bugün

Düz dünya teorisine dair merak edilen sorunsallardan biridir. Evet.
Misal bayramlarda güneye gidiyoruz, kuzeyin ağırlığı azalıyor yükseliyor. Su ne oluyor? Hop alçalan güneye, gel oluyor.
Bayram bitince herkes çiftliğine. Ağırlık dengeleniyor su ne oluyor? Git.

Budur.
bunu daha çok yuvarlak dünyacılara sormak lazım. 200 yıldır mantıklı bir açıklama bulmak yerine ayın çekim kuvveti deniyor. ayın çekim kuvveti nabza göre şerbet veriyor olmalı ki okyanus denizlerde gel git görülürken akarsu, göl ve su birikintilerinde görülmez. siz mantıklı bir açıklama yaparsanız biz de mantıklı bir anti tez oluşturabiliriz.
şaka maka baya düz dünyacı varmış. lan tek sebep gelgit mi ak sığırları. göz var izan var.
kürecilerin yine açıklama yerine hakarete başvurmasına neden olmuştur.
göz var izan varmış. haha.

adamlar ay'ın karanlık yüzü olduğuna inanıyor. gelgite daha çok var.
hep bi gizem hep.
düz dünyacılar ay yok demezler, tam tersine ay ve güneş sanıldığından daha yakın derler. ay dönmez de demezler. dolayısıyla gel giti reddetmezler.
Düz dünyacılara sesleniyorum, açıklama yapmayın arkadaşlar, ben görüş ayrılığını ve fikrini anlatan insanları dinlerim, fakat burada savınızı boş insanlara yapıyorsunuz, emin olun yuvarlak dünyayı savunanlar, evrene tapar gibi savunuyorlar yuvarlak dünyayı, siz ne anlatsanız da, sanki aylarca makarnayla beslenen insan muamelesi göreceksiniz. Gerek yok, düz dünyanın çok mantıklı açıklamaları var ama öyle tipler çıkıyor ki konuyu çok güzel manipüle edebiliyorlar. Siz de gereksiz çaba içine girmeyin, açıklasanız bile karşılaşacağınız cevap ciddi bir cevap ve tartışma ortamı olmayacaktır. Tartışmanın gerçek anlamından bahsediyorum bu arada. Yer çekimi olayı bile hala bir teoriyken, din konusu gibi motto haline getirenler var.
Gel git ay 381 bin km. yersen.

Uzay mekikleride saatte 2 bin km basıyor.