iveco-ivedo,
daf-dav,
mercedes-majestic.

genel olarak 7/10 diyorum.
genel olarak bakacak olursak,

sesler:9/10
grafikler: 9/10
oynanabilirlik/yapay zeka: 9/10 der ve saygılarımı sunarım. euro truck simulator ile karşılaştırınca aralarında dağlar kadar fark var.

oyunun puanını kırdığım 2 nokta var. 1.si oyundaki bazı hatalar 2.si ise tabiki sisteminiz ne kadar güçlü olursa olsun kasma sorunu.

lakin tüm bunlar bu oyunun gelmiş geçmiş en iyi kamyon oyunu olduğu gerçeğini değiştirmiyor. gerçi pedal to the metaldaki zevki yaşatmıyor ama olsun..
yaklaşık dört gündür oynadığım ve altı aylık suskunluğumu bozan oyundur. bir iki cümle de ben yazayım dedim. oyun bağımlılık yapabiliyor ama haritanın daha fazla geliştirilmesi gerek. haritadan kastım birkaç ülke daha eklense, şehir sayısı artsa, şehir merkezlerinde gezen insan sayısı artsa, dükkanlar felan olsa oyun zevki daha da artar. ama direksiyonun aniden toplamamasını çok sevdim. insanın her dönüşü genişten alası geliyor. park etmek daha zor olmuş ama zevki artırmış. radyo olayı mükemmel olmuş. isterseniz kendi müziklerinizi mp3 formatında oynatabiliyor. daha önceden uk truck simulator oynamıştım sadece ogg formatında oynatıyordu. o oyundan sonra ets 2 ye geçince bağımlılık yaptı. geçen geri geri gidiyorum arkamdaki arabada geri vitese takıp bana yol açtı çok sevindim. neyse tavsiye edilebilecek bir oyun. hele oyun konsolunuz varsa başından kalkamayabilirsiniz.
etsnin ilk oyununda olduğu gibi "mario mix map" isimli dünya haritası çıkarsa çok güzel olur.

oyun zevki bakımından bir king of the road değil ama.
oynarken insanın canının deli gibi sigara çektiği oyundur.
bilgisayarımın kaldırmadığı tır simulasyon oyunu.
serial olayı aşmış oyun. naptıysam ne ettiysem yediremedim ya la. paso activate diyo ak.
2 haftadır kırılamayan oyundur. halen crack beklentisi içindeki umutsuz yüzbinler, virüslü sitelerde cirit atmaktadırlar. *
700 beygirlik vaillant (volvo) çekiciyle 400 beygirlik majestic (mercedes) çekiçinin maksimum hızlarının aynı olduğu oyun. Ne la bu 90' ı geçmiyo kamyonlar.
lan ömrümü yedi bu oyun, ömrümü olmasa da bir gecemi yedi. şimdilik maaşlı şöförüm ama firmamız günden güne kâr ediyor. bankaların oyununa gelip kredi çekmedim, günde 3000 € geri ödemeli kredi mi olur lan? yollar gidişime kızlar duruşuma hasta. yeri geliyor fransa'dan bindiğim trenden ingiltere'de indiğimde akıl almaz şerit ihlalleri yapıyorum ama olur böyle şeyler. altıma bi scania çektim mi daha da önümde kimse duramaz.
bir süre sonra tekrara giren simulasyondur, eğer bir gün türkiye yollarında direksiyon sallayabileceksem geri dönüş yapabilirim *