bugün

Orta Anadolu'da, 14. asırda kurulan bir Türk beyliği.
Anadolu Selçuklu Devleti yıkıldıktan sonra, onun idaresindeki yerler, ilhanlılar'ın eline geçti ve Anadolu'daki topraklar, ilhanlılar tarafından gönderilen genel valiler tarafından idare edilmeye başlandı. Bu valilerin en kudretlisi ve sonuncusu, Emir Çoban'ın oğlu Timurtaş idi.
(1335 - 1381)
sivas' ta uygur türkleri tarafından kurulmuş olan devlet.
Eretna Beyliği ya da Eretna Devleti, Anadolu'nun Moğol (ilhanlılar) istilasına uğramasından sonra, Sivas, Erzincan, Kayseri çevresinde kurulan bir beyliktir. Beyliğin kurucusu Alaeddin Eretna, ilhanlılar Devletinin Rûm (Anadolu) valisi Timurtaş'a hizmet eden komutanlardan biridir. ismi Eretna Sanskritçe'de mücevher anlamına gelen Ratna sözcüğünden Moğolcaya geçmiştir. 1335 yılında kurulmuştur ve 1381 yılında Eretna Devleti'nin bir veziri olan Kadı Burhanettin tarafından son verilmiştir. Beyliğin donanması yoktu. *
1344-1398 yılları arasında hüküm sürmüş anadolu türk beyliklerinden birisidir. kurucusu eretna bey moğollar'ın anadolu'da iktidarlarını yitirmeye başlamasıyla birlikte beyliği kurmuştur. eretna bey uygur türk'üdür. sivas ve kayseri beyliğin merkezleri olmuştur.

1381 yılında eretna devleti'nde önce kadılık sonra vezirlik yapan kadı burhanettin iktidarı ele geçirmiş ve beylik de onun adını almıştır. 1398 yılında yıldırım bayezid beyliğe son vermiştir.
beylik değil bildiğin devlettir. diğer beylikler selçuklu ya tabiyken emir eretna önce ilhanlı valisinin naibiyken ilhanlı nın çökmeye başlamasıyla bağımsız bir devlet kurmuştur. emir eretna döneminde selçuklu ailesinden bir çok beyin yanı sıra iki ulustan da pek çok emir onun hakimiyetini tanımıştı. bunlar arasında moğol samagar, çaygazan ve türk akkoyunlu, zülkadir gibi ulusların emirleri sayılabilir.

emir eretna ölünce*gıyaseddin mehmed ve izzettin cafer beyler devleti yönetmeyi beceremeyince ve onlardan sonra gelen aleaddin ali de taundan vefat edince*kayseri kadısı ve vezir burhaneddin ahmed devleti ele geçirerek kendi soyunu başlattı.
en havalı anadolu beyliği. ışidçiler ezmeseydi bu isimle pis yürürdü.
Başkentleri sivas'tı. isimleri de havalıdır katılıyorum.
tam bir ermeni beyliği gibi ismi var.
Kocaman topraklar vardı bunların. Hatta Eretna devleti denirdi beyliği değil. Yazık oldu be.
kürtlere ait olabilir. açık ve net.
(bkz: delikanlı devletti harcadılar)
Bu olay sonucunda Anadolu Türkleri ortaya çıkarken

Uygur+Kırgız+halaç+Türkmen+Karluk: Anadolu Türkleri.
Bir yandan soyumun dayandığı beylik

Diğeri için
(bkz: aydınoğulları)
Doğu ve iç anadolu bölgesinde kurulmuş uygur beyliği.
bu devleti aklımda moğol devleti olarak bırakan 7.sınıf sosyal hocama burdan selamlar. madem bilmiyorsun, bilmiyorum de değil mi?

bir uygur devleti.
Uygur beyliği lan ne moğolu amk

https://www.turkcebilgi.com/eretna_beyliği#bilgi

Buyurun vikipedi vermedim bilerek açılmıyor diye az sonra yabancı kaynak atacağım.
en.m.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Uyghur_people

Buyrun bu da ingilizce uygur tarihi.
Tüm doğu anadolu,iç anadolu'da hüküm sürmüş en geniş türk beyliğidir

Kurucuları uygur olup isim kökeni hakkında 2 teori vardır

Birincisi sanskritçe değerli taş veya değerli insan anlamına gelen "ratna" kelimesinden geldiği

Diğeri ise tuvaca ve uygurca gibi türk şivelerindeki hazine,define anlamına gelen "eritne" den geldiği.
adı moğolcada ''beylik işte kurcalama'' anlamına gelen eski türk beyliği.
görsel

Anadolu da bir Uygur türkünün kurduğu beylik.
diğer anadolu beyliklerine göre en fazla toprağa sahip beylik.

çokta şekil ismi var hani. eretna.
Kayseri'de kurucusunun kümbeti vardır. Ziyaret ettim fakat kapalıydı.
Böyle yerler başka ülkelerde olsa tanıtım yapıp turist çekerler. Bizde ise kapat gitsin.