bugün

doların 2.80 lere vurduğu şu zamanlarda doların tekrar eskiden olduğu gibi 2 tl ye hatta 1.50 lere düşüp düşmeyeceğini merak eden ve cevap arayan yazar sorusudur. evet düşer mi ?
düşmez. çünkü doların yükselişinin sebebi amerikan merkez bankasının politikasıdır. (artık FED piyasaya eskisi gibi dolar sürmüyor) daha da yükseleceğini tahmin ediyorum ben.
Bi kere dolar 2.80'e vurmamıştır; 2.80 olsa buraları yıkılıyor olur.

2'ye, 1.50'lere düşmesini beklemeniz ise sizin ekonomiyle hiçbir alakanız olmadığını gösterir. Buna verilecek tek yanıt da: Hayır düşmez olur çünkü açıklama yapılsa gerisini nasıl olsa anlamayacaksın.
Düşmez, doların yükselme sebebi sadece amerikan merkez bankası politikası değil. Tüm dünya için geçerli bu durum fakat doları piyasaya sürdükleri zaman uzun vadeli, getirisi olan yatırımlara harcamak yerine mal gibi inşaat sektörüne harcarsan yatırımı böyle göt gibi kalırsın ortada gene yandaşına harca ama tarıma ya da sanayiye harca, inşaata harcarsan senin iktidarının çöküşü de böyle gerçekleşir bu millet hak ediyor demekten başka yorum yok 3 olsun tam olsun aq.
Allah düşürmesin kardeş. Ya da düşedebilir sanki yastık altı dolarlarım var.
düşmez kalkmaz bir allah... bu da kıssadan hisse gardaş.
Çıktı bir kere, düşmez artık.
(bkz: çıktı bir kere)
düşmez. Fakat kısmet olurda dolara yatırım yaparsam düşeceğinden şüphem yok. memleket için feda edeceğim paracıklarımı.
bukadar çok yükseliş ile birlikte hayal hayali bırakın ütopya olan söylem.

dolar batarsa zaten euro'nun hiçbir değeri kalmadığı için borsa da batar.
fed in faiz kararına bağlı, aynı zamanda mody's u da unutmamak gerek bu ikisinden de olumlu karar çıkarsa bir miktar düşer lakin beton ekonomilerinin bir sorunu vardır ki, hükümet senin cebindeki sıcak parayı beton ve vergiler üzerinden döndürmek zorunda. beton işi yattığı içinde vergilere abanıyor. cb çıkıp halkı kandırabilirse kriz olmadığına, milletin cebindeki parayı sağa sola saçtırabilirse evet daha da düşer ama halkın temeli s*kilir bi daha belini zor doğrultur.

mesela 2008 krizinde babamda bu zerzevata inananlardandı, sonuç 120 bin tl borç bir memur maaşı ardı arkası kesilmeyen taksitler faizler. bu yıl yakasına yapıştım tek kuruş harcatmayacağıma ant içtim resmen taksitler daha bu ay bitti, ölümüne tutturacam cabindeki parayı.
Bi ihtimal daha var, o da ölmek mi dersin, söyle canım ne dersin.

Bu şarkı eşliğinde cevabını bulan soru.
Zor dostum zor.
bi çelme takın düşerse senindir, düşmezse zaten hiç senin olmamıştır.
20 dolara kitapları satılan tek şairdir Burak Ballı.
dolar endeksi diye tabir edilen endeks uzun sürelik artıştan sonra bugün düşüşle kapattı ve diğer ülke para birimleri biraz nefes aldı.
peki neden türkiyede halen dolar artışı söz konusu?

Elbette ucuz dolara sıcak paraya alışmış siyasi irade yüzünden.

dolar ucuzken bist yabancı yatırımcının servetine servet kattı. şimdi ise bist çok sıkı bir desteğe doğru yanaşmış durumda. 49binlerden süre gelen yükseliş trendinin eksi yönde dışına çıktığında ise felaket senaryosu devreye girer.

nasıl düşer?

neden artıyorsa tersini yapmak gerekir.

kesinlikle ohal kalkmalı. khk lar ile idare edilen başına buyru bir karar alma mekanizmasına kendi vatandaşının güvenmediği bir ülkeye yabancı yatırımcı elbette güvenmez. spekler bile öğrenmiş düşüş istediği kağıtların firmalarıyla alakalı fetö dense kağıt düşüyor.

başkanlık sistemi ile alakalı bugün yapılan görüşmeden çıkan sonuç doların bu seviyeye gelmesinde önemli rol oynadı. mecliste aleyhte çıkacak bir karar doları ciddi manada düşürür. çünkü bir adamın egoları ile ülke yönetmesini en başta sermayedarlar istemez.

eyy bla bla diye başlayan her konuşma tedirgin eder. suriyede esede karşı girdik diye patavatsızca bir çıkışı kendi bile düzeltmek sorun kaldı. pür dikkat yine kimi karşısına alacak diye bekleyen bir yatırımcı hareket edemez.

uzun lafın kısası beyefendi rusya ile yaptığı geri vitesi yapacak ki tüm piyasa rahatlasın.
Yaramı düşer. O tren kaçtı artık.
görsel
düşer tabi deli misin.
Düşer tabii ama bizim torunlarımızın uşakları yararlanır anca.
Bir soru. evet arkadaşlar düşer mi? Anlık olarak 14,19 tl. Pc toplayacağım fakat orta segment bir pc'ye değerinin üstünde para vermek istemiyorum. şu an en kötü sistem 7k dan başlıyor. bu gidişle artar veya düşer mi? siz değerli uludağ sözlük ekonomistlerinin yorumlarını bekliyorum.
görsel
bi tuzlu ayran içirin bakalım...
14.00 e düşse hemen birkaç bin dolar alıcam. Biraz daha güçlü müdehale bekliyoruz sayın nebati!
Düşmeye düşer ama kafamıza mı yoksa başka bir yerimize mi düşer orasını bilemem.