bugün

valla bana bir gecede 1 kez endoskopi, 2 kez kolonoskopi yaptılar. acil servis olduğu için de tamamında bilincim açıktı. şahsi fikrim, narkozlo bir hastane tercih etmeniz olacaktır.

edit: ayrıca geçmiş olsun. acil şifalar.
istersen anestezi verirler. uyutmaz ama farkına varmazsın yapılan işlemin.
Hastaneye gideceğim. endoskopi yapılabilir diye düşünüyorum. Bayiltilarak mi yoksa lokal uyuşturularak mi yapilacagina doktor mu karar veriyor, Hasta tercihi mi? Özel hastane de olmak daha mı iyi? Bilgilendirirseniz sevinirim.
Bayıltcaklar.
yüzde 70 kadar ( kesin istatistik değil sadece gözlem ) bayıltılmadan yapılan operasyondur. şimdi korkutma amaçlı yazmıyorum sadece bilinerek gidilirse biraz daha az acı çekilir belki diye yazıyorum. hayatınız boyunca unutamayacağınız bir 15-20 dakikaya hazırlanarak gidin..
bayıltmadan yapılıyor diyen arkadaşa bakma, bayıltılarak yapılıyor, bayıltma da denmez, değişik bir ilaç, işin kısası hiçbirşey hatırlamıyorsun hissetmiyorsun.
Anal Anestezi yapacaklar korkma xd.
sedasyon etkisi altında uygulandığı için bir ağrı sızı, öksürük, mide bulantısı yada boğazın gıcıklanmasını hissetmediğin işlem.
Dün akşam üstü başıma geldi. Neler olup bittiğini kısaca tarif edeyim.
Öncelikle karında şişkinlik, hazımsızlık ve geğirme şikayeti ile gittim. Geçen sene de bu aylarda aynı şikayetim vardı ve doktor panto ile debrdidat fort verince düzelmiştim. Fakat bu kez şikayetim daha fazlaydı ve "en iyisi endoskopi yapalım gereksiz yere ilaç kullanma, ne var ne yok görelim" dedi ve dün öğleden sonraya randevu verdi.
Uyulması gereken kural bir gün önce gece 10'dan sonra yemek yenmiyor, sabah kalınca su ihtiyacı gideriliyor ve bir daha içilmiyor. Yanınızda refakat edecek biri gerekiyor.
Geleyim endoskopi esnasına, başta belirtmem gerekirse ben mersin'de city hospital, gastroenterolojiuzmanı doktor ali hafta bey'e göründüm. Geçen sene de, hem benimle hem annem babamla ilgilenmişti.
Endoskopi ücreti sigortalı iseniz 500 tl benim sigortam olmadığı için 700 lira ödedim. Endoskopi odasında sedyeye bir oturuyorsunuz ve damar yolu açılıyor, sol kolunuz geride, sol bacağınız geride sağ bacağınız diziniz ile onun üzerinde olacak şekilde sol omuz ve göğüs üzerine yatıyorsunuz. Hemşire hanım 3 fıs fıs ağzınıza sıkıyor ve onu yutuyorsunuz. Yutkunma zor olunca doktor bir daha şikayetinizi soruyor ve ağınıza bir iki fıs fıs daha sıkılıp bir aparatı dişleriniz arasına alıyorsunuz, o sırada anestezi uzmanı damar yolundan sizi uyutacak ilacı veriyor ve anında uyuyorsunuz.
Gerisini hatırlamıyorum zaten, bir ara gözümü açıp ekranı gördüm ve geri uyudum ne olup bittiğinden haberim yok. işlem bitince hemşire beni yan odaya dinlenmeye aldı, yarım saat 40 dakikada orada dinlenip doktor beyin yanına indim. Sonrasında boğazda bir ağrı, mide krampı veya böğürme falan olmadı. Sedasyona bağlı etkiler yaşamadım. Yemek yemede de zorlanma olmadı ki zaten çıkınca küçük boy bir pizza yedim.
