bugün

ks. eye movement desensitization and reprocessing (Goz Hareketleriyle Duyarsizlastirma ve Yeniden isleme)

francine shapiro tarafindan, 1987'de neredeyse tesaduf sayilabilecek bir sekilde kesfedilen ve oldukca kapsamli calismalar sonucunda bugunku halini alan son derece sistemli bir psikolojik tedavi metodudur.
emdr ozetle;daha onceki donemlere ait anilarin cozulmasini saglamak (icgorunun ortaya cikarilmasi, bilissel yeniden duzenleme, uygun duygulanım ve fiziksel tepkilerin yerlestirilmesi), mevcut stres faktorunu tetikleyen uyaranın duyarsizlastirilmasi ve gelecekte daha iyi islev gosterilebilmesi icin uygun tutumların, becerilerin ve hedeflenen davranislarin yerlestirilmesi surecidir.

ozellikle post travmatik stres bozuklugu*, panik bozukluk, beden algisinin bozuklugu* ve fobilerde cok etkili oldugu dunyanin bircok yerinde yapilan arastirmalarca dogrulanmistir.
emdr yöntemiyle, baş belası regl sancılarından kurtulmak ya da sancıları katlanılabilir hale getirmek mümkün.*
(bkz: emedur)
psikolojik bir tedavi yöntemi olarak bilinen emdr, kişiye kulaklık vasıtasıyla aktarılan seslerden oluşmaktadır.

ding dong diye tabir edilen bu ses, kişinin yoğun bir sorun ile karşı karşıya kalmasından dolayı, o sorunun bellekte yeni ve temiz bir sayfa açmasını hedeflemektedir. sağ ve sol kulağa tedaviyi uygulayan doktor tarafından senkronize edilmiş olarak emdr sesi dinletilir. sorunun su yüzüne çıkması ve beynin bu sesler yardımı ile sorunu tekrar yorumlaması amaçlanmaktadır.
daha çok travma sonrası stres bozukluklarında uygulanıyor. bir tür duygusal ameliyat oluyorsunuz. dolayısıyla yarıda bırakmak kötü sonuçlar doğuruyor. uygulama öncesinde canınız çok yanarsa gidebileceğiniz güvenli bir alan seçiyorsunuz. göz hareketleri yerine diz kapaklarını uyaran setler şeklinde de uygulanabiliyor.
3. seansımı tamamladığım tedavi. travma niteliğindeki anıları bedenle tekrar hissetmeye çalışıyorsun ve hissediyorsun da. her ortamda her şartta ağlama konusunda kendimi kontrol edebilen ben bile iki seansında ağladım beni en çok ikna eden ve etkileyen kısım da bu oldu. dizlerim titredi, dişlerimi sıktığımı hissettim ve terapi bittiğinde ensemden giren feci bir baş ağrısı vardı. kişisel çabayla çok güzel sonuçlar verebilir diye düşünüyorum.
Yarın ilk seansımı yaşayacağım terapidir.
Edit şeklinde açıklarım artık sonuca doğru.

Edit : bugün ilk seanımı yaşadım oldukça zorlu geçti önce benden yaşadıklarımı anlatmamı istedi bunları not aldı sonrasındaysa cihazı bana takıp anlattıklarımı bana bir bir okudu inanın bana oldukça zorluydu rahatsız olduğum yerlerde elimi kaldırmamı istedi çoğu yerde elim havadaydı sonrasında ise bir ağlama krizi başladı heşeyi döküverdim terapide yarıda kesilmek zorunda kaldı ilerleyemedim işte ağladım anlattım ama oradan çıktığımda ise yükümün yarısı o odada o koltukta kalmıştı nasıl bilmiyorum ama böyleydi işte.
"EMDR, Türkçe açılımıyla Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden işleme, güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır. Bugüne kadar her yaştan yaklaşık 2 milyon kişinin farklı tiplerde psikolojik rahatsızlıklarının başarıyla tedavi edilmesini sağlamıştır. "

http://www.emdr-tr.org/tr...tent/EMDR/EMDR_Nedir.aspx
Aldıktan sonra kendimi çok daha iyi hissettiğim, yaşadığım travmayı çok büyük oranda atlattığım tedavi şekli. Defalarca yüzleştiğiniz bir olaya tepkiniz yavaş yavaş azalıyor.
bu terapiyi hayatının belli bir bölümünde yaptırmış yazarlar yeşillendirirse sevineceğim yöntem.
ilk seansı ile kocaman bir baş ağrısı bıraktı. midem bulanıyor. doktor bunların 2-3 gün devam edebileceğini söyledi. seans zorlu geçti. herşeyi baştan yaşamak oldukça zorlayıcı. üzücü. sanki tüm anılarım canlanmış, tazelenmiş gibi. sanki her şey yeniden başlıyor gibi korkutucu. sanırım bu teknik iyileşmemi 4-5 ay kadar geri götürmüş olabilir. önümde bir kaç seans daha var fakat gidip gitmeyeceğimden emin değilim.
Sadece dikkatini adamakıllı verebilmeyi başaranların verim alabileceği tedavi.
sunum ve sahne fobim vardı, üniversite son sınıfta bir derste final ve vize yerine bir proje ve yıl sonunda sunum yapmamız gerekiyordu. üçer kişilik gruplar olmuştuk. son sınıfa kadar sunum yapılan derslere kalmak pahasına gitmemiştim ama işte burası son çıkıştı. mecburdum, o sunumu yapmasam diğer iki arkadaş da dersten kalacaktı. ben de araştırmaya başladım, emdr terapisini buldum. yaklaşık dört ay sürdü. ama sonunda o korkumu atlatmıştım. kulağa masal gibi geliyor ama insanların önünde konuşmayı hayal ederken bile kalbim sıkışan ben, çıkıp o sunumu yapıp dersi ba ile geçmiştim.

