bugün

En buyuk icadin yogurt amk ya. Lutfen ama.
erkeklerin icatlarını sırf cinsiyetimiz aynı diye kendimize mal etmemiz en hafif tabir ile mal olduğumuzu gösterecektir...

eğer erkekliğimiz bizi üstün kılıyorsa bizlerde bir şeyler icat edelim... ama edemiyoruz...

eğitim, yönelim, yönlendirme, bilimsel bilginin takibi, her şeyde neyin nasıl ne şekilde elde edildiği, nasıl ilerlendiği takip edilecek olursa sizler de bir şeyler üretebilirsiniz...

sanatta, felsefede, bilimde vb her şeyde bu geçerlidir...

ve bunun kadını erkeği yoktur...

ben bir erkeğim, eskiden ben de bu başlıktaki düşünceyi savunan bir amiptim.. ama artık daha olgun düşünebiliyorum. ve kadınları seviyor destekliyorum.

edit: sizin gibi kapı kapı dolaşıp sonra da elim boş dönünce öfke kusanlardan değilim... a.q meriçleri.
haklı bir savunmadır. kadın mucitler yok mudur ? illa ki vardır. konu burada zaten erkek-kadın mevzusu olamaz. mevzuyu 2 yerden de ele alalım kısaca ;

kadınlar : kadınlar henüz yakın geçmiş tarihe kadar hiçbir konuda söz sahibi olamayan insanlardı. bizim ülkemizde de malum cumhuriyet sistemi gelmese belkide hala ikibinli yıllara girene kadar ne oy kullanabilecekler ne de sosyal konularda söz sahibi olabileceklerdi. bu bakımdan erkeklerin bu konuda ( icat yapmak mucitlik üretmek vs ) çok çok daha ötede olması kadınların suçu değil.

erkekler : özellikle bu ülkede yaşayan bizler için söylüyorum. çünkü konu bize laf sokma konusu malum. bu ülkede ben misal icat yapamamış isem bu benim geri zekalı veya tembel olduğum anlamına mı gelir yoksa ülke şartlarının bir zorlaması mıdır ? hani ibrahim tatlıses demişti ya "urfada oxford vardı da biz mi gitmedik" diye. ulan en basitinden ülkede bilimin geldiği son nokta tübitak.. herhangi bir icat yapıp adamların kapısına gitsen deli lan bu diye kovalıyorlar. neden hep bilim insanlarımız yurt dışına kaçıyorlar ? hem böyle işleri kovalamak için ne vaktin var ne de maddi imkanın. ben 17 yaşımdan beri düzenli olarak çalışıyorum. çünkü bu ülkenin yaşam şartları beni bu yola itiyor. mecbur kendimden örnek veriyorum ama her 100 insandan 98 tanesi hayatı boyunca yaşam mücadelesi veriyor. hayatı hep ırgat gibi çalışarak geçim derdi ile sürüp gidiyor. öyle 2 senemi ayırayım bir şeyler icat edeyim yok bizde. 5 senedir yaz aylarında tatile çıkamadım 10 senedir deniz-kumsal göremedim oğlum neyi nasıl nerede ve hangi zamanda icat edeyim ? gerisini sen hayal et. bu bahane olamaz deme bal gibi de bahane oluyor işte. 20 senedir ne çektiğimi gel bana sor gece 1 saat fazla uyuyabilirsem kar sayıyorum. benim gibi milyonlarca insan var bu ülkede. böyle bir ortamda yaşıyoruz ne icadı anasını satayım..
tabe len dediğimdir.
Cinsiyetcilik yapmanin lüzumu yok.

Hepimiz evrim gecirmis yaratiklariz. Aptal kadinlar oldugu zeki erkekler, zeki kadinlar oldugu kadar da aptal erkekler vardir.

Teknik alanlarda calisanlarin cogu erkektir ve bu konularda kadinlara oranla daha yetenekli olabilirler. Ama bu durum erkeklerin kadinlardan üstün oldugu anlamini tasimaz. Cünkü; ayni sekilde botanik konular hakkinda kadinlarin sayisi erkeklere göre daha fazla.

Bircok icatlarin patentlerinin erkeklere ait olmasi, bu icatlarin tamaminin yine o kisiler tarafindan yapildigi anlamina gelmez. Cünkü; teknik alanda cok cok yetenekli olan kadinlarda vardi ve ne yazik ki; o dönemde kadinlarin söz hakki olmadigi icin, kesiflerin cogu kocalarinin adina mal oldugu hakkinda teoriler bulunmakta.

Bunlardan bir kaci asagidaki gibidir. Örnegin;

- Einstein'in ilk eşi Mileva Maric. Mileva da Einstein gibi bir fizikci dir. Einstein, Nobel ödülünü aldıktan sonra bütün parayı mileva'ya öder.

- ilk araba kesfi karl benz´in hanesine yazilmistir fakat; ilk bu otomobili deneyen kisi de carl benz´in esi bertha benz´dir. Bertha olmasaydi ve otomobili denemeseydi, belki de ya cok gec bu teknolojiye ulasacaktik, yada hic. Ayrica; kesfettigi otomobili carl neden ilk kendisi denemedi de karisina denetti?
Asagida patentin linki.

Bir de Lise Meitner var.
Hedwig Kiesler olmasaydi ne cep telefonu ne de laptop olacakti.

Bunlar gibi yüzlerce binlerce örnek sayilabilinir.

Cinsiyet üzerinden "ben daha akilliyim" veya "ben daha üstünüm" düsüncesi en büyük acizliktir.
SUYUN KALDIRMA KUVVETiNi BULAN Arşimet yıllarca fizik, astroloji, felsefe alanlarında masa başı çalışmalar yaptı ama nihayetinde işi hamamda bitirdi.