bugün

Ve elçi dedi ki: "rabbim gerçekten benim kavmim, bu kur'an'ı terkedilmiş(bir kitap) olarak bıraktı. Furkan/30
Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe asla erişemezsiniz.

al-i imran 92.
Bakara suresi;
45. Sabrederek ve namaz kılarak (Allah’tan) yardım dileyin.(7) Şüphesiz namaz, Allah’a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir.
okuma ve yazma bilmeyen bir resule indirilen ilk emir olan ayettir.

oku!

Bu ilk ayet bile, kuran'ın çok derin manalar içerdiğine ait en özet delildir.
taha suresi'nin 14. ayetinde Allah bizzat kullarına sesleniyor.

inneni en Allâhu. La ilâha illa ene, fa'dbudni we ekıymis salâte li zikri.

meali: muhakkak ki ben, ben allahım. bana inan bana tap, benden medet um ey mûsâ. beni hatırından çıkarmamak içünde beni zikret ve namazını ikame et.

bu ayet hz. mûsâ aleyhisselam zamanında inmiştir. allahu teala bu ayette sadece hz.musâ'ya değil tüm insan oğuluna sesleniyor. yani buyuruyor ki; gerçekten ben Allah'ım. bana inanın bana tapın benden yardım dileyin ve beni unutmamak için namazınızı kılıp beni zikredin.
yasin/38;

- Ve Güneş, onun için istikrarlı kılınan yörüngesinde, sabit bir karar ve düzenli bir kanun dahilinde akar gider. işte bu kudretli, hükümran olan, ilmi her şeyi kuşatan Allah’ın takdiriyle, sınırlarını, ölçülerini, kanunlarını belirlemesiyledir.

bu ayetin inmesinden yaklaşık 1400 yıl sonra bilim dünyası, şunu keşfediyor;

- sanılanın aksine güneş sabit durmamaktadır. Sabit bir doğrultu üzerinde sabit bir hızla hareket etmektedir.
maun suresi. 4. ve 5. ayetler.

-fe weylün lil musalliyn.

meali; vay o namaz kılanların haline. namaz kılıp yalan söylerler. namaz kılıp zîna ederler. namaz kılıp tessettüre riayet etmezler, namaz kılıp içki içerler. örnekler çoğaltılabilir.

-elleziyne hüm an salatihim sahun.

meali; onlar niçin namaz kıldıklarını bilmezler. ana dan baba dan dede den gördükleri için kılarlar. namazın hakkını vermezler. namaza gereken ihtimamı göstermezler.
furkan suresi 43. ayet

-E raeyte menittehaze ilâhehu hevâh, e fe ente tekûnu aleyhi vekîlâ.

meali; gördün mü kendini ilah edineni, kendi arzusunu, aklını, hevasını ilah edineni? peki sen mi ona vekil olacaksın ey rasulüm? (kibirli ve inkarcı insanlar için geçerlidir)
aslen tüm ayetlerdir.

fakat namaz ile ilgili olanlar dehşet vericidir.
yaratan çoğu yerde namaz ile ilgili uyarı kılmak üzerine bile değil, dosdoğru kılmak üzerine yapmıştır. yani müslüman isen, iman ettim diyorsan zaten namaz kılacaksın. oda yetmiyor namazı hakkıyla kılacaksın. kurtulmak için, atlatmak için, "benden çıksın da" mantığı ile değil. hakikaten kolay değil. mesela kendime bakıyorum bazen böyle anlarım oluyor. hani kılayım da biran önce geçsin. sorumluluğum üzerinden kalksın şeklinde. ulan diyorum ben ne yapıyorum. bu da tabi nihayetinde şeytani vesvesedir. kötüye daha kötüyle yaklaşır, iyiye daha az iyiyle yaklaşır. sonra kademe kademe artırır. kişinin dirayetine göre. çok tehlikeli. allah yardımcımız olsun. ya öyle bir şey ki o'na yapacağımız ibadetin eksikliğinden yani eksik yapışımızdan, belki yanlış yapışımızdan yine o'na sığınıyoruz, af diliyoruz, dua ediyoruz. bu insana hem güven hem huzur veriyor. en azından bende böyle hasıl oluyor.
allah bizlere şuurla namaz kılmayı, diğer ibadetlerimizi de yine aynı şekilde bilerek, isteyerek ve yalnızca o'nun rızasını gözeterek yapma gücünü nasip etsin.
amin.
yusuf suresi87.ayet
"allah'tan yalnızca inkar edenler ümit keserler".
hicr suresi55.ayet
"....öyleyse ümidini yitirenlerden olma".
bakara 278 ve 279:

