bugün

yabancılara, tanınmamayan insanlara karşı dikkatli olmak anlamında kullanılan kelime.
sözleri mazhar alanson'a, bestesi fuat güner'e aittir bu şarkının.
duman batu askerde olduğu için cover ı için bekliyceğimiz şarkı.
mfö'nün '84 tarihli bir şarkıları olmasının yanısıra aynı zamanda aynı tarihli albümlerinin de adıdır. Albümde yeralan şarkıların çoğu klasikleşmeyi başarmıştır.

ele güne karşı (Balet Plak, 1984);

01 Ele Güne Karşı
02 Deli Deli
03 Sen ve Ben
04 Yalnızlık Ömür Boyu
05 Neye Niyet Neye Kısmet
06 Ondan Şikayet Bundan Şikayet
07 Bu Sabah Yağmur Var istanbulda
08 Olmuyor Olamıyor
09 Sevdim Bir Kere
10 Bodrum Bodrum
11 Güllerin içinden

NOT: Balet Plak 20. kuruluş yıl dönümü şerefine bu albümün bire bir basımını da yayınlamıştır; geçtiğimiz günlerde.
ilk seslendireni seyyal taner olan sarkidir.

seyyal taner 80lerin basinda ipucu beslisi adli grubuyla konserler veriyormus ve bu grubun kendi albumleri icin hazirladiklari bazi sarkilari da seslendirirmis. ele gune karsi da bunlardan biri. seyyal taner bu sarkiyi plakta okumak istedigini soylerek ve sarkinin 6 ay icin telif hakkini almis. yani sarkiyi 6 ay icinde plakta yayinlamaliymis. sarkiyi kaydettirip trt'de soylemeye baslamis. ancak bir programda naciye'yi seslendirirken giydigi kostum yuzunden 8 ay kadar trt'den boykot gormus. ve sarkiyi mfo ilk plaklarinda yayınlamis. *
oynatırken ağlatan şarkıdır ayrıca.
göbek attırırken kahreden şarkı(ymış). çok oynak bir eser olmasının yanında, manidar sözleriyle mesaj veriyor(muş) da...
ironik mi desem ne desem? ayrıldığı için mutlu ama mutsuzmuş gibi yapan, yahut ta ayrıldığı için mutsuz ama mutluymuş gibi yapan bir insan portresidir zannımca.
taptaze bir şarkı. 50 yıl sonra da taptaze olacak kesinlikle...
günlerdir bangır bangır söylenen inanılmaz güzellikteki şarkıdır. kesinlikle eskimeyektir.
sözleriyle melodisi tezatlık oluşturmasına rağmen süper bi şarkıdır kendisi.
insanın haleti ruhiyesi ile bire bir uyduğunda keyifle dinlenebilen hatta defalarca dinlenebilen, eskimeyen parçadır. melodisi keyifli görünmeye çalışıp içinde fırtınalar kopan kişinin dışavurumu gibidir. en azından bana öyle geliyor.

arayıp sormasan da, unuttum seni sanma: söze bak yarabbi o aramıyor ama diyorsun ki, unuttum seni sanma... kendi kendine gelin güvey olmak...

aşık ettin beni kendine, sonra da terk ettin gizlice: tam bir ipnelik, kedinin önüne oyuncağı koyup, kedi patisini uzattığı zaman çekip çekip kıs kıs gülen gaddar insan davranışı gibi ipnelik.

seni hiç aldatmadım, aldatmayı hiç sevmem: ahanda bu da parçanın yalanı, başkasını bulamamışsın ki, unutamamışsın, bulamadığın için de aldatmamış sayarsın kendini.

son olarak:
kraliçe elizabeth sen çok yaşa...
yeni unutma aşamalarında dinlenilmesi sakıncalı olan şarkıdır.
darbukanın bir rock şarkısına en çok yakıştığı efsane şarkı.
bu aralar mfö'ye taktım.

mfö nün efsaneleşmiş bir diğer şarkısı.

(bkz: eskimeyen şarkılar)
terkedilmiş bir insanın söylemesi için fazla oynak mfö şarkısı. böyle de olmaz ki...
hoslandigim bir amerikali kiza dinlettigim ve anlamini sordugunda "sonra anlatirim"
dedigim diyesimin geldigi lanet olsun dedigim sarki.

(bkz: temsil i kültür faaliyetleri)
--spoiler--
arayıp sormasan da
unuttum seni sanma
dünya bir yana, sen bir yana
--spoiler--
umutsuzken ayrı güzel, mutluyken ayrı güzel, alkollüyken ayrı güzel, ruh haline bürünebilen ender şarkılardan.
boys anıların "görmez olsun"u iyiki var dedirten, sıradan pop şarkısı.
dünyanın en eğlenceli şarkısıdır.
sadece bas partisyonları bile, sıradan bir pop şarkısını şişirip, patlatır. ukalalığın lüzumu olmamakla birlikte, şarkının tarihinin ve özkan uğurun müzisyenliğinin anlatılmasına gerek olmadığını düşünüyorum.
yıllara meydan okuyan, hala dılımızden dusuremedıgımız eskı bır klasık...
Annelerin kullandığı sözlerin biridir. mesela:
Oğlum derslerine çalış ele güne karşı rezil etme bizi demesinler şunun oğluna bak okulunu bitirememiş diye
bu şarkıya ''şak şak şak'' yapmak milli geleneğimizdir.