bugün

doktor olmayanların dert ettiği durumdur.

sanırsın kendisi peygamber. *
insanı açıdan bir sıkıntısı yoksa eğer yadırganacak bir durum değil. kim istemez statü ve iyi maaş.
Normalde eşşeğin zikinden dolayı doktor olması gerekiyor çünkü.
Sağlık insan için ücretsiz hizmete tabi olup, çalışanların ücretleri hastane yönetiminden eki hariç sadece devlet tarafından karşılansaydı, doktor sayısı yarıya iner, kalan doktorlar da nasılsa az para alıyorum diyerek hastaya özen göstermezdi. True.
paran ve statun var ama millete flex atacak vaktin yok

eziklikten baska bisi degil.
Ülkemizde hiç bir şey bol bol değil. Gerçi dünyada da durum böyle ama bizden iyi durumda olan ülkeler var tabi. Bizim gibi ülkelerde zenginlerin bile geçim sıkıntısı çekme kaygısı olur. Kimse ekonomik durumu konusunda rahat değildir. Bu sebeple seçilen mesleklerde öncelikle maaşı garanti olma şartı sonra da iyi maaş şartı aranır. Dişçiler, psikoloji dalı öğrencileri ve bunun gibi meslek öğrencileri daha öğrenci iken günde şu kadar hasta gelse hesaplarına başlarlar. Bu durum bu ekonomik sistemin bizim gibi ülkelerde doğal bir sonucudur.
o mantıkla tıp okumaya başlayanlar 4. sınıfta pratik adli tıp dersinde kadavrayı gördükleri gün bırakıyorlar okulu, tabii 1. sınıf anatomi dersinde de bırakanlar var, dayanabilenler statü ve para kazanıyor.
sanıyorlar ki doktorlar olarak milyon dolar kazanıyoruz, milyonlar trilyonlar götüren şirketlere sesiniz çıkmıyor da doktor maaşına mı taktınız?
nerden baksan tutarsızlık, nerden baksan ahmakça.
Doktorların maaşı iyi degil yalnız. Devlet hastanesinde o sartlarda calısıp o maaşı alarak devam etmek için cok kanaatkar olmak gerek tam tersi. Cidden cileli bir okul sürecleri var ve aldıkları ortalama 7 8 bindir. Siz bakmayın özelde yada egitim araştırmada hocaların aldıkları maaşlara. Insan sevgisi olmasa yapılacak iş degil bizim ülkede hekimlik.
Genelleme yapmanın doğru olmadığı konu.
Ne yani, şimdi kimse doktor olmasın mı?
iş para içindir zaten, geri z. kim bedavaya çalışıyor, ihtiyacı olmayan gider dernek faaliyetleriyle falan uğraşır,
havalı ve tibarlı bir meslek, tabiki en yuksek puanlılar seçecek,maaşı da duz memur maaşından fazla tr şartlarında güldürmez ama zor da da kalmazsın ,

şu da var 17 18 yaşında olan ergenlik gençlik sınırındaki kişilerin yaptığı tercihte ilk tercihin paradan ziyade havalı oluşu, dizileri olmasi daha cok etkiliyordur. ayrica bazıları da daha ilk okuldan ben doktor olucam der, cocukluktan hayalidir, bu kişiler az zannetmeyin. zaten buyuk kısmı daha ilk okuldan sınıfın okulun en zeki ce çalışkan olanları ufak yaştan bile zor hedefler koymaları kendilerinin bunu basarabilecegini dusunmeleri normal, bu cocuklar kucukkende bakkal veya ogretmen polis olmak istemiyordu, ayrıca anneler çocuklarına hep doktor avukat olsun ister buda cok etkilidir

ama bu kadar ders çalışıp, sinavlara falan hazırlanacaksan iyi bir fakuktede muhendislik veya işletme okursan cok daha iyi kazanırsın daha iyi de statü elde edersin, gençlerde bu vizyon malesef yok, ulkenin çoğu fakir, bilmiyor bu durumu, garanti meslek diyip tercih edenler de var

bu eğitim ve çalışmanın karşılığı bu para degil, aldığın sorumluluk ise insan hayatı risk hesabı bile maas yapınca cok geride kalıyor, bir dr hata yapinca acilan dava 500 bin tl 1 milyon tl ve olum tehdidi ama kazandığı para yıllık 100 bin ioe 200 bin arası.( pratisyenler max 9-10 eskiler 11 12 alır uzmanlar 15-20 arasi değişir, fazla alanlar gerçekten cok az elit bir kısım veya kayıt dışı cok fazla çalışıp işten nobetten başını kaldıramayan yaşamayanlar)

amerika ve avrupada da bu böyle ama adam bu davalardaki borcu 1 2 yılda karşılayabikiyorken tr de en az 10 yıl çalışması gerekiyor,

