bugün

deepthroatın tıptaki karşılığıdır.

iki tane arkadaşım yaptırmak zorunda kaldı bu illeti. endoskopiden çıkan adamlar konuşamıyo. yıl olmuş 2012 hala insan boğazına bişeyler sokarak tedavi arıyoruz. neyse buna da şükür. ya...?
bir kolonoskopi değildir ama kanımca en az onun kadar iğrenç borulu morulu ekşin olay.

dipnot: ben yaptırmadım şahit oldum.
boğaz içerisinde önünde kamera takılı bir borunun sokulması ve iç rahatsızlıkların incelenmesi işlemidir.

anestezili ya da anestezisiz yapılabilir. bu sizin tercihiniz haricinde, rahatsızlığınıza ve durumunuza bağlı olarak değişir. boğazınızdan sokulan bir boru uyuşmuş olan gırtlağınızın çökmesine varan durumlara yol açabilir zira.

(bkz: house md)
genellikle kötü deneyimler anlatilan saglik seysi.
ben de yaptirmam gerekiyordu. yok hortumu yutmasi cok zor, yok kusacak gibi oluyorsun, bogazin agrir falan diye epey korkuttular.
mecbur yaptirdim ve hicbir sey hatirlamiyorum. yattim agzima makara gibi bisey verdiler, önceden igne yaptilar tabi, hemde kendi kiyafetlerimle yattim*. sonra sadece hemsirenin, hadi kalkin sizi dinlenme odasina götüreyim dedigini hatirliyorum. ve hicbir sorun yasamadim sonrasinda da.
narkozla daha kolay olan işlemdir, odaya gittim spreydi ağızlık gibi şeyler halledildikten sonra işleme başlandı, o sırada edirne pehlivanı gibi bir hemşire geldi verdi narkozu*, kendime geldiğimde doktor raporlarla uğraşıyordu, işimiz bitti bu kadardı bunun bağırsak olanı daha kötü anal yoldan yapılıyor deyince bende işler güçlerdeki sahne aklıma geldi, gülme krizine girdim kafa zaten gidik eve sırıta sırıta gitmişim*, tek sorun boğazımda acı var yutkunamıyorum.

yaptıracaklar korkmasın ve imkanı varsa özel hastahanede yaptırsın.
narkozla olanı bittikten sonra ayağa kalktığınızda uyuyarak yürüme eylemini gerçekleştirirsiniz.bir bakar kör yürüyen uçan canlı olursunuz.
az sonra yaptiracagim islem. artist artist dolaniyorum simdilik eaah ne var korkmuyorum diye bakalim ciktiktan sonra gelismeleri aktaririm sayin okur.

edit: uyutulmak isteyip istemediğimi sordular ben baya korkmuş olduğum için onu seçtim. odaya aldıktan hemen sonra damaryolu açıp uyuttular. endoskopi sırasında hiçbirşey hissetmedim. uyandığımda dinlenme odasındaydım. endoskopi yaptıralı 10 saat geçti yaklaşık fakat hala boğazım acımakta. tahriş etmişler sanırım boruyu ilerletirken. onun dışında ilaç biraz baş ağrısı yaptı akşama kadar. etkisi uzun sürdü bende. 10 dakikada ayılırsın demişlerdi ben en az yarım saat leyla gibi gezdim ortalıklarda. ama korkulacak bişey gerçekten yokmuş uyutulduğunuz sürece. boğazımın tahriş olması da tamamen benim şanssızlığım sanırım.

not: ankara lokman hekim hastanesinde yaptırdım.
not2: cd de verdiler.
özel hastanede yapıldıktan sonra narkozun etkisi geçtikten sonra hayır yapmadılar sırf para almak için bizi kandırdılar diye hastane yetkilierine söylenmek. narkoz filan kötü şeyler ya. adamlar midene iniyorlar kamerayla. parça neyim alıyorlar. ama ispatlayamıyorsun sonuç olarak. yapmadılarsa yapmadılar yani. kesilen dikilen bi yerin yokki.
endoskopi yapmadan önce rahatlaman için verilen saydam jel şeklindeki ilacın etkisiyle hortumun ağıza girip çıkması arasındaki yaklaşık 10 dklık kısmı hatırlamamak ama söyleneni yapmış* olmak gibi etkileri olan yöntemdir.
öyle böyle iğrenç bir şey değildir. hani uyutuyorlardı? belki kusamadım sıktıkları ilaç sayesinde ama kusmaktan beter etti beni. güya o ana kadar yaptıkları en rahat endoskopide benimkiymiş. hiç kıpırdamamışım vs. ulan siz onu bir de bana sorun. umarım bir daha yaptırmak zorunda kalmam. son olarak acı falan yoktu, iğrençti o kadar.
ucunda kameralı ışıklı bir cihaz olan hortumla hangi bölge incelenecekse o bölgeye girilme işlemidir. çok zor ve acı veren bir işlemdir, çeşitleri var. (bkz: torakoskopi kolonoskopi v b)
ateist adamı imana getirir, dindar adamı dinden çıkarır, öyle bir muayene çeşididir.

