bugün

essalatu hayrun minel nevm yazilir,
essalatu hayrum
minen nevm okunur.
Haydi kurtulusa...
(bkz: sabah ezanı)

geçen ayların birinde uykumdan uyanıp gözümü açar açmaz anında ayağa kalktım. sanki kulağımın dibinde "essaalaaatu hayyyruuun....." çalıyordu. kalktım dolanıp duruyorum deli danalar gibi. hem sesin nereye gitsem dibimde duyulması hem de sabah ezanı vaktinin gelmiş olup günlerdir sabah namazı kılmamamın verdiği utanç hissiyle "herhalde yakından uyarılıyorum. koşup abdest alayım yoksa bu ezan durmayacak dibimde" dedim. ama her şey ışık hızında gerçekleşiyor. fare gibi pıtır pıtır şuursuzca bi oraya bi buraya gidiyorum odada. sonra ses durdu. ben durdum. meğer telefonumdan geliyormuş. malum program ezan vakti pro'nun sabah ezanı alarmını tam da ezanın orasına ayarlamışım. nasıl içim kabardı kalbim nası attı o anlarda anlatamam. sonra hatırladım. "beni sabah namazına kaldırsa kaldırsa ezanın bu yeri kaldırır" demiş ve alarmı o yüzden değiştirmiştim.

gerçekten de anında ayağa dikti. iyi seçimmiş.
Sultanbeyli gençliğinin arabanın arka camına yazdırma modasına kapıldığı söz öbeği. Hayır niye araba? Sen arabada mı uyuyorsun? arabada mı namaz kılıyorsun? Arabada artık seks yapmayacağım sakso çekmeyeceğim/ çektirmeyeceğim mi diyorsun? Neyi ispat etmeye çalışıyorlar anlaşılmaz.
Az önce duyduğum cümle.
mesaj alınmıştır, haydi gençler...
Bana mine demeyin kardeş.
Namazı bekleyen insanların haricinde, umut arayan, güneşi karşılayan insanların sessizliklerine fısıldanan karşılama, selamlama.
Güne başlarken duyulan en güzel söz.
Sabah ezanını diğer ezanlardan ayıran bir ögüt, bu kısmı saba makamında dinlerken çok garip hisler oluşuyor.
Namaz uykudan hayırlıdır.
Esselatu hayrun minen nevm sabah ezanında söylenen namaz uykudan hayırlıdır cümlesidir.
"namaz uykudan hayırlıdır".

duyup da sabah namazını kılmamak çok zordur.
namaz, uykudan hayırlıdır!
Ispanyolca rap parcasindan bir satir.
insanlar artık her vakitte yatışta olduğu için sadece sabah ezanında değil tüm vakit ezanlarında okunması gereken nida...
O halde davete icabet gerek.
O zamanlar muhammed muminleri cihad namina teskilatlandiriyordu.

Aska gelen muslumanlar islami teblig ediyorlar. Bu dunya icin inkarci yahudilerin mallarina el koyuyor, gerekirse obur dunya icin sehid oluyor, sehidden daha cok yahudiyi telef ediyorlardi. Iste bu yuzden namaz dinin diregiydi.

Namazda da hayir birakmadi fetoculer.
sadece sabah ezanına özel olan cümle.
kalkın ey müslümanlar çağrısıdır. namaz uykudan hayırlıdır...
Şuan ezan okunurken denk gelinen huzur cümlesi.
En doğru söz.
Bir gün sela verilecek 'esselatü' diyerek başlayacak hani, final de ise adını verecek..

Orada ki 'esselatü' kelimesini anlamadan önce buradakini anlamayı nasip etsin rabbim..

Velhasıl,

Anlayana maneviyat yüklü cümle.
Her ezanın bir namazı vardır. Doğduğunda kulağa okunan ezanın namazı cenaze namazıdır.
Hayırlı sabahlar, bir gün toprak olacağınızı bedeniniz de en beğendiğiniz uzvun çürüyeceğini unutmayınız..

Velhasıl, güzellik ve gençlik baki değildir..

Tam da bu yüzden esselatü hayrun minen nevm..
güncel Önemli Başlıklar