bugün

sözlük'te yok!
Ama aşağıdakiler belki işinize yarar.
i.çıkar
ii.menfaat
iii.fayda

biri bunu doldursun
herkesin en az bir tane edinmesi gereken kişi.
ışığa tutulunca atatürk'ü görülen..
zordur, olmaz ya.
olursa kazara,
sakın ha bırakma!
affetmeyi intikam olarak algılamayan cinsel bir birliktelik düşünülmeyen sevgili.
metres anlamına da gelen * kelime. Ayıptır, yazıktır.
Kardeş, dost olmayabilir ama dost, her zaman kardeştir... *
Düşman isterseniz, dostlarınızı geçmeye çalışın, dost isterseniz, bırakın dostlarınız sizi geçsin... *
alevi kültüründe çok sık kullanılan, sık sık ona gidilmesinden söz edilen manevi kişilik.
(bkz: lost)
hani bazen dalıp gidersin uzaklara, gözünden iki damla yaş süzülür. Anımsarsın yaşananları ve aslında daha 4 gün olmuştur ayrılalı yıllar geçmişte hepsini geride bırakmışçasına özlem duyarsın. Eksiktir yaşam. bir çok şey vardır seni sen yapan yanında ve belki aklına düşmez bile yalnızlıkların dışında ama eksiksindir. her dakika o eksiklik içine işler. geçen zaman zor gelir geçiremezsin ama geçsin diye dua edip durursun. özlersin, özlemek az gelir. nasıl bir sevgiyse içinde oluşan canını yakar. kokularını özlersin ve seslerini. dokunamazsın, hissedemezsin ama değişen bir şey yoktur. yokluklarında varlıklarının değerini daha iyi anlarsın. can olmuşlardır sana. sesin çıkmaz şimdi çünkü ses olmuşlardır. ten olmuşlardır sıcacık ve sen olmuşlardır senden öte sense onlarda kalmışsındır bedenin sıcağa mahkum bu şehirde.

hiç sebepsiz, koşulsuz bir sevgidir bu. seçmişsindir onları başta ya da en güzeli birbirinizi bulmuşsunuzdur, birbirinize kalmışsınızdır. ve onlar senin için değişilmez olmaya başlamıştır. başkalarıyla karşılaştırmaya bile kıyamazsın. dost demek bile yetmez sanki. her anını bilen, her anını bildiğin onlar sen olmuşken ve sen kendinden bu kadar uzak kendinle başbaşa kalmışken dost kavramını belki de ilk kez anlamaktan bile öte içinin en derininde hissediyorsun işte.
dostluk ilişkisi içerisinde, karşılıksız seven, ilişki içerisinde ne yaşanırsa yaşansın, dostu bildiğini yarı yolda bırakmayan ve onun kalbinin kırılmasına yol açacak şeyler söylemeyen kişi.
aslında insanı çok kolay üzebilen kişidir dost. aradaki sevgi ne kadar fazlaysa, yapılan en ufak hatada canınızın yanma olasılığı o kadar fazladır. onu çok ciddiye aldığınız için söylediği en ufak söz bile dokunabilir size. ama o bunu farketmez çünkü ne sizi üzmek için söylemiştir ne de başka bir amacı vardır. siz böyle küçük şeyleri kafaya takmaya devam ettikçe kavga edersiniz ve dostluğunuz yıpranmaya başlar. devam ettirmeye çalışırsınız, yapılabilecek herşeyi yaparsınız ama o mutlu değildir. hiç bitmeyecek sandığınız dostluğunuzun sonuna gelmişsinizdir. birbirinizin yüzünü bile görmek istemezsiniz artık ve bunun tek sebebi söylediği bir laftır. bu ise dostlukla düşmanlık arasında ne kadar ince bir çizgi olduğunun kanıtıdır.
olup olmadığını anlayabilmeniz için , en azından , beraber bi 10 sene geçirilmesi gereken kişi .
bütün dünya sana sırtını dönmüşken yüzü sana dönük olan (anne ve baba hariç) tek insandır. bunu yapması için de haklı olmana gerek yoktur. dostu olman, tek ve geçerli sebeptir.
iTÜ kontrol mühendisliğinin ders otomasyon sisteminin kısa adıdır.
başarını kıskanmayan,kara günde zaten yanında olacak kişi
"dostum, ben senim sen de bensin. kendini bırakıp da gitme kendinden, kendini başkası sanıp da sürme kapından. gölge gibi senden hiç ayrılmayan biri varsa o da benim; dostum, kendi gölgene çekme kendi hançerini..." ( mevlana )
en zor hissedilebilen duygulardan biri olan 'güven'i tam anlamıyla -karşılıklı olarak- hissettiğinizi düşündüğünüz kişidir. birlikte yaptığınız herşeyin tadı farklıdır.ne anne baba ne de sevgili onun yerini tutabilir. sizin için hep torpillidir, bir adım öndedir, ayrıcalıklıdır.sevincinizi, üzüntünüzü , başınıza gelen herşeyi ilk onla paylaşmak istersiniz.eğer bi gün tüm hissettiklerinizin, dostluğunuzun karşılıksız olduğunu düşünmeye başlar hale geldiyseniz işte bu en vurucu ve yıkıcı olanıdır.'dost' dediğiniz kişinin size yaşatacağı en kötü şey bu duygudur.
arkadaştan öte ve sevgilinin aşksız versiyonu olan kişi.

sanıldığının aksine çok sayıda dost olmaz. özellikle dost bellenenlerin attığı çalımlar ve göze batmış yanlışları görüldüğünde bu gerçek daha da su yüzüne çıkar.

dost saygısızlık yapmaz. saçma sapan triplerle insanın canını sıkmaz. nedensiz bunalım nöbetleri geçirip "bak bugünlerde seni kırabilirim dikkatli ol" havasına bürünmez.
dost arkadan konuşmaz, öncelikle güven besler, direkt suçlamayla herhangi bir konuya girmez.

dost değer verir. dinler. konuşmaya açıktır.

tüm bunlardan sonra etrafına daha ciddi bir şekilde bakan insan, misÂl "evet benim 2 tâne dostum var" diyorsa şanslıdır. bir üçüncüye gerek bile kalmaz belki.

ha bir de internet sitelerinden dost, kardeş, eküri vb. sınıfında insan öyle kolay bulunmaz. saf olmamak gerekir bu konularda. sevgi pıtırcıklığı bÂzen aşırıya kaçabilir.

geçmişini bilmediğiniz insanla geleceğin katlarını birlikte inşÂ etmek zor ve sancılı bir iş olabilir.
yoktur.
insanın kendinden başka dostu olmaz.
nolursa olsun ruhunu ellerine bırakacak kadar emin olabildiğin,
senden herşeyinle emin olmasını sağlayacak kadar dürüst olduğundur.
ruhunun hemen yanında durur. *e doğal tabi anlaşılamaması!
gönül rahatlığıyla sırtını dönebileceğin, her koşulda güvenebileceğin, seni asla üzmeyecek -bunu yapmaması gerektiğini bildiğinden değil, başka türlüsünü yapamadığından- olan, nadir bulunandır.
paramparça olduğunuzda, ellerini kanatma pahasına toplayabilendir can kırıklarınızı..
dusunmeden konusabildigin insan ama herseyi.