emdr terapisi kabaca şudur;
gecmişte yaşanan travmatik bir
olay sırasında beyin sağlıklı veriler giremez. o anda hissedilen yoğun duygular veri olarak saklanırken, bilgi kaydı yapılamaz. yalnızca duygular işlenmiştir ve olayı hatırlatan tüm benzer durumlarda duygu kontrolünü sağlaması gereken bilgiler olmadığı için tüm duygular o günkü gibi tekrar tekrar yaşanır. emdr terapisi sırasında ise sağ ve sol beyne eş zamanlı sinyaller gönderilerek olay tekrar hatırlatılırken beynin bilgi verileri kaydetmesi sağlanır. böylece benzer durumlar yaşandığında daha az ya da daha kontrollü duygusal tepkiler gösterilmeye başlar. benim travmam ise dördüncü sınıfta beni tahtaya çıkarıp saçma sapan bir sebepten dolayı tüm sınıfın önünde ağlatan sınif öğretmenim ve onunla yaşadığım türlü olaylarmış. ne olur küçük çocuklara çok dikkatli davranın. sizin hiç önemsemediğiniz şeyler o çocuğun hayatında nelere dönüşebiliyor...
Lisede sırf derslerim iyi diye bullying uygulayarak ağzıma sıçmaya çalışan it köpek sürüsünün, evli ablama laf edemediği için sürekli beni haksız durumuna düşüren annemin, çocukken gördüğüm sebepsiz şiddetin, toplum içerisinde beni durmadan aşağılamaya çalışan öz ablamın, ergenlik dönemimdeki ergenliğe has kilo artışımı sürekli yüzüme vurup duran insanların, ilkokulda bütün sınıfın önünde sırf koroda sesim çok çıkmıyor diye, sırf yanımdaki arkadaşıma tek kelime ettim diye, sırf zorla beni resim yarışmasına sokmaya çalışan aptal bir resim öğretmenine istediği tarihte istediği resmi çizip götürmedim diye beni yerin dibine geçirip bırakan insanlık engelli öğretmen müsveddelerinin ruhuma bindirdiği yükü atmak için başvurmak istediğim bir tedavi yöntemi. Ben o yükü taşımaktan, o yükün verdiği ağırlıkla yaşamaktan bıktım. Kendimi öldürecek kadar bıktım.
1987 senesinde, Dr. Francine Shapiro tarafından; göz hareketlerinin rahatsız edici düşüncelerin şiddetini azaltabildiğini görmesi sayesinde tesadüfen bulunan bir psikoterapi yöntemi.

emdr terapisinin mantığı şöyle çalışır;

normal durumlarda beyin edindiği deneyimleri, duyguları, hatıraları, bilgileri, imgeleri belli bir sistemle kodlar ve bunları düzgünce bir depolama sistemine göre depo eder. kabaca kütüphanedeki kitapların düzenlenmesi gibi düşünün. kişi travmatik bir anı yaşadığında bu durumu düzgünce işleyemez, düzgün depolayamaz ve tamamen izole, diğerlerinden bağımsız bir travma deposuna atar. bu anılar kişide travmatik sonuçlara yol açar.

emdr tekniğinde, o travmatik anda anormal bir şekilde depo edilmiş anı, diğer normal anılarla ilişkilendirilerek, izole edildiği durum düzeltiliyor ya da etkisi azaltılıyor. beynin o anda yapamadığı düzgün işleme ve depolama işini terapi anında yapar.

bu teknikle kişinin anne karnında yaşadığı travmalara bile ulaşılabiliyorlarmış.

vay amk!
Tanım: psikoterapi yöntemi yöntemi.

Bilgisi olan bilgilendirsin lütfen.
Sağ ve sol lobun eş zamanlı etkileşimini temel alan bir psikoterapi yöntemi

Hayatımda kendime yaptığım en güzel yatırım olabilir bu. Bazı seanslarda ağlamaktan canım çıktı bazen yüzleştiğim konuya göre çok sinirli yaptı beni bazense normal geçti seanslar, bir arkadaşla sohbet ediyormuş gibi. Kendim de bu süreçte dönüşümüme şahit oldum. Ufak değişikliklerin büyük farklar yaratması ümidiyle
güncel Önemli Başlıklar