ama diyorsanız burasi tr herkes ayni camuru icekcek ayni bku yiyecek, eyw ,boşuna cehennemde bir tek türklerin başına zebani dikmemisler demiyorlar.
katılmadığım önerme. bazı bölümler vardır, sevmeden okunmaz. bazı meslekler vardır sevmeden yapılmaz. doğrudan insanla ilgili olan, insanı ele alıp insanla iletişim kuran hiçbir meslek dışarıdan göründüğü kadar kolay değildir ki doktorluğun da zor bir meslek olduğunu herkes kabul ediyor zaten. hangi insan sadece para için aynı bardaktan su içmediğiniz insanları bile ameliyat edebilir, otopsisini yapabilir veya hangi insan sırf para için temel ihtiyacı olan uyku gibi bir nimetten vazgeçerek soğuk kış gecesinde sıcak yatağına ameliyathaneyi tercih eder? avukatlık ve öğretmenlik görece daha iyi şartlar taşımasına rağmen onlar da sevmeyen insanın yapacağı işlerden değildir mesela. para için kimse bir mafyaya kendini bıçaklatmayı göze alamaz ya da kimse para için madde bağımlısı öğrencisini başına bir şey gelmesi tehlikesine rağmen sınıfta dersin içine çekmeyi göze alamaz. bu meslekleri sadece parası için icra eden insanlar bir yerde patlayıp bırakıyor. mesele sadece paraysa iş çok, çok parayı müteahhit de kazanıyor. doktorluğu müzisyenlikle kıyaslayanlara da ayrı selam olsun bu arada.
zaten olanlar o yüzden oluyor kimse sevdiği meslek aşk ile icra etmiyor. ülkemizin sorunu bu. mesela öğretmen olmuş kişi itibar maaşı için olmuş. yetiştirdiği öğrencilerden ne beklenir.

evet herşey para kimse bedava çalışsın demiyoruz. ama para amaç değil araç olmalı. sonra görüyoruz olanları.

mesela siyasiler statü ve maaş için değilde asli görev olarak vatan aşkı ile siyaset yapsalar aya gideriz. herşey para para diye din, imanı para menfaati kıble olmuş insanların sonra dünya kötü cart curt.

mesela ilkokul öğretmenim vardı. bazen tenefüs saati dersi kötü öğrencilere ders çalıştırırdı. ha bazılarıda var ayın 15 i olsa da öğrenci ne yaparsa yapsın. durumu olmayan öğrenciyle ilgilenmeyen.

bence doktorluk ülkemizde iyi bir meslek değil. sen o kadar çalışacan yüksek puan alacan. 6 sene oku sonra tus ve yok uzman oldum yok doçent yok prof ömrün okuma araştırma ile geçecek. ve bu seviyeye gelene kadar hastalardan şiddet. hocaların üstlerin sana mobbing yapacak. nobetiydi stresi doğru düzgün iznin olmayacak. kısa sürede çok hasta bakacan yanlış birşey yaparsan kötü şeyler olabilir.

onun yerine git sanayiye oto tamirci oto elektrikçi ol hemen hemen aynı parayı alırsın. ders çalışmaya fazla zeka isteyen birşeyde değil.
zaten olanlar o yüzden oluyor kimse sevdiği meslek aşk ile icra etmiyor. ülkemizin sorunu bu. mesela öğretmen olmuş kişi itibar maaşı için olmuş. yetiştirdiği öğrencilerden ne beklenir.

evet herşey para kimse bedava çalışsın demiyoruz. ama para amaç değil araç olmalı. sonra görüyoruz olanları.

mesela siyasiler statü ve maaş için değilde asli görev olarak vatan aşkı ile siyaset yapsalar aya gideriz. herşey para para diye din, imanı para menfaati kıble olmuş insanların sonra dünya kötü cart curt.

mesela ilkokul öğretmenim vardı. bazen tenefüs saati dersi kötü öğrencilere ders çalıştırırdı. ha bazılarıda var ayın 15 i olsa da öğrenci ne yaparsa yapsın. durumu olmayan öğrenciyle ilgilenmeyen.

bence doktorluk ülkemizde iyi bir meslek değil. sen o kadar çalışacan yüksek puan alacan. 6 sene oku sonra tus ve yok uzman oldum yok doçent yok prof ömrün okuma araştırma ile geçecek. ve bu seviyeye gelene kadar hastalardan şiddet. hocaların üstlerin sana mobbing yapacak. nobetiydi stresi doğru düzgün iznin olmayacak. kısa sürede çok hasta bakacan yanlış birşey yaparsan kötü şeyler olabilir.

onun yerine git sanayiye oto tamirci oto elektrikçi ol hemen hemen aynı parayı alırsın. ders çalışmaya fazla zeka isteyen birşeyde değil.
--spoiler--

edit: avukatlar "yaa aileni dogramissin ama ben cok uzulurum sen hapse girersen." deyip mi savunuyor muvekkilini?

--spoiler--

o iş öyle değil yalnız. bu konuda "savunma hakkı" kapsamında kanun var, basitçe "sike sike savunacaksın" diyorlar. hatta zorunlu müdafilikte işinizi düzgün yapmazsanız meslekten atılmaya kadar gidiyor iş.
Eskiden ben de doktorların sadece sevdikleri veya sevdikleri için yaptıklarını düşünürdüm. Fakat artık öğrendim ki doktorluk zor ve işlerini para kazanmak amacıyla yapmaktadırlar. Gerçi kim para istemez ki. Doktorlar da herkes gibi bir insan. Onlar da menfaatini düśünmektedirler. Çocuklarda, gençlerde ve bende dahil. insan menfaatini düşünmek istiyor. Ben eskiden bir videoda bir kadının para için oyunculuk yaptığını duyunca hayal kırıklığına uğradım. Aslında üzücü bir durum da. Şarkıları para için yaptıklarını öğrendiğimde çok şaşırdım. Şarkıdan soğumuştum. Ama sonra düşündüm ki onların mesleği o. Çalışıyorlar ve paralarını kazanıyorlar. Dünya da her şey eşit de değil. Her şeyi olduğu gibi düşünüyorum.
güncel Önemli Başlıklar