bugün

15 ekimde gata haydarpaşa eğitim ve araştırma hastanesinde olacağım hede. şimdi korkacak pek bişey yokmuş. 2005 yılında cerrahpaşa tıp fakültesinde olduğumda bayıltmadan boğazımdan aşağıya 30 luk pimaş boru sokmuş gibilerdi. herşeye rağmen ürkütücü. dua please.
korkmanızı gerektirecek hiç bir durum yok, aslında korkacaksınız ama çok gereksiz olacak.kesinlikle korkmayın korkutanlardan da uzak durun efenim.

bugün Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde oldum girerken korkmuştum ancak ağzıma dayadıkları bir aleti ısır dedikten 10 saniye sonrasını hatırlamıyorum, yalnız uyanınca ki kafayı hiç birşeye değişmem fena kafası vardı.bonzai içen bali çeken arkadaşlarıma endoskopiyi öneriyorum kafasi çok iyi.

bu arada maddi imkanınız varsa ilk tercihiniz güvenilir özel hastaneler olsun devletlerde hala uyutulmama durumu varmış işkence çekmeyin, özellerde horul horul uyuyarak olun.
bugün saatlerce beklettikten sonra uyutmadan yaptıkları, bir kaç dakika sürecek denip doktorun midede sörf yapması ve sık sık gaza getirmesiyle zoraki neticelenen tıbbi müdahale. allah kimseye bu acıyı tattırmasın. borunun vücuda girdikten sonra iç organlarının refleksif olarak kasılması sonucu ağızdan çıkan garip böğürmeler hastaneden çıktıktan sonra kulaklarınızda yankılanabilir ve bir süre daha mide bulantısı yapabilir.
(bkz: boru mu bu)
yine de o kadar abartılmaması gerekir. bundan beter acıları işkence şeklinde dünyanın bir çok ülkesinde senelerdir tatbik ediyorlar. halimize şükredelim.
2 saat evvel yaptirdigim tibbi olay.

Onclikle sunu soylmeliyim korkmaniza gercekten gerek yok. Ben it gibi tirsan biri olarak korkunun yersiz oldugunu soylemliyim. Ben ozel poliklinikte oldum tabi hastaneden hastaneye doktordn doktora degisebilir bu durum.

Once koluma iki yerden igne soktular. Ardindan agzima yuvarlk bir sey verip isirmami soylediler. Isirdim. Yalniz endoskopi hortumunu gorunce bayilcaktim thminimden daha uzun ve capi 1cmfalan vardi. Ardinden kolumdaki igneye narkoz verdiler, verir vermez uyustu sanki tum vucudum ve birkac sniyelik o uyusuklukla uyumusum. 10-15 sakika sonra bitmis, baska odaya almislar. Orda biraz uyumusum yanimda annem. Uyanim hersey olmus bitmis. Ne midm bulandi ne bi agrim oldu sukur. Sonucunda gastrit cikti. Bir de parca aldilar bkalim biyopsi sonucu ne olacak. Herkese saglikli gunler.

Not: su an yemegimi de yiyorum, sorun yok.
mide rahatsızlığı geçiren hastalarda uygulanan tanı yöntemi.
tedavi amaçlı olmayıp teşhis amaçlı olan, ucunda kamera olan ince bir borunun ağızdan mideye sokulması işlemidir..
daha önce yaptırmıştım yarın sabah 8. 30 da tekrar yaptıracağım.. sağlık ne kıymetli şey.....
Kendimi bildim bileli olan fakat son 7-8 aydır nirvana yapan mide yanmam ve geğirme nöbetlerimden ötürü 2 ay önce doktora gitmiştim.
Reflü gastrit ülser yazıp pulcet adında bir hap ve gaviscon şurup verdi gönderdi. şikayetlerin geçmezse gel demişti.

ilaçları kullandığım sürece şikayetlerim olmadı fakat bıraktıktan sonra yine şiddetli bir şekilde başladığı için bugün yarın doktora tekrar gideceğim ve yüksek ihtimal endoskopi isteyecek.

internette araştırmalarım sonucu korktum(endoskopiden değil sonuçtan). Kötü hastalıklarda bu görüntüleme ile çıkıyormuş.

Allah büyüktür edit olarak burda sonucu paylaşacağım umarım sağlığımıza zeval gelmez.

