bugün

Tartışmasız fyodor mihayloviç dostoyevski'dir.
victor hugo ve sabahattin ali'dir.
Global dersen benim vazgeçilmezim Ernest Hemingway'dir ama yerel dersen işte o zaman Hakan Günday derim.
ben de victor hugo derdim, yani başıma bir şey gelmeyecekse -ki ne gelecek amk, kafka'yı bile tercih ederim tolstoy-dosto ikilisine.

rus edebiyatını keyif alarak okuyorum diyen adam bence şov yapıyordur.
Bu Ruslar fiziki mekan tasvirinin bokunu çıkarmıştır, roman mı okuyorsun iç mimarın fizibilite raporu mu belli değil, Fransızlar karakterlerin iç dünyasını, duygularını çok iyi betimler, öyle ki karakter gerçek olsa ona dair merak ettiğin tek bir soru sormana bile gerek kalmaz, herşey öyle nettir.

Amerikan edebiyatının genel bir temsilcisi sayılmasa da jack london benim gözümde olay, mekan ve karakter tasvirini en başarılı şekilde okuyucuya yansıtabilen romancıdır. Bizde de jack london ayarında orhan Kemal var mesela. Gerçi orhan kemal’in Epik içerikli anlatımları pek görülmez ama alt tabakanın gündelik hayatını anlatmaları bakımından benzer sosyalist çizgide buluşuyorlar diyebiliriz.
tevrat- musa
incil - isa
kuran - muhammed.
bir de arapça okuyup anlayabilsen süper.
Tevrat- musa.... doğru... eski ahitin ilk 5 kitabı
Kuran - muhamned... doğru...
incil - isa... yok öyle bışi. O bişi yazmadı diye zaten yazdıĺar.
1-G.g.marquez,
2-m. V. Llosa,
3-jose saramago,
4-orhan pamuk,
5-j. M. Coetzee.
(bkz: jack london)
hastasıyım.
Dostoyevski, alexandre dumas, Tolstoy diye gider.
Pek edebiyat okumayı seven biri olmasam da Jack London, Victor Hugo, Maksim Gorki.

Jack London kısa öykülerinde ve bazı romanlarında köpek motifini çok ön planda tutuyor. Sebebini merak etmekteyim. Acaba çok sevdiği bir köpeği ölmüş de yazılarında onu mu yaşatıyor diye düşünmekteyim.
dünya tarihinin en iyi roman(çingene) yazarı: Luminiţa Mihai Cioabă

dünya tarihinin en iyi roman(çingene) şairi:
Bronisława Wajs.
güncel Önemli Başlıklar