bugün

doktor kelimesinin kısaltılmış hali..
araba plakasında tercih sebebi. iyi para ediyor.
doğan grubu ve raks firmasının ortak kurmuş olduğu kaset, cd, vcd, dvd, dergi vs. satan mağazalar zinciri.
suadiyede yer alan mağazasında müthiş bir dvd arşivi bulunduran ve her gün gitmekten zevk aldığım mağaza.
(bkz: dr li plaka almak)
alanında en iyisi olan, arayıp da bulamadığınız kitap, cd, dvd ve benzeri ürünü bulabileceğiniz, Türkiye genelinde sittin tane mağazası olan, Kanyonda açtığı mağazayı dünya devi barnes and noble'den son anda kurtaran, Aydın Doğan'ın sahibi olduğu mağazalar zinciri.
kitap ve cd'de d&r kart ile %10 indirim kampanyasını bitirip, puan uygulamasına geçmesini şiddetle kınadığım mağazalar zinciri. bir de; 110 ytl'ye 3.5 ytl veriyor, dalga geçer gibi.
ankara tunalı ve bayındır sokak şubelerinde 5,5 ve 9,90 YTL'ye VCD'den ucuz bir sürü işe yarar DVD'ler bulabileceğiniz mağaza. tunalı şubesinde saatler geçirilebiliyor.
tıp okuyanların, isimlerinin başlarına eklemek için yıllarca sıralarda, amfilerde kendilerini çürüttükleri eylem. doktorlara laklak etmiyorum çünkü ben ortopedist olmak zorundayım.
türkiye çapında 64 subeye ulaşan,kitap,müzik,film,multimedia,dergi gibi cok ceşitli ürünleri bulabiliceğiniz,türkiyenin en büyük kuruluşlarından doğan grubu ve raks firmasının ortaklığında kurulmuş mağazalar zinciri.
tıp doktorları, doktor ortaklıkları, hastaneler ve sağlık bakanlığı birinci basamak sağlık kuruluşlarının alabileceği alan adı uzantısı.
doktorların araba plakasındaki harfler.
D&R ilk mağazasını 1997 Mayıs'ında, istanbul Erenköy'de açtı.
Şimdi tüm Türkiye'de toplam 60 mağazası var.
yazması kolay, okuması zor bir kısaltma.
"drive" kisaltmasidir. rodeo dr, crescent dr, alta dr...
haziran 2007 tarihi itibariyle şube sayısını 67 ye cikartmis olan mağazalar zinciri.
(bkz: dnr)
diyanar olan adı ile türk mü yabancı mı olduğu anlaşılmayan bir kitap kaset satış şeysi. bir de kazık bir de kazık.
kör tahminle yol bulma. uçağın en son uçtuğu pozisyonu nazarı dikkate alarak hızı rüzgarı ve istikameti de hesaba katarak o anda nerede bulunduğunu nereye doğru gitmekte olduğunu kestirebilme.
insanı zorla orijinal ürün almamaya iten mağaza*. zira, dün teoman'ın yeni albümünü* almaya gittiğimde iki mağazasına da gelmemiş daha bu albüm. bir de ilk girdiğim d&r mağazasındaki diyalog:

-kolay gelsin
+sağolun.
-acaba, teoman'ın son albümü geldi mi?
+pardon acaba, hangi albüm bu?
-söz müzik teoman... bugün çıkıyordu.
+bugün mü çıkıyordu?
-evet, 5 şubatta çıkıyordu.
+bir bakalım stoğumuza...*

+hımmm, daha gelmemiş. sipariş veririz gelir 2 gün içinde...
-tamam kolay gelsin.

şimdi, ben bu mağazaya orijinal bir albüm almaya gittim ve "yok" cevabı aldım. arkadaş, 1 hafta öncesinden bunun reklamları yapıldı albüm 5 şubat'ta çıkacak diye. hiç mi önceden sipariş vermezsin yahu? bahsettiğim albüm, türkiye'nin kıyısında köşesinde kalmış, kıytırık bir sanatçının da değil, teoman a.k. teoman!** hadi o albümü, mersin'de benden başka soran olmasaydı o mağazada veya 2-3 gün sonra gitseydim, bana, yine mi "5 şubat'ta mı çıkmıştı?" diye soracaktın? aha şimdi ben bu albümü internetten indireceğim. sen kaybedeceksin, devlet kaybedecek, sanatçı kaybedecek! başlarım lan orijinaline! korsana evet*
aslında alt yapısı cok kotu, calısanı pek deger ve hakketıgı maası vermeyen ama bır cok ıse gorede ıyı denılebılır.bır urun cıkınca onun d&r a gelmesı bır kac gunu buluyor cunku sıstemle calısan magazadır.hıc bı yerde olmayan ozel sparıs sıstemi vardır agrıda bıle olsun 3 gun ıcınde ıstedıgınız bır urun herhangi bir magazada varsa hıc bır ucret almadan getıtdırılır.fiyatlar pıyasanın ustunde olmasına ragmen sadece ısmı sayesında para kazanan basarılı bir magazadır.*
(bkz: dr fuchs)
doktorların arabalarının plakasına kondurduğu öööhhh! denilesi iki harftir. aynı zamanda doktor'un kısaltılışıdır. (ya da doctor'ın *
müşteriye olan saygıları,geniş ürün yelpazesi ve uygun fiyatları ile tercih edilecek bir mağzalar zinciri.
cep telefonunu bu mağazadan satın alanların beyninde bir problem olduğunu düşünmeme yol açan mağazalar zinciri.kazık atmanın da bir sınırı olmalı.50 değil 100 değil. 200-250 lira arası oynuyor fiyatlar.