Edit: Saat 1de hastane randevum var bakalım doktor ne söyleyecek, endoskopi isteyecektir diye tahmin ediyorum. Eğer öyle olursa da endoskopiyim bekleyeceğim.
Allah göstermesin.
bugün yaptırdım. anestezi eşliğinde ne olduğunun farkına bile varmıyorsunuz.
yarın yaptıracağım ağızdan kameralı hortum sokarak mideyi kolaçan etme işlemidir.
bende özel bir muayenede yaptırmıştım. tabi endoskopi ne halttır bilmiyorum. odada uzun siyah bi hortum var ve benim ince bağırsağımda sorun var. lan bunu nereme sokacaklar diye içim içimi yiyor amk. doktora soruyorum bana ne yapıaksınız kaçmaya çalışmıycam sadece bilmek istiyorum diye. sen uzan merak etme bir şey olmayacak diyor. delirmenin eşiğindeyim böyle. ve doktor ağzını aç der demez aptalca gülümseyip o zenci malafatı gibi boruyu sasha grey gibi yuttum o şekilde midemden parça aldılar. sonuçta ağız yani Allah a şükür beterin beteri var beyler allah korusun. buda böyle bir anımdır.
oral sekstir.
Yarın sabah olacağım korkutucu işlem.

Başlıktaki entryleri az okuyayım dedim korkmayın diyen de var konuşamıyorum boğazım gırtlağım ağrıyo diyen de.

Bi de Narkoz aldığı halde bayılamayan falan duydum.

yıl olmuş 2016 hala bunu hortumsuz kamerasız halledebilecek bi sistem bulamadılar mı?
Kolonoskopiden kolay işlemdir.. narkoz alıpta bayılmayan yani töleransı olan insan sayısı çok azdır. Sağlam bi genetik yada uyuşturucu geçmişi gereklidir.♞
mideye boru sokup içini inceleme operasyonu.
Kolonoskopi diye bir şey var , endoskopiye duâ edin.
Sindirim sistemine dair organların goruntulenmesi.
Genelde uyutularak yapılmayan işlem. Bazı özel hastaneler sırf ticari sebeplerle uyutarak yapar sizi değil ceplerini düşündüklerindendir bu da.
Kısa bir işlem olduğu için boşuna uyutup yatak doldurmayı istemez kimse hele ki devlet hastaneleri.
Ama korkmayın sprey sıkıp az da olsa uyusturuyorlar.
Kısaca ‘gastroskopi’de denilebilir. Eğer kalınbağırsak için yapılıyorsa bunun adı da ‘kolonoskopi’dir. Gastroskopi sırasında yemekborusu, yemek borusuyla midenin birleştiği yer, mide, midenin çıkış kısmı ve onikiparmak barsağı incelenir.
Adamın ağzına veriyorlar abi miğdene kadar ben nasıl çırpındığımı bir ben bilirim.
doktorun neredeyse 5 dakika boyunca "tamam bu son, tamam şimdi bitiyor, tamam şuraya da bakalım" diyerek,

affedersiniz ağzınızdan içeri soktuğu eşek ziki kadar hortumu oradan oraya çevirdiği muayene çeşidi.

yok abi eziyet gibi bir şey.

bazısını bayıltıp, uyuşturup falan yapıyorlarmış ki en mantıklısı da o.

yoksa adam sürekli "tamam çıkarıyorum şimdi" (tövbe estağfurullah) diyor ama bir yandan da çeviriyor daha.

öğür öğür bir hal oluyorsunuz.

düşünün siz bir parmağınızı hafifçe boğazınıza sokamazken,

adam koskoca hortumu midenize sokuyor.

bir de bunun burundan sokulanı var ki o iyice içler acısı.
hemşirenin hastanın bacağını tutuşu sanki kurbanlık koyun gibi depinme lan bitti işte der gibi hasta öğğğ öğğ öğğ salya sümük kalkar... endoskopi kesinlikle bayıltılarak yapılmalıdır.şahsi görüşüm.
endoskopi böyle ise kolonoskopiyi düşünemiyorum.
bunun artık çiplisi var. bildiğim kadarıyla üreten de bir türk. atıyorsun hap kadar çipi ağzına. midene inene kadar görüntü alabiliyor.

tabi pek bilgili türk yetkililer destek vermeyince eleman da patentini çin'e satmış. öyle duyum aldım.

http://www.suatozden.com/...psule_endoscopy.250px.jpg
korkutucu gözüken mide rahatsızlıklarını tespit etme yöntemi.
Korkutucudur da. Hafif bir anestezi altında yapılması hastanın kendini iyi hissetmesini sağlar.

O anı hatırlamazsınız bile. Yoksa bahçe hortumuna yakın kalınlıkta bir hortumu bile isteye yutmak kolay değildir.
sadece mide için uygulanan bir yöntem değildir.
böbrek tasi için uygulananı daha zordur.
penisten böbreğe kadar girmek pek kolay olmasa gerek. uygulama sonunda 12 saat kadar sonta takılı durur peniste. sontayi çıkardıktan sonra bir iki gün idrarinizda kan olur.