Sonuç olarak bir rahatsızlık çıkmadı, doktor beyin dediğine göre tertemizmiş, ne reflü ne gastrit. Gereksiz yere ilaç kullanma, beslenme alışanlığını değiştir, yiyecekleri iyice çiğne yavaş ye, seni rahatsız eden şeyleri hayatından çıkar dedi. alflorex probiyotik desteği verdi, d ve b vitamini de kullanıyorum. Stres en büyük sebep, hep bu aylara denk gelmesi de herhalde mersin'nin lanet güneşi ve rutubetinin beni sinir etmesi olsa gerek.
işin özü korkmayın, hiç bir şeybhissetmiyorsunuz. Ben bir yıldır boşuna beklemişim ve gereksiz yere ilaç kullanmışım anlaşılan. 30 yıllık sporcu olunca bir beslenme planı yapacağım, ilerleyen zamanlarda gelişmeleri yazarım.
bugün başıma gelmiş medikal hadise. bayılttılar mı bayıltmadılar mı tam anlamadım. işlem başlarken doktor dedi ki bilincin açık olacak ama sonra ne olduğunu hatırlamayacaksın. benim de aklımda endoskopiye dair birkaç sahne kaldı. mesela doktorun bu dediğini hatırlıyorum. bir ara öğürdüğümü ve biraz sıvı kustuğumu ve doktorun derin nefes al dediğini hatırlıyorum. o alet çıkarılırken gözüm açıktı mesela. çıkarma işlemini canlı takip ettim. aslında endoskopiden çıktığımda hiç uyumamış gibi daha çok şey hatırlıyordum ama üstünden zaman geçtikçe cidden hatırladığın şeylerin sayısı çok azalıyor. uyuduk mu uyumadık mı belli değil amk. bir de şöyle bir hadise oldu. endoskopiden sonra doktor yapılan işlemi falan anlattı. ilaç verip 8 hafta sonra tekrar randevu falan verdi. ve ben söylenenleri anladım. fakat tam oradan çıkacakken doktorun anlattıklarını unuttuğumu fark ettim. anesteziden galiba. sonra doktoru bulup bir daha anlattırdım amk.
O kadar çok bilgi okuyup korkup yaptırmadım ki bu gün yaptırınca korkup ertelediğime üzüldüm. Bayıltılmadan boğazıma sprey sıkarak yapıldı sadece bana sorarsanız bu işlem için bayıltmak bile gereksiz 50-60 yaşında bir birey değilsiniz. Öyle ölene kadar unutamayacağınız bir 15-20 dakika falan da değil parça alınmasına rağmen 3-4 dakika civarı bir şey sürdü. Parça alırken bile can yanmadı sadece ilk başta miden bulanıyor ki o da öyle ahım şahım bir bulantı değil ve öğürtü geliyor. Ondan sonra doktor aleti oynatmasa varlığını bile hissetmiyorsunuz. Gidin yaptırın derim direk ben boşa korktuğuma yandım bu kadar zamandır
Şimdi hafiften narkoz verip yapıyorlar. 2005 yılında Ankara Gata' da 12/13 defa yaptırdım ben. Narkoz falan hak getire.
bıraktığı etki Kişiye göre değişiyor. Benim midem ve boğazım aşırı hassastır. O yüzden çok fazla midem bulandı ve öğürme krizine girdim. Sonra sakinleştirici yapmak zorunda kaldılar. yoksa boruyu boğazımla kıracaktım muhtemelen.

Hacettepe acilde 1 gecede 2 kez enfoskopi, 3 kez kolonoskopi, bir kez de mide yıkaması yaşadım.
Ucunda ışıklı küçük bir kameranın olduğu ince tüp şeklindeki bir cihaz yardımıyla yemek borusu, mide ve bağırsağı kapsayan gastrointestinal sistemin incelenmesi işlemidir.
Uyutularak yapılanı makbuldur. Yoksa büyük bir işkence.
Ali express te tonla..
millet su borusu kontrolü için alıyor hesapta ama nereden bilecen kim nereye sokuyor.