bugün

şarkıda bahsedilen dıral dede israfil'dir. düdüğü de malûm: sur.
http://www.youtube.com/watch?v=2F9SWDtVbk4
cok derin anlamlar tasiyan bir baska baris manco sarkisidir. konusu "ölüm" dür... diral dede "azrail" düdügüyse "bitis düdügü" dür.

malin yüzünden degerlendirmelere tabii tutulacagini, dünya da ne ettiysen, nasilsa ölecegin icin, sonrasinda da dünya daki hal ve tavirlarina göre, paranin diger yüzünü cevirdiklerinde ona göre ettigini bulacagini söyleyen bir sarkidir. hiciv sarkisi degil cok ciddiye alinmasi gereken bir sarkidir.

"birgün duyarsin elbet, diral dedenin düdügünü..."...maykil bile duydu, hepimiz duyacagiz o düdügü.... ve mac bitecek... sonra da "en büyük mac yorumcusunun" önünde,yaptigimiz bütün"faullerin" hesabini vermek durumunda kalacagiz.

uzun zaman sonra gelen ekleme ; gene dıral dedeyi dinliyoruz, ve bak bu sefer ı ları, ş leri ç leri yazabiliyoruz, entry´nin bu kısmı "daha bir türkçe".

dıral dede birgün gelecek düdüğünü çalacak. enterasan olan şey de bu şarkıyı söyleyen adam, bunu bu şarkıda böyle söylüyor, ama sonrasında "dıral dede" ona da "bitiş düdüğünü" sahiden çaldı. devekuşu gibi bakınsan da, bakınmasan da, dıral dede, mutlaka birgün düdüğünü çalıyor. bu iş böyle.
müzik olarak sarı çizmeli mehmet ağa şarkısına çok benzeyen barış manço şarkısı.
(bkz: 3d)
barış manço dışında kim söylese eğreti duracak şarkılarından biridir. bir halil ibrahim sofrası, bir ahmet bey'in ceketi, bir sarı çizmeli mehmet ağa... anca barış manço'dan dinlenince güzeldirler.

''aç gözünü daha vakit erken
gör şeytanın gör dediğini
bir kulak ver de dinle
sağır sultanın duyduğunu...''
bugünlerde daha anlam kazanan şarkı.
2015 seçimlerinde bu şarkıyı kullanmayı akıl eden parti ortalığı inletir.
--spoiler--
yetim hakkı yemedin mi söyle.
--spoiler--
bir gün duyarsın elbet dıral dedenin düdüğünü
videosunun altina" biri lütfen bu şarkının anlamını anlatabilir mi bana, ödev yapcam da" şeklinde yorum yapılmış muhteşem barış manço şarkısıdır. bazen sesi kökler öyle dinlerim evin içinde, evet.
klibi anadolukavağı'nda çekilmiş olan barış manço şarkısı.

ayrıca ortada kalmak manasında da kullanılmaktadır. efsane leyla ile mecnun dizisinde burak aksak'ın kalemi ile muhteşem bir dialogda şu şekilde kullanılmıştı.

Tam böyle her şey tamam diyorsun, benim hayatım artık iki kişilik diyorsun ve iki kişilik düşünmeye başlıyorsun ama sonra ne oluyor biliyor musun? Gidiyor. Böyle dıral dedenin düdügü gibi kalıyorsun. Şimdi o gidiyor ya. ikiden bir çıkınca ne kalır bir kalır degil mi? Öyle degilmiş işte, yarım kalıyormuşsun.
dersler olan şarkı.
barış manço'nun felsefik şarkısıdır.

gör şeytanın gör dediğini; onun gösterdiği karanlık şeyin özünü- aslını gör.

not; ayrıca düdük, israfil'in borusudur.
anlayamazsınız. bir barış manço eseri.