bugün

almancada sana ait demektir.
rammstein in en güzel şarkılarından biridir.özellikle yüksek sesle dinlenmesi tavsiye edilir.
rock barlarda ara muzigidir, costurur.
bu şarkının bağımlılık yaptığı bünyelerden biri olarak diyebilirm ki her duyduğumda dünyaya karşı koyma, asi olma, çöp kutularını tekmeleyerek yürüme isteği uyandırır bende. ama olmaz tabi; till lindemann yapınca asi olur karizmatik olur siz yapınca mahalledeki veletler size deli der, kafanıza vurup kaçar falan.
değmez yani.
alman grup rammstein in parçası
sözlerinden de anlaşılacağı gibi evlilik törenlerinde* gelin ile damada sorulan soru* üzerinden yapılmış güzel bir rammstein şarkısı.

1997 yılında çıkmış sehnsucht albümündendir.*
tam bi rock bar ara şarkısı.
müziği metallica'nın eye of the beholder'ına acayip benzeyen rammstein şarkısı...
kliplerinde şarkılarını maskeyle söyledikleri rammstein şarkısı. ve yere düşen bir şırınga.. hala sözlerle klipteki mesajı bağdaştırabilmiş değilim.
almanca :

du
du hast
du hast mich
du hast mich gefragt
du hast mich gefragt, und ich hab nichts gesagt

willst du bis der tod euch scheidet
treu ihr sein für alle tage

nein

willst du bis zum tod, der scheide
sie lieben auch in schlechten tagen

nein

türkçe :

dur
dur hassssstttt
dur hasssiiiktirrr
dur hasssiiiktirrr sebahat
dur hasssiiiktirrr sebahat unutma iç hapı iç sebahat

biz de gittik tolga şahin'e
trabzon'da ali taci'ye

layn

biz de gittik tolga şahin'e
siz de en iyisi şile bezi takın

layn

(bkz: yanlis anlasilmis sarki sozleri)
harf oyunlu cin şarkı, şöyle ki "du hast" bana aitsin iken "du hasst" senden nefret ediorum demektir.
gaz yapıcı bir rammstein şarkısı.
berbat bir şarkıdır, bu şarkıya uzun süre maruz kalınca almancanın rock müzik için en iyi dil olduğuna kanaat getirmiştim.
rammstein'in en çok bilinen şarkısı sanıyorum budur. rock barlarda, tv programlarında ara müzik ya da back sound olarak çalınır.sert bir girişi vardır.

sözleri oldukça arabesktir fakat öyle bir vokal* ve o denli sert bir müzikle, en gaz parçalardan biri haline gelmiştir.
manganın her konserde ısrarla söylemeye devam ettiği ve her konserde daha da kötü söylediği rammstein şarkısıdır.
Şarkının sözleri türkçe olarak şöyledir;

SAHiPSiN [DU HAST]

Sen
Sahipsin
Bana sahipsin.
Bana sordun.
Bana sordun ve ben hiçbirşey söylemedim.

Ölüm sizi ayırancaya kadar,
Her zaman ona bağlı olmak ister misin?

Hayır!

Ayıran ölüme kadar,
Onu kötü gününde bile sevmek ister misin?

kocaeli üniversitesi 2007 bahar şenliklerinde, "Makine" adlı grup tarafından da söylenmeye çalışılmıştır. *
Du Hast evlilik ve evlilik töreniyle ilgili bir parçadır. Kadın ve erkeği evlendirme göreviyle orada bulunan kişi - peder ya da belediye memuru - * "ölüm sizi ayırıncaya kadar istiyor musun" diye sorar ancak ana karakter "nein" diye haykırır...
Rammstein in yine kendisinin en iyi söylediği parçadır.Gaza gelmeniz içten bile değildir.
hakkında yazılmadık, söylenmedik söz bırakılmamış olan şarkı. artık duyulduğu zaman köşe bucak kaçılmaktadır. fakat altında yatan katman katman metinleri açtıkça, rammstein severlerin vazgeçemediği bir şarkıdır. iki ana yol içerisinde dallandıkça dallanır bu şarkı. buna biraz değinecek olursak, birincisinde sadece eğlenilir ve "hmmm, dıp dıdı dıp dıdı" diye ritim tutulur, ikinci durumda ise buhrandan buhrana vurur insanı, çünkü sözleri hiçte hemencecik geçiştirilebilecek bir basitlikte değildir. fakat şarkının altında yatanları -kendimce- anlatamayacak kadar yorgunum.

müzik tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan bir gurubun kaderi, mührüdür bu şarkı. klibi tarantino tarafından çekilmiştir ve reservoir dogs'a göndermeler vardır. ayrıca yine klip ve şarkı pek çok üniversitenin felsefe bölümünde hala hararetle tartışılmaktadır.
matrix'in film müziklerinden biridir. güzel şarkıdır, albüme süper oturmuştur.
klibinde, binayı değil arabayı patlatan şarkı.
Du hast canlı performans
http://www.youtube.com/watch?v=fLp63WBV-Ic
Rammstein'in en berbat parçalarındandır lâkin Rammstein diyince o ne lan diyenler du hast diyince hemen bilirler. gözümde bir nebel, mein teil, sonne kadar değeri yoktur.
manga adlı süper (!) grubumuzun coverla(yama)yarak içine sıçtığı şarkıdır. iki yıl evvel dokuz eylül şenliklerinde icra etmeye çalışmışlar lakin batırmışlardır. o konserde ben bi tek turntable sesi duymuştum kaldı ki ''du hast'' ta scratch yok.

neyse rammstein söyleyince on numara olan şarkı.
rammstein dinleyenlerin ilk zamanlarda "müthiş baba" düşünceleriyle habire dinledikleri, diğer şarkıları görünce unuttukları rammstein parçası. herşeye rağmen sağlam şarkıdır. anlamı you hate değil you have'dir, yani şudur olay,

du
du hast
du hast mich x2
du hast mich gefragt x2
und ich hab nicht gesagt

you
you have
you have me x2
you have asked me x2
and i didn't say bla bla, öyle işte.