bugün

özellikle 80'lerden farklı bazda alınmış, içerisinde göz önünde isimler olarak, bilimum sezen aksu'nun da gazını alaraktan,

(bkz: tarkan)
(bkz: yıldız tilbe)
(bkz: levent yüksel)
(bkz: sertab erener)
(bkz: mustafa sandal)
(bkz: ferda anıl yarkın)
(bkz: burak kut)
(bkz: hakan peker)
(bkz: metin arolat)
(bkz: sibel alaş)
(bkz: serdar ortaç)
(bkz: rafet el roman)
(bkz: asya)
(bkz: taner) gibi isimlerce sürüklenmiş, fakat özellikle 90'ların sonuna geldiği zaman internet denen zamazingonun da etkisiyle özelliğini ufak ufak yitirmeye başlamış, daha çok 2002-2003 gibi genç nesil denen topluluğun da alternatif müzik türlerine kaymasıyla ufaktan kendisini yitirmiş müzik kültürüdür efenim...
benimle oynama ile büyük bir patlama yapan müzik türüdür doksanlar pop.
aşkın nur yengi'nin sevgiliye albümüyle başlayıp; hakan peker, yonca evcimik ve harun kolçak'la hızlanan akım.
bunu söylemekten utanç duyuyorum ama bide oya ve bora vardı.
tabi o zaman baris manco, yeni turku, grup gündoğarken, mfo gibi ağabeylerimizi kulaklarımızın paslarını itinayla silmekte iken dogus ve atilla tas gibi garabet bakteriler de bilimum kulak kirlerimizi arzetmekteydiler. yeni albüm çıkaran mahsun kırmızıgül her zamanki gibi zirveye oynamaktaydı kendine has seudaliyim yorumuyla... hatta fonetik kurallara inat belalimıyla.. aynı zaman diliminde nasıl olmuş da unutulmuş dediğim başka bir belalım var idi.. emrah kos..

başka kimler yoktu ki... her zaman seksiliğini koruyan hüner coşkunerler, nostalji 1..3...97808.. e kadar giden albümlerinde güzelim samanyolu dahil onlarca şarkıyı iğrenç yorumlayarak zengin olan muazzez ersoylar... tasavvufu bize yeniden sevdiren seciller (bkz: uhde), küçücük bir odada bir oraya bir buraya yaslanarak aşk her şeyi affeder mi diye çığlıklar atan özlem tekinler (ki son ikisinin vidyosu yer altı sarnıcında çekilmiştir)... alaturka reaggea veya r&b'yi hayatımıza sokan mansur arklar, ragga oktaylar... pantolonunu sevdim çıkar onu bebeğim diyerek cinsel devrimi sessizce başlatan gökhan tepeler...

bugün bile ağzımızdan düşmeyen duyunca durup irkildiğimiz cesaretin var mi aska ve vazgec gonulü hayatımıza sokan gulaylar.. zeynep dizdarlar

mevcut politikacılar misali ezelden ebede kadar yaşayacakmış gibi görünen kendimizi bildik bileli
varolan nilüferler, ajda pekkanlar, kayahanlar...

kimler varmış kimler...
acıtan şu;

bütün bu yukardakilerin her biri ve bir kaç şarkısı en ufak bir araştırma yapılmaksızın hafif bir hafıza zorlamasıyla hatırlanır, hatta şarkılarının çoğu ezberdedir...

aranızda son 3 yılda çıkanların isimlerini ve bir kaç şarkısını ezbere bilen var mı ??

konuşma bitmiştir..
(bkz: tayfun)
90 ların başındaki şarkılar daha çok ilginç ve şu anda komik gelen klipler atıralar içinde çok güzel bir köşeye konmuştur ve şimdi o dönemin yıldızlarının çoğu kaybolmuş ya da farklı tarzlarda müzik yaşamlarını sürdürmektedirler.
barboros hayrettin: ben sizin babanizim sarkisi ile gündeme gümbürt diye düsen, gerek kocaman gözlükleri gerekse ressam vari durusu ile gundemi sallayan bir adamdi. ama ne yaziki saman alevi söndü.
''ol metşibas izalona beybe ay gattı marıı oo metşıbas izelona beybe yeee !'' şeklinde bir şarkı barındıran müzik türü (bkz: ilkokulda kulaktan şarkı söylemek)
türk pop müziğinin dönüm noktalarından biridir. o dönem çıkan sanatçılardan bir kısmının yerinde yeller eserken, bazıları hala dimdik ayaktadır. dönemin en hit olmuş isimleri ve şarkıları şunlardır:
(bkz: tayfun) (bkz: hadi yine iyisin)
(bkz: tarkan) (bkz: kıl oldum abi)
(bkz: aşkın nur yengi) (bkz: nazlanma)
(bkz: zafer peker) (bkz: diyemedim)
(bkz: harun kolçak) (bkz: gir kanıma)
(bkz: burak kut) (bkz: benimle oynama)
(bkz: nilüfer) (bkz: şov yapma)
(bkz: serdar ortaç) (bkz: karabiberim)
bir yaz yaz yaz'ı, bir mahmure'yi, bir mavilim'i, bir paşa gönlüm'ü, rakkas'ı unutmak mümkün mü o dönemden çünkü bu şarkılar her devrin kadınlarına ait; (bkz: ajda pekkan), (bkz: nükhet duru), (bkz: nilüfer), (bkz: zerrin özer), (bkz: sezen aksu).
o dönem denince aklıma gelenlerden biri inan anlatmak zor adlı bi şarkıyla çıkmıştı böyle vücutlu bir abimizdi sonradan arazi oldu.
akımın unutulmaz isimleri ve parçalarından bazıları şunlardı;
rüya ersavcı - baba
yonca evcimik - abone
oya_bora - ara beni
ozan orhon - zeynep ( zeynep sınıfta mı kalacak? doktor mu olacak? zeynep hadi hadi söyle )
seden gürel - bumbum
aylin livaneli - okulu asardım
tayfun - hadi yine iyisin
her nedense sözlük ahalisine "türk pop müziği"ni anımsatan kavramdır. kimse hatırlamamış ama bi "emre" var ona n'oldu?

(bkz: haydi çal çal durma çal çal)
bir kublesini dinlemek için;

http://www.youtube.com/watch?v=H0GyFGX8NCc&mode