bugün

düş
hayal, rüya gibim bi'şey.
ing. daydream ya da kısaca dream
alm. traum
özgürlüğün sınırsız olduğu belki de tek yer düşlerimizdir.
gerçek hayatta para ile değeri olmayan en değerli insan özelliğidir.

(bkz: hayvanlar düşleyemez)
Bazı insanlarıon büyük rüyaları vardır, bazılarının ise küçük. Ne yaparsak yapalım önemli olan düş kurmaktan vazgeçmemektir...
"[düş] anlamını kendi içinde taşır; düş, yalnızca neyse odur; bir görünüş değildir, bir göz aldatmaca değildir, aksine tamamlanmış bir yapıdır."

(bkz: carl gustav jung)
düş...
düş görmek dendiğinde rüyayı çağrıştırıyor sanki.
ve düşlemek dendiğinde de hayali.
düş hangisi, rüya görmek uyurken, istemsiz, seçemediğimiz birşeyse ki bunun kabus formatı da varsa düş rüya olabilir mi.

hayal kurmak, hayal etmekse genelde boş boş baktığımız, dalıp gittiğimiz, uyumak üzere yatağımıza yattığımız anlarda, yüzümüzde anlamsız bir gülümseme ile aklımızdan geçenler, isteklerimiz, keşkelerimiz, gelecek planlarımız, bir film kahramanının yerinde olma arzumuz, uçmak istemek gibi, ışınlanmak istemek gibi, görünmez olmak istemek gibi, uçan halıya binmek istemek gibi uçuk kaçık, uçucu şeyler gelmesi akla, getirilmesi, düşünülmesi değil mi?

düş hangisi...
ezginin günlüğü'nün sözsüz şarkısı * ,düş gibidir hakikaten.
düş ve hayal kurulur, rüya görülür.

düş kurmak istenir, rüya istem dışıdır.

düş hatırlanır, rüyaların çoğu hatırlanmaz.

düş her zaman güzeldir, rüyalar kabusa dönüşebilir.

düş neyse o dur, rüya duruma göre tersine yorumlanabilir.

düşlenen aşktır, rüyana giren ayrılık olabilir...
nur bulum'un şiiri

düş

seni yarınlarda bulacağım
emanet durmayan ışıltısında gözlerinin
tanık rüzgarların jarmanladığı saçlarında
öylesine yalın
hüzün böceklerinden uzak
seni çimlerden toplayacağım
toprakta yeni biten yanıtlar
patlarken dudaklarından
seni türkülerde duyacağım
inanmış çığlığında özgürlüğün
kanayan ezgileri,
dağlayan sesinle
durulmamış bir kavganın
izlerini barındıran çizgilerinde
seni
mısraya durmadık
şiirlerde bulacağım
yaşayıp,
söylenmemiş.

nur bulum 1994.
Her düşün bir gerçekliği, her gerçeğin düşsel bir yanı var... yoksa yaşadıklarımız düşsellik olmadan yavan olurdu ve düşlerimizde yaşadıklarımızdan, bildiklerimizden hareketle oluşurlar... öyle olduğu için düşlerle gerçekler birbirini bütünler.
Gerçekleşmesi istenen şey, umut.
düşümde aşk ile karşılaştım.. insanı arayordu.
uyandım, insan ile karşılaştım.. aşkı arayordu.
*
çoğu zaman iyi olarak kurulan düşünceler bütünü, hayal.
dün gecenin üçünde
seni gördüm düşümde
uyandım ki yoksun
yangın var içimde

yar yanımda olsan
boynuma dolsan
öpsem ellerini
saçlarını sevsem

biliyorum düş bu
olmayacak iş bu
sonuna gidiş bu
bir kara sevdanın
*
gelibolu 'da bir bardır ayriyetten.
düşmek fiilinin çekimsiz hali. emir belirtir. kim kime "düş!" diye emir verir orası ayrı konu.
belirli zamanlarda tuzağına düşürüp uzaklara götürür... iyidir, hoştur ancak gerçeklerle yüzleşene kadar geçerliliği olması korkutur insanı.
sebnem ferah'ı dinlediğimde içine girdiğim ardından çıkmakta zorlandığım yer.
bir düş gördüm geçen gece, bir kutu gibi köşeleri olan. hani hacmi olan ve uzayda yer kaplayan. rengi olan vektörel bir düş. bir not düş'tüm yırtık bir kağıdın köşesine, tanımına; "tanımlanamaz olan" diye yazdım sessizce.
düş(üş) lere sarılmasaydı bu kadar, ölmezdi orospu!
hayatin; yasadiginiz gerçeklerin sonradan onaylamadıklarınızı ve iç karışıklıgınıza mahal verenlerini kendisine saklayıp, sizi kendi silahınızla vurmaya çalıştıgı hesaplaşmada; bütün bu hengameden ruhunuzun bitkin düşüp, bedeni inkar ettigi açmazda yeni ait olunan gerçekler yazma tutkusu oluşturmasıdır düş.
bir dileği beslemek.

Bir zaman seç kendine. Bir zaman seç ve defol git oraya. Öyle bir zaman olsun ki benden, miladından, ismimden bile uzak olsun.

Güzel bir evin olsun, güzel bir de sevgilin tabi. Kendine has sevginle sev onu da. Ama onu yorma. incitmeyin birbirinizi.

Güzel bir evin olsun ve bir de bahçen. Bahçende asla güllerin olmasın. Hiç bilme öyle bir çiçeğin varlığını. Başka çiçeklere bak, başka kadınlara baktığın gibi, gülümse.

Kendinden biraz böl ve onu da yine benden uzak bir zamana gönder. Sen anca böyle yarımken bir tam’a bedel olursun. Boşu boşuna çok gelme hayata.

Güzel sözlerin olsun yine. Ama bu defa boşluğa emanet etme onları. Göreceksin ki zaman silecek hatıralarını. Güzel sevgilinin kulağına fısılda güzel sözlerini, o da gülümsesin.

Daha çok say soluklarını, daha çok sevebilirsin belki dünyayı. Hiçbir şeyden kaçma, gardını da almana gerek yok, zamana bırak bu defa ellerini, hislerini, korkularını…

Başka başka olsun aldığın bütün zevkler. Daha sade ol mesela veya boş ver sen, canın nasıl istiyorsa öyle ol. Hatta ben bütün bunları unutayım; bilinmeyen zamanlarda var olduğunu, başkalarını sevebildiğini, güzel bir evin olduğunu, beni bilmediğini, beni
sana hatırlatacak her şeyi senden çaldığımı..

Hadi git yat, uyu sen şimdi. Düşünme bunları, hiç yazılmamış gibi.
senin adın bana tek bir hece,
sen, gözümün önünde bir düşsün,
düşün, değil artık her bir gece,
saçların gözlerime bir bir düşsün...