bugün

doktorun üstüne yapmak anlamıda çıkar.
(bkz: yapılmışı var)*
doktor mesleğini icra eden şahsiyete,birşey yapmak...
(bkz: hemşireye yapmak)
Maksimum süresi 6 yıl olan, ilk yılın iki döneminde ders alma zorunluluğu bulunan, bu aşamadan sonra doktora yeterlliik sınavını geçmekle herşeyi aştım diye kendini kandıran bireyin tez aşamasını da azmedip bitirmesi ile bilim doktoru ünvanı alacağı süreç.Kendimden biliyorum.
yüksek lisans yaparak ömrünü çürüttüğünü düşünen kişinin artık gözünün yemediği, yüksek lisanstan çok daha zor ve zahmetli olan ancak bazı mesleklerde yükselmek ve diğerlerine fark atmak için tercih edilmesi gereken durum.
doktora yeterlilik sınavı gibi çin işkencesi bir öğeyi içinde barındıran, o da yetmedi hadi bir de tez yap bakalım anca o zaman PHd olabilirsin denen, insanın kafasında her an " abi ben burda ne arıyorum, amacım ne lan benim, işe gireydim şimdi hede bödö maaş alacaktım, böööööhüüüü" diye ağlamasına sebep olan, akrabaya eşe dosta neden bu kadar uzun süredir okuduğunu anlatamamanın verdiği ezikliği, siniri içinde barındıran, ama gene de 4 sene boyunca yapılan, aslında düşününce o kadar da kötü olmayan eğitim süreci
öğretim üyesi olmak için mutlaka tamamlanması gereken süreç.
doktora yapıp bu ülkede hala istemediğin işi yapıyo olmak çok acıdır ama siz yine de bir umutla yaparsınız .. hayallerinizi gerçekleştireceksinizdir sonuçta..
hem para hem statu sahibi olmayi isteyen karizmatik bunye faaliyeti.
müzik okulları ve konservatuarlarda sanatta yeterlilik adı altında yapılan olay.
yeterli dil puanının alınıp mülakatına girilerek kabul edildiğiniz mertebe. Yeterlilik kısmı şakayı seven hocalar için icat edilmiştir. Çünkü bu kadar sınav ve mülakattan sonra biz yinede bu öğrencinin doktora için uygun olduğundan emin değiliz düşüncesindeki hocalar sayesinde ortaya atılmıştır. Ciddiye alınmalıdır zira yeterlilik verilemediği takdirde alınan derslerin ve seminerin yalan olması mümkündür.
bildiğin wasted years.
edit:yaptın mı da eksiliyorsun ey ibne efendi.
başa bela getirebilecek bir iştir. lan doktora yapılırmı. başkasına yapılır belki eyvallah. ama doktora yapılır mı lan bu?
(bkz: bu da yapılmaz ki)
önüne sunulan farklı şekillerdeki işkenceyi kabul etmek.
ismimin önüne sırf dr.yazdırmak için ileride mutlaka yapacağım ve kısa zamanda başaracağıma inandığım çalışma. aşırı zorlu ve stres yaratan bir süreçtir.
kısacası vücudunuzun uykusuzluğa alışmasını gerektiren, hafta sonlarınızı makaleler, kitaplar, ödevler ve bilimum fotokopi kağıdı arasında geçirmenize neden olan bir süreçtir. asosyalliğin başlangıcıdır, kimileri için ilaçlara sarılmaktır. dahası öğrencilerin en zavallısı olduğunuzu her fırsatta size hatırlatır.
çok çalışma, sağlam sinir sistemi gerektiren bir süreçtir.
özellikle emek-yoğun bir süreçtir. gerekli emeği koyacak ve azmini uzun süre koruyacak herkes bu süreci başarıyla tamamlayabilir. sosyal bilimlerde doktora yapanlara tavsiyem sevdikleri veya sevecekleri bir konuyu seçmeleri olur.
yoksa üç-dört yıl boyunca işkence çekerler.
yüksek lisans kıvamında olmayan, gerçekten bir amacınız yoksa yapılmaması gerekendir.
mühendis bir şahsiyet olarak önümüzdeki sene başlayacağımdır ayrıca.
(bkz: üstüne yapmak)
akademisyen olacaklar için gerekli bir eylemdir.
akademik kariyer peşindekiler için yurtdışında vuku bulanı en makbül olandır. hatta sonra akademik uğraşlar için dönmeyiniz, oralarda kalınız, bilim dünyasına bir katkınız olsun. bu şekilde ülkeye de katkınız olur, reklam yaparsınız. yaptıktan sonra dön diyenleri dinlemeyiniz.