http://www.kuranmeali.org...urani_kerim_mealleri.aspx

yahu kuran'da "allah ve resulüne savaş açmak" olarak nitelenen başka bir günah var mı? yok. fakat müslümanların çoğu, akp öncülüğünde, allah ve resulüne karşı savaş açmış durumda olmaktan bir sakınca görmüyor (bkz: faiz helaldir).
yaklaştı kıyamet, yarıldı ay.

kamer 1.
insan için çalıştığından başkası yoktur.
89- FECR SÛRESi
Bismillâhirrahmânirrahîm.

14. Şüphesiz Rabbin, gözetlemededir.
15. insan ise; Rabbi onu deneyip de kendisine ikramda bulunduğunda, ona bol bol nimetler verdiğinde,
“Rabbim bana ikram etti” der.
16. Ama onu deneyip rızkını daraltınca da, “Rabbim beni aşağıladı” der.
17. Hayır, hayır! Yetime ikram etmiyorsunuz.
18. Yoksulu yedirmek konusunda birbirinizi teşvik etmiyorsunuz.
19. Haram helâl demeden mirası alabildiğine yiyorsunuz.
20. Malı da pek çok seviyorsunuz.
21. Hayır, yeryüzü (kıyamet sarsıntısıyla) parça parça olup dağıldığı zaman,
22,23. Rabbinin buyruğu ve saf saf dizilmiş olarak melekler geldiği ve o gün cehennem getirildiği zaman,
işte o gün insan (yaptıklarını birer birer) hatırlar. Fakat bu hatırlamanın ona nasıl faydası olacak!?
24. “Keşke bu hayatım için önceden bir şey yapsaydım” der.
25. Artık o gün, Allah’ın edeceği azabı kimse edemez.
26. Onun vuracağı bağı kimse vuramaz.
bazen ümitsizliğe kapıldığım oluyor...bir bakmışım gözyaşlarım eşlik ediyor bana. sonra bu ayet aklıma geliyor.

--spoiler--
Andolsun, size içinizden, sizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki bir sıkıntıya düşmeniz pek ağır gelir ona, pek düşkündür size, müminleri esirger, rahîmdir. ( tevbe, 128 )

--spoiler--

* peygamber efendimiz muhammed mustafa (s.a.v)\'i üzmemek için üzmemeye çalışıyorum kendimi. biliyorum çünkü...kimse o\'nun kadar üzülmez benim hüznüme.

* iman ateşten bir kor gibi...bıraksan gidecek, tutsan elini yakıyor, sımsıkı sarılmayı seçiyorsun...
' KUN FE YEKUN '
Bakara 117, Enam 73, Nahl 40, Yasin 82
Şüphesiz ki hiçbiri ayrilamaz.
hud süresi 44. Ayet.
4:15 - Kadınlarınızdan zina edenlere karşı, içinizden dört şahit getirin. Eğer onlar, şahitlik yaparlarsa, bu kadınları, ölüm alıp götürünceye kadar veya Allah onlara bir çıkış yolu açıncaya kadar evlerde hapsedin.

4:25 - Sizden her kim hür mümin kadınları nikah edecek bir zenginliğe gücü yetmiyorsa, ona da ellerinizin altındaki mümin cariyelerinizden efendilerinin rızası ile nikahlamak var. Allah sizin imanınızı daha iyi bilir. Siz birbirinizdensiniz. O halde sahiplerinin izni ile ve mehirlerini örfe göre vermek suretiyle cariyelerden iffetli olan, zina etmeyen, dost da edinmeyenlerle evlenin. Evlendikten sonra bir fuhuş yaparlarsa, o vakit hür kadınlar hakkında gerekli bulunan cezanın yarısı kendilerine lazım gelir. Bu hükümler, içinizden günah işlemekten korkanlaradır. Sabretmeniz ise, sizin için daha hayırlıdır. Allah Gafûrdur, Rahimdir (çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir).

17:32 - Zinaya da yaklaşmayın, çünkü o pek çirkindir ve kötü bir yoldur.

24:2 - Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah dini(ni tatbik) hususunda sizi sakın acıma duygusu kaplamasın! Müminlerden bir grup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun.

