bugün

dünyada birçok çocugun ya savaş ortasında ya da açlık sınırında yaşamını sürdürdüğünü düşünerek bu koşulları ortadan kaldırmak ve onlara daha iyi bir yaşam sağlamak amacıyla hazırlanan sözleşme ve onun doğrultusunda 20 kasım olarak ilan edilen gündür.
hic degilse bu gunun hatırına shcekbaslıgı taranmalı, konu ile ilgili ne yapabilirim sorusunu insan kendine bir kez de olsa sormalıdır.

(bkz: shcek)
dün, yine, savaşlar ve çocuk katliamları ile kutlanmış gün.

gerçekten yazacak şey bulamıyorum.
akşam radyoda bu günden bahsetti ceyhun yılmaz, üstüne bir doz nazım hikmet'ten cocuklar oldurulmesin seker de yiyebilsinler şiiri, bir doz da sezen aksu'dan ünzile verdi, dağıldım.

üstüne haberlerde de israil bombardımanı ve el-kaide'nin savaşa hazırladığı 7-8 yaşındaki çocukları gördüm.
isyan ettim, çocukları yok sayıp ölümlerine göz yumanlara, hatta ellerine silah verip günahsız varlıkları bu en büyük günaha ortak edenlere. sonra da kendime...

bu kadar mı şerefsiz oldu insanlık? bu kadar mı aciziz hepimiz? bu acziyet, bizi de suç ortağı yapmıyor mu?

şeytanı uzaklarda aramayalım, nefesi bu kadar ensemizdeyken.

bir de artık bu tartışmayı dinler üzerinden yürütmeyelim. şeytan bütün dinlerde mevcut zaten.
hangi dini öğreti, "masum, günahsız çocukları katledebilirsiniz" diyebilir?

son olarak;
petroldü, enerjiydi, güçtü, zarttı zurttu diye bu savaşları çıkaranların ve çocukları bu yolda kurban edenlerin allah bin türlü belasını versin.
Aynı evrende yaşamamalı cellatlar ve çocuklar;
Ya ölmeli cellatlar,
Ya da hiç doğmamalı çocuklar.

Ernesto Che Guevara
Çocuğun rızası var" denilerek, tecavüzcülere ceza indirimi verilen güzel Ülkemin Dünya Çocuk Hakları Günü Kutlu Olsun.!
bugün lan! fenerbahçe taraftar topluluğu sol açık'tan aktarıyorum:

"13 yaşında N.Ç. 26 kişinin tecavüze uğradı.
Uğur Kaymaz 12 yaşında,
Behzat Özen 8 yaşında,
Ceylan Önkol 14 yaşında öldürüldü.
13 yaşında Orhan Sürer çalıştığı inşaatta 7. kattan düşüp öldü.
Sadece bu yıl 55 çocuk işçi iş kazasında öldü..
Bugün dünya çocuk hakları günü

Hadi gülümse.."
Dünya Çocuk Günü Türkiye’deki çocukların içler acısı manzarasını ortaya çıkardı: 2013’de 55 çocuk iş cinayetinde, 4’ü mayın ve patlayıcılar olmak üzere 8 çocuk çatışma bölgelerinde yaşamını yitirdi. Cezaevindeki çocuklar ise dövülüyor, işkence görüyor, tehdit ediliyor

http://birgun.net/haber/o...listiriliyorlar-7208.html
bugündür. onbirinci nesillerin hakkını yemeyin bugün
" Dünyayı verelim çocuklara
Hiç değilse bir günlüğüne
Bir günlük de olsa öğrensin
Dünya arkadaşlığı
Çocuklar dünyayı alacak elimizden
ölümsüz ağaçlar dikecekler... " .....Nazım Hikmet Ran

görsel
bugün dünya çocuk hakları günü.
ülkemizde, yeryüzündeki ilk ve tek çocuk bayramı 23 nisan 1927' den bu yana kutlanmaktadır.

görsel
Sokak başı çocuk işçi var. imkansızlık dolayısı ile eğitimden mahrum kalan bir çocuk nesil var. Hangi hak? Hak var ise neden işlemiyor?