bugün

ağır hidrojen, hidrojenin sabit izotoplarından biri olup, okyanuslarda büyük miktarda bulunur. Adı döteron olan döteryum çekirdeği, bir adet önelcik (proton) ve bir de ılıncık (nötron) içerir. Diğer yandan hidrojen çekirdeği bu ılıncıktan yoksundur. Adındakı dö- Yunanca deuteros yani ikinciden gelmektedir ve çekirdeğindeki iki parçacığın varlığını simgelemektedir.

götle alakası yoktur.
soğuk füzyon rezilliğinin baş aktörüdür. amaçları döteryumu oda sıcaklığında reaksiyona sokmak olan bilim adamları yüzyılın fiyaskosuna imza atmışlardır.

their aim was to fuse deuterium at room temperature.

(bkz: kimya)
(bkz: soğuk füzyon)
(bkz: dönem ödevi)

aslında mesleğim (bkz: serbest muhasebeci mali müşavir)
internet üzerinden oynanan ogame isimli oyunda, uzay gemilerini uçurmak için kullanılan yakıt. gençliğimi yedin ogame.
hidrojen atomlarının sıkıştılarak sertleştirildiği sonra da ağırlaştırılıp jöle kıvamını alan madde.
ogame'de vardı bu şey. ergenken bana saati kurdurtup gecenin bir vakti kaldırtıp bilmem ne gezegenime saldıranın ne zaman orada olacağını ve oraya gitmem için ne kadar döteryum gerektiğini bana hesaplattırmıştı bu ne idüğü belirsiz element. döteryum döteryum diye geziniyordum etrafta. nasıl da boşa harcamışım o zamanları inanamıyorum. şimdi hiç ilgi çekici gelmiyor bıraktım bu işleri. daha doğrusu bizzat gerçek hayat döteryumlarına geçtim. oradan belliymiş nereye doğru gideceğim demek ki.
hidrojenin büyük patlama sırasında oluştuğu düşünülen bir izotopu.

hidrojen (başka bir deyişle protyum) yerine döteryum içeren su molekülü ağır su olarak adlandırılır. nükleer santrallerde soğutucu olarak ve nötron dedektörlerinde nötron yakalayıcı olarak kullanılır.