24:3 - Zina eden erkek, zina eden veya müşrik olan bir kadından başkası ile evlenemez; zina eden bir kadınla da ancak zina eden veya müşrik olan erkek evlenebilir. Bu, müminlere haram kılınmıştır.

24:4 - Namuslu kadınlara zina isnadında bulunup, sonra (bunu ispat için) dört şahit getiremeyenlere seksener sopa vurun ve artık onların şahitliğini hiçbir zaman kabul etmeyin. Onlar tamamen günahkardırlar.

24:5 - Ancak bundan sonra tevbe edip ıslah olanlar müstesnadır. Çünkü Allah çok bağışlayıcı ve merhametlidir.

24:6 - Eşlerine zina isnadında bulunup da kendilerinden başka şahitleri olmayanlara gelince, onların her birinin şahitliği kendisinin doğru söyleyenlerden olduğuna dair dört defa Allah adına yemin ederek şahitlik etmesidir.

24:7 - Beşinci defa da, eğer yalan söyleyenlerden ise, Allah'ın lanetinin kendi üzerine olmasını dilemesidir.

24:8 - Kadının, kocasının yalan söyleyenlerden olduğuna dair dört defa Allah adına yemin ve şahitlik etmesi,

24:9 - Beşinci defa da, eğer (kocası) doğru söyleyenlerden ise, Allah'ın gazabının kendi üzerine olmasını dilemesi kendisinden cezayı kaldırır.

25:68 - Yine onlar ki, Allah ile beraber başka bir tanrıya yalvarmazlar, Allah'ın haram kıldığı cana haksız yere kıymazlar ve zina etmezler. Bunları yapan günahı(nın cezasını) bulur.

33:30 - Ey peygamberin hanımları! sizden her kim bir terbiyesizlik ederse ona azab iki kat katlanır. Bu Allah'a göre çok kolaydır.

60:12 - Ey Peygamber! inanmış kadınlar sana gelip Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmamaları, hırsızlık etmemeleri, zina etmemeleri, çocuklarını öldürmemeleri, elleri ile ayakları arasında bir iftira uydurup getirmemeleri, iyi bir işte sana karşı gelmemeleri hususunda sana bey'at ederlerse onların bey'atlarını al ve onlar için Allah'tan mağfiret dile. Şüphesiz Allah, çok bağışlayan, çok merhamet edendir.

65:1 - Ey Peygamber! Kadınları boşamak istediğiniz zaman onları iddetleri içinde boşayın ve iddeti de sayın. Rabbiniz Allah'tan korkun. Apaçık bir hayasızlık yapmaları hali bir yana, onları evlerinden çıkarmayın, kendileri de çıkmasınlar. Bunlar Allah'ın sınırlarıdır. Kim Allah'ın sınırlarını aşarsa, şüphesiz kendine zulmetmiş olur. Bilmezsin, olur ki Allah, bundan sonra bir durum ortaya çıkarıverir.
Kün fe yekün.

Ol der ve olur.

En çok etkilendiğimdir. Açık ve net.
Peygamberin evinde cok oturmayin, saat 10 dan sonra gelmeyin, efendi olun tarzi ebediyete kadar derin anlamlarini muhafaza edecek ayetlerdir.
elif, lam, mim. Ankebut/1

insanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece "iman ettik" demeleriyle bırakılacaklarını mı sandılar? Ankebut/2

Andolsun ki, biz onlardan öncekileri de imtihandan geçirmişizdir. Elbette allah, doğruları ortaya çıkaracak, yalancıları da mutlaka ortaya koyacaktır. Ankebut/3

Yoksa kötülükleri yapanlar bizden kaçabileceklerini mi sandılar? Ne kötü hüküm veriyorlar! Ankebut/4

Kim allah'a kavuşmayı umuyorsa bilsin ki allah'ın tayin ettiği vakit elbet gelecektir. O, her şeyi işiten ve bilendir. Ankebut/5
Nakaratı güzel olan ayetlerdir. Bir de bass varsa off..
isa, «Filipus» dedi, «bunca zamandır sizinle birlikteyim. Beni daha tanımadın mı? Beni görmüş olan, Baba'yı görmüştür. Sen nasıl, `Bize Baba'yı göster' diyorsun?

(yuhanna 14:9)
Fe eyne tezhebûn? /Bu gidiş nereye?