tıpta uzmanlığı doktora kabul eden rezillik abidesi sistemimizin bu saçmalığından çıkar sağlayaraktan üniversitelere kapak atan, kendini iki case study yayınlayıp bir ders verince bilim adamı sanan cahil ve götü kalkmış hekimlerimizin uzak durduğudur bir de. (bkz: içim şişti sözlük)

en yüksek akademik ünvana götüren eylemdir. (sınavının akademik olmadığı) doçentlik, doçentlikten sonra beklenerek alınan profesörlük akademik ünvanlar değildir, aslen kadro türleridir.

yurtdışında doktora yapmak isteyenler:

öyle gidip bilmem ne yurtdışında eğitim falan diye ortalıkta dolaşan firmalara gitmeyin kendi araştırmanızı kendiniz yapıp öyle başvurun (bkz: madem doktor olacan)

yurtdışında (amerika'da avrupa'da neredeyse orada) yapmak isteyenlerin, kabul edilmek için istedikleri program hangi dildeyse o dilin üni. tarafından istenen yeterlilik belgesine, lisans yüksek lisans vs. transkriptlerine ve tev gibi kurumlardan ve/veya gidilecek yerde (üniversitelerin sitelerinde yazar) doktorandlara burs veren yerlerden bir burs temin edilerekten başlayabilecekleridir. istenen notlar genelde üniversitenin sitesinde yazar, ama bazen motivasyon ve eğer zorunluysa mülakat notlardan daha etkili olabilir. genelde hangi konu, hangi hoca gibi sorularla karşılaşılır, motivasyon yazısı verilmesi gerekir (başvurduğunuz yerin akademik kadrosunu, çalışmalarını vs. iyi okuyun). hocalarınızdan alabildiğiniz kadar referans alın, gerekiyorsa çevirtin, onları da isterler.

çoğu avrupa ülkesinde doktora programlarının çok çok büyük kısmı size üniversitede yarım kadro vererekten güzel para da kazandırır. türkiye'de genelde böyle bir sistem olmadığından bilmenizde fayda var.

hekim arkadaşlar:

buradaki uzmanlığınız yurtdışında akademik bir ünvan olarak görülmemektedir. siz burada doçentliğinizi profesörlüğünüzü almış olabilirsiniz/alıp sonra yurtdışında akarım diye düşünüyor olabilirsiniz, ama doktoranız yoksa siz dünyanın geri kalanında akademik anlamda sadece bir lisans mezunusunuz. lütfen doktora yapın. md phd'nin havasından geçilmez. yoksa haddinizi bilin ve hastanenizde paranızı kazanmaya devam edin. ilginç vakaların yayınını yapın. saygılar sevgiler.
Üniversitede öğretim görevlisi olmanın tadına varmak adına önemli hamledir. Bazı sığırlar doktora yapmayı doktorlukla karıştırır. Doktor mu oldun sen gibi soru soruyor adam. Cehalet zor iş.
Az bir zaman sonra sonuçlandıracağım eylemdir. Hele bir bitse de tadını çıkarsam.
bu motivasyonla (!) hayallerimde kalmaya devam edecek sanırım...

eğitimde teknoloji üzerine yapabilseydim fena olmazdı ama...

ben bu hayalimi gerçekleştiremeyeceğim büyük ihtimalle ama inşallah ilerde evladım/evlatlarım olursa tüm hayallerini o/onlar gerçekleştirir.
görsel