kuzen doktor, midemde ağrı var. geldim ankaraya dedim bakıver bana bi, tuttu kolumu gittik işte kan verdik, idrar tahlilidir falan filan gayet normal şeyleri ypaıyoruz. sonra bana "seni endoskopiye alıcaz, bizzat ben durucam yanında" dedi. lan ben nerden bileyim endoskopi denen şeyin ağızdan ucunda kamera olan bi hortumun mideye sokulduğunu amk?

içeriden böğürtüler falan geliyo, tırsıyorum da hafiften. koridordayım, kuzen çıktı boğazıma bi şey sıktı yutabilirsin 2 dk ya geliyorum dedi. eyvallah dedim. boğazım, bademciklerim uyuşmaya ve şişmeye başladı. ağzımdan nefes almakta güçlük çekiyorum ama burundan bi sıkıntı yok. bi an panikledim ne yalan söyleyeyim. sonra kuzen çıakrdı kafasını çağırdı içeri.

ucu delik bi borumsu yuvarlak bi şey verdiler. ısır dediler. soluma yattım, bacağım saçma bi düzen aldı, kafamın altında bi ton peçete var, "muhtemelen tükürüğümü kontrol edemeyeceğimden ötürü koymuşlar ama niye bu kadar fazla peçete var ki?" diye düşünüyorum. sonradan öğrendim işin aslını.

neyse efendim, bizim kaç yıllık kuzen, sanki dark side a geçmişti bi anda. eline almış bi bahçe hortumunu getirdi laps diye soktu ağzıma. ulan ölüyorum resmen. bildiğin göğsümden aşağı doğru gidiyo zımbırtı. yanımda hemşire var, sürekli "burnundan nefes alll eveeeet burundan burundan" diyo ama midem ağzıma gelmiş lan, bahçe hortumu sokuyosunuz ağzıma amk nası nefes alayım ben? bi ara nefes olayını rutine bğalamayı başardım, burundan alıyorum, sadece tükürüğüm akıyo kenara, kuzen de kameradan bakıyo "uuu olm çok fena olmuşsun lan sen" falan diyo böyle. parça alıcaz muhabbetleri dönüyo. gözümü çevirdim hafif yukarı baktım cidden leş gibi bi yara var, ondan sonra bi parça mı aldılar noldu hatırlamıyorum, tekrardan deliler gibi höykürmeye bşaladım. biraz kustum. nefes alamıyorum, bitmiyor amınakodumun şeyi. konuşamıyorum da, elimle kuzene işaret yapıyorum bittim ben ölüyorum diye, o bahçe hortumu içimde bi yukarı bi aşağı gidip geliyo. bütün vücudumda hissediyorum adeta. hala aklıma geldikçe içim gidiyo amk.

en son kuzen "dayan lan son bi parça kaldı" dedi, bekledim biraz daha, bu arada hala kusma çabaları, salya malya birbirine girmiş fenalardayım, gözlerim kan çanağı olmuş bi bok göeemiyorum, yanımdaki hemşire ha bire burnundan nefes al diyo. en son kuzen çekti zıkkımı çıkardı, ama midemdeki bütün gazı da o ara dışarı çıkardım ne yalan söyliyim. öküz gibi geğiriyorum falan, tek kelimeyle iğrençti.

kafamı kaldırır kaldırmaz suratıma tuttuğum peçetelerin ve kanlı gözlerimin arasından kuzene baktım, lavaboyu göster lan amımnakoduğum sırıtma mal mal dedim. hemşireler gülüyolar falan biri lavaboya götürdü beni. yüzümü gözümü yıkadım, nur topu gibi ve baya ilerlemiş bi ülserim varmış. kuzen mal mal gülüyo amk, ben sinirden ve yaşadığım olayın şokundan gebermek üzereyim. sonra sordum kaç dakika sürdü diye, 3-4 dakika sürmüş. bana yarım saat gibi geldi.

