bugün

insanın her zaman yanına gidebilecegi,bişeyler paylaşabilecegi,aile kadar yakın hatta bazen daha yakın olan,kötü günde iyi günde birlikte oldugun herşeyini anlatabildigin gizli saklın olmayan.... kısacası herşeyin olan kişi veya kişiler.
dost ki ruhun yarısıdır; aynı yüreği besleyen iki atardamara benzer, bölüştüğünüz halde eksiltmeyendir; ruhun simetrisidir.
herseyi paylasabilmektir..

yaninda olmadigi halde, yaninda oldugunu hissetmektir..
(bkz: bir dost)
yok olan şeydir.güvensizliğin simgesidir.
(bkz: dostluk)
(bkz: kanka)
hayal kırıklığına uğratması durumunda:
"sen hiç dostum olmamışsın meğer" diyebildiğiniz insan.
bursa'da kalmışsa çok özlenendir.
(bkz: dostum)
(bkz: hayatı anlamlı kılan ayrıntılar) *
yazılan 4 kelimelik bir cümleyi okuduğunda gözleri sulanan,içi dağlanan ve özlem çeken insanın çiçosudur,canıdır.
(bkz: dost dost diye nicesine sarildim) *
(bkz: dost kitabevi)
(bkz: arkadaş ile dost arasındaki farklar)
sen gülerken gülen, ağladığında ise içi parçalanan, görüşemezsende hep akılda kaaln kişidir.
eksikliğinin su gibi, nefes gibi hissedildiği varlik, nesne.
(bkz: ağlayacak omuz)
(bkz: yoldaş)
konuşmanıza gerek olmayan kişiler bütünü. ne kadar az olursa o kadar iyi.
(bkz: dost kitabevi)
dost güvendiğimiz dağdır.insana ışıktır, aşktır, azimdir, cesarettir. eriyen yalnızlıktır.
anneden ve aileden sonra insanın gerçekten iyiliğini isteyen kişi.kendinize bile itiraf edemediğiniz şeyler dışında her bokunuzu paylaştığınız şahıs.bir olay olunca ona anlatmak için sabırsızlıktan çatlamanıza sebep olan kişi. * geyik yaptığınız,çoğunlukla aynı dili konuştuğunuz,dert verip çare aldığınız,bazen kızdığınız ama sonra dayanamayıp barıştığınız ve hayatınız boyunca sayıları çok fazla olmayacak kişilerdir.*
bulunması zor fakat bulunduktan sonra da kolayca kaybedilen insandır..
bir insanla sessizliği paylaşabiliyorsan eğer o senin dostun olmuş demektir.
harbi delikanlı, adam gibi adam, arkadan vurmayan, süper şahsiyetlere verilen ad. kanki diyenler de var.
(bkz: arasara)
sırttan vurması en çok acı verecek kişilerden.
kullanması ne kadar da kolay bir kelime. tek bir hecede çıkar ağızdan. dost.. dostum.. dostluklar.. kolay olmayan birşeydir dost olmak, emek ister, zaman ister, bir şeyler yaşamayı gerektirir. günümüzde öyle değil ve bu çok üzücü.