bugün

kürde sormuşlar: yaşın kaç?
"dövlet bıze yordım etsın" demiş.

zorunlu tanım: kürtler ile herhangi bir ikincil veya üçüncül kişinin olası diyaloğu
herşeyi devletten bekleyen doğu kökenli vatandaş serzenişidir.
asalak ve parazit yaşamaya alışmış kişilerin istemi.
(#10864540).
(bkz: dövlet bize bahhhhmıyürrr)
daha fazla taş atmanız için mi? diye sorduran söz öbeği.
güney doğuda doktorluk yapan bir arkadaşım konu hakkında konuşurken duyduğu şu cümleyi söylemişti,

"dövlet büze para versiin büz dövlet gurah"

adamlar bu kadar mal işte, devlet kurmak için bile devletten para istiyorlar.
insanların konuşmalarıyla bu şekilde dalga geçilerek devlete yardım ediliyor. devlet herkese yardım edecek, sadece kendisi yemeyecek, herkese yedirecek.
(bkz: demohraasi)
yurdum vatandaşının konuşma şekliyle dalga geçen eziğin açtığı anlamsız başlık.
içindeki aptalla dalga geç önce.
(#10865711)
bir halkın, parayla, yardımla kendini yok etmesi...
bir televizyon programında hakkariye gösteriyordu, 10-12 yaşında bir kız çocuğuna sordu spiker:
"Ne istersin gelecekten, ne olmak istiyorsun, tv başında ki seyircilere ne söylemek istersin".
Çocuk ayağında ki terliğini çıkardı, kameraya tuttu ve şöyle dedi:
-Devlet bize terlik versin.
Gayet samimi idi. Anladım ki bu insanlar hiçbirşeye çalışarak sahip olabileceklerine inanmıyorlar.
Edit:imla hatası
"dövlet bah bağa bara virmessen daş atarım höö" versiyonu da vardır ki, en tiksinçlerindendir.
ülkede sıkıntılar yaşayan binlerca "farklı" insanımızın söylemediği, söylemeyeceği sözdür. karadeniz' de, iç anadolu' da bunun onlarca örneği de var zaten.
(bkz: insanların aksanıyla dalga geçince komik olmuyoruz)
tipik bir kokarca cümlesi.duyulduğu anda gaz maskesini takarak kaçmak gerekir .
(bkz: yordım)
doğura doğura kazanacağız şiarı götünde şemsiye gibi açılan kürt söylemidir. şimdi geri yerine sokun o çıkardıklarınızı.
biraz önce van'dan canlı yayın yaptılar. insanların bağrışları filan vardı.

bir tane vatandaş artık ne vatandaşıysa dedi ki:

'burda başka bi olayhh olsağğ bisürü kişi doplanmışdı. ama şinci depremde insanlar can çekişiyi kimse gelmiyi'

başka olay dediği de terör olayı şehit olayı filan.. nasıl bir düşünceyse.. o; o tarz düşünürse ben bunlara insacıl yaklaşmam kimse kusura bakmasın.

ben 1999 depreminde de uzun zaman kimseyi görmedim yardım kuruluşu olarak. her boku devlete atan tipsin sen işte. ona buna bok atacağına nefesini boşuna harcıyacağına sen de git yardım et.

çünkü biz yardım ekiplerini beklemeden yardıma koşmuştuk ve kimseye devlete polise itfaiyeye ambulansa bok atmadık.

biliyorduk ki onlar da depremden etkilendi. polis binası yıkılmış mesala.

yakınacağına yardım etmeye çalış.

böyle insanları görünce müstehak diyorum ama neyse...
şu sıralar bolca duycağımız söz öbeği. pkkya para verceklerine gidip ambulans,itfaiye almazlar,iş makinelerini polisin üzerine sürerler sonra neden yok diye ağlarlar...
görsel
devlet güvence sağlamayacak'da kim sağlayacak şeklinde sorgulatandır.
devlet niye var amk.
artislik yapıp insan hakları evrensel beyannamesini imzalayıp taraf olmayı biliyorsa bi devlet mesela * şu hakları da mutlak suretle güvence altına almak zorundadır. nasıl ki apartman yöneticisi bozulan otomatiği tamir ettirmek binanın temiz olmasını sağlamak vs. gibi amaçlarla bu işe başvuruyorsa, devlette ülkesde yaşayan vatandaşlarının(vatandaş yurttaş konusunu ayrıca tartışabilirim) devlet bir iştir. Hadi biraz araştırma yapalım. Antik yunan'a geldiğinde tamamdır bu iş.

(bkz: Devlet Memuru)
(bkz: temel haklar)
(bkz: sosyal haklar)
imkan, iş, yollar, altyapı v.s. bakımından karadenizin doğudan eksiği var fazlası yoktur ama yine de karadenizden böyle bir seda duyamazsınız. misal turist ömer diye bağırsan ayhan ışığın arkasından dönüp bakmaz. bunlar garip şeyler işte sinema!
devlet dediği şeyi ahırında beslediği eşek gibi sanan kürdün söylemidir. canı isteyecek gidip o eşeği sikecek, canı isteyecek sırtına vuracak yükü, canı isteyecek gidip dövecek, ama eşek yeter artık sokarım böyle işe deyip ısırdımı, çifte attımı vay babom bu eşek faşist çıktı, biz kürtleri hep eziyor diyecek...

(bkz: hakikaten bir siktir git)