bugün

büyükbaş hayvanlarda, karaciğerin dış tarafı. kara kısım.
bazı yerlerde *göğüse verilen isim.

-askerde-

acemi er - komutanım , ben hastaneye gittiydim
çvş - ee ?..
acemi er - şu döşe takılan şey var ya
çvş - ne döşü , şey nee ?..
acemi er - hani üzerinde istirahatli yazıyo
çvş - haa !..
göğüs, sine, bağır anlamlarındaki Türkçe sözcük
(bkz: döşü kıllı olsun)
Aslında hepimizin kulağının aşina olduğu bir kelime fakat son günlerde bir evlendirme programında ablanın birinin aradığı erkeğin özelliklerinden biri olan 'döşü kıllı olsun' ifadesi ile tekrar kullanıma geçen göğüs ve çevresi manalı kelime.
kıllısı makbuldür.
kıl yoksa o döş, döş değildir.
Yasnalası, huzur veren, güven veren vücut kısmı. Halk arasındaki ismi döştür. Çokça sıcak kanlı bir argo.
akla o güzelim şarkıyı getiren kelime.
--spoiler--
umutların arasından
kirpiklerin karasından
döşte bıçak yarasından canım
güneş topla benim için

--spoiler--
ya bu sözcük kurbanlık dana, kasap muhabbetleri için iyi olabilir de 2012nin şehir hayatında, medyasında söylemeyin abi şunu. inek miyiz abi biz.
döş dört bacaklı havanlarda göğsün alt kısmıyla kolan geçiş yerinin arasında yer alan ve kolların gövdeye bağlandıkları yerler arasında kalan vücut bölümü; göğüs kemiğinin ön dış kısmı olup kasaplık hayvanlarda besi durumunu, semizliği saptamak için muayenede elle yoklama yapılan vücut bölgelerindendir. buradaki yağın azlığı yada çokluğuna göre, özellikle kabuk yağı hakkında fikir edinilir. ve karın boşluğu ile kas içi yağların durumu anlaşılır. bu kısmın dolgun ve geniş olması iyi besi durumuna işarettir. döşten göğüs kemiğinin yanlarındaki kaslardan aynı isimle bilinen pastırma elde edilir. bu yüzden pastırma pahalıdır.
güncel Önemli Başlıklar