özetle hayatımın en kötü 4 dakikasıydı diyebilrim rahatlıkla. yaptıracak olan varsa şimdiden büyük geçmiş olsun.
genel anestezi ile yapıldığında hiç hissedilmeyen, en ufak sorun çıkarmayan, güle oynaya girip çıkılan bir kaç dakikalık hadisedir.
o kadar da kotu bisey degildir. 3 kere oldum artik en sonuncusunda meraktan uyanik kaldim ve endoskopi boyunca ekrandan izledim.
Yarın sabah saat 9 da gireceğim işlem. Hafiften bir tırsma var ama daha kötüsünü anestezili yaşamıştım hiç bir şey hissetmemiştim. Bu sefer anestezisiz olacak.

edit:işkence gibi geçti anestesiz yaptırmayın ben çok zorladım. Bittikten sonra normal hayatına dönüyosun ancak o 5-7 dakika geçmek bilmiyor.
bazen insan birinin yada kendisinin organlarına küfür eder ya işte o küfürün gerçekleşmesi olayıdır. gırtlağını biip, mideni ... bu olayı canlı calı gerçekleştirir doktor. sadece boğazına sıktığı bişeyle herşey normalmiş gibi hortumu boğazından aşağıya doğru salması işlemi. hayatında çıkarmadığın sesleri çıkarabiliyorsun. bayıltılmadan yapılmaması tavsiye olunur.
uyutularak yapıldığı zaman hiçbir problem teşkil etmeyen operasyondur. ilacı kol damarindan veriyorlar, uyandığında her şey bitmiş oluyor.
Midenin içinde ağız yoluyla bir boru sokuyorlar. Ve mideden parça alıyorlar. Bu işlemi yapmadan önce bir uyuşturucu veriyorlar. Zor bir işlem değil yapacak olanlar korkmasın. Ağıza giren borumsu alet boğazı biraz yoruyor o kadar. Ağrısız sancısız bir şey, korkmayın.
insanı korkutmaması gereken hele uyutuluyorsa 2 kat korkutmaması gereken operasyon. hiç bişey hissedilmez, yazılanlar kadar korkutucu değildir.
mide ile ilgili sorunu olan kişilerin sorunun öğrenmek için, mideye kameralı hortumla girip gözlem yapılan operasyon.

devlet hastanelerinde narkozsuz, bilgidğin canlı canlı hortumu boğazınızdan sokup mideye indiriyorlar. bir de öğürdüğünüzde doktor ve hemşirelerden azarı işitiyorsunuz. hayvan herifler zaten açım susuzum çektirdiğiniz acı götünüze girsin!

özel hastanelerde narkoz yöntemiyle 80 tl civarındadır. canınız kıymetliyse özelde yaptırın yoksa 5 dk boyunca o hortum midenizde geziyor.
Hastalara sedatif etkili dolantin yapılsa da öğüre öğüre kendilerinden geçtikleri ama gastrointestinal sistem için son derece mühim olan bir tetkik.
Yaptıranların anlattığı kadar korkunç olmayan. Mide rahatsızlıklarında midenin bir kamerayla,incelenmesi gerekirse parça alınması için olan yöntemdir. Günümüz teknolojisiyle acı hissetmezsiniz. Parça alırken de hissetmezsiniz. Sadece hortumun giriş ve çıkış anını hissedip mideniz bulanır biraz. ihtiyacınız varsa gidin yaptırın ve kurtulun. Derim.
narkozsuz asla çekilir dert değildir.
korka korka hastaneye gitme sebebimdir .

şu hastane işlerinden hiç hoşlanmam ama son zamanlarda biraz hastane gibi kokmaya başladım gide gele . neyse bugün hakkında acı verdiği , ağızdan boru sokulduğu kamera ile mideden görüntü vs alındığı dışında * bir şey bilmeden gittim . sıramı bekliyorum kuzu kuzu , sekreter kız al şu anestezi şeysini dosyalat gel falan diyince yüzüm güldü bayıltacaklarmış beni. neyse işte baya uzun bir süre baygın yattım ama acı falan hissetmedim .

anestezinin kafası da cidden güzel .
bugün doktorum isteyecek diye korkarak gittim ve maalesef istedi. bu arada yardımcısını da gördüm. yaklaşık 100 kilo civarı kollarında kıllar bulunan bir hemşire.