doğum günümü kutlayan herkese çok teşekkür

entry 12 galeri video ses iyilertrends
 1. 1.
  gün geçmiyor ki yeni bir facebook örfümüz oluşmayadursun. yıllar boyunca merak etmişizdir ya (en azından ben etmişimdir), toplumun karakteristiğini oluşturan bu kurallar nasıl kabul görmüş diye, misal istanbul'da yürüyen merdivenlerde insanlar sabit kalacaksa sağ tarafa yanaşır, sol şerit boştur ve hareketli insanlar o boş sol taraftan yürür koşar vs ve aynı kültür ankara'da yoktur, herkes karışık buruşuk biner yürüyen merdivene, acil işin olsa iş çıkışı köprü trafiğine yakalanmış araba gibi sıkışıp kalırsın o merdiven dibinde.

  işte bu davranışların kendi kendine nasıl oluştuğunu ya da oluşamadığını çok düşünmüştüm. işte en güzel örnek facebook da canlı canlı gözümüzün önünde gelişiyor. doğumgünü olan birinin duvarı arkadaşlarınca; iyi ki doğdun canım / iyi ki doğdun kardeşim / kardeşim nice yıllara / bebeğim iyi ki varsın, annen iyi ki doğurmuş seni vs. gibi klişelerle dolar. bu birinci doğum günü örfüdür ve sonra gecenin sonunda esas kişi "doğum günümü kutlayan herkese çok teşekkür ediyorum" diye başlayan bir iletiyle çağımız örflerinden birinin hikayesini mutlu sonla tamamlar.

  işte toplumsal kurallar bu genel eğilimlerle şekilleniyor a dostlar. hastayım bu toplumsal kurallara, insanoğlunun oto yönetim mekanizmasına vs. içimde hümanist fırtınalar esiyor, enginlere sığamıyorum, taşıyorum.
  #13231650 :)
 2. 2.
  kadın ise;

  "doğum gününümü felan kutlayan herkese tenks. xd"
  158639725 kişi bunu beğendi, 86652 yorum.

  erkek ise;

  "eyvallah mahmut abi kutladığın için"
  mahmut xxx
  he tamam.

  edit: aborovv. olm nagzel entry lan niye eksilidiniz ki bunu. içinde ironi, örnekleme ne bileyim herbir şey mevcut. yapma böyle gözün sevem.
  #13231670 :)
 3. 3.
  tam olarak, "doğum günümü kutlayan kutlamayan herkese çok teşekkür ediyorum" şeklinde olan cümledir. kutlamayanlar da unutulmaz.
  #13231682 :)
 4. 4.
  doğum günümü kutlayan "kutlamayan" herkese teşekkür ederim versiyonu daha itici olandır. toplu teşekkür edilecekse, bir kişi kutlasın herkes adına, toplu kutlama yapılsın... bu nasıl bir samimiyetsizliktir? tez zamanda tükensin.
  #13231746 :)
 5. 5.
  doğum günü olan kadınsa kutlayan sayısının erkek olanın 10 katından fazla olacağı kesinidir.
  #13231763 :)
 6. 6.
  saçma dünya işleridir. yüzde seksenlik insan dilimi de bu saçma dünya işlerine dahildir.
  #13231779 :)
 7. 7.
  ilgi isteyen kadınlar...
  ve yalaka erkekler...
  bu ikisi nin dayanılmaz samiyetsizliğinden ibaret bir durum.
  iyi ki doğdunuz hepiniz.
  #13231836 :)
 8. 8.
  arkadaş nedendir bilmem başlığın içinde facebook gördüm mü dayanamıyorum yazasım geliyor hayır hem çemkiriyorum facebookla ilgili hem de kendim bağımlısıyım neyse birilerini kurtarabilirsem bu illetten kar sayacağım.
  Şinciiikk bu doğum gününü kutlayanlara teşekkür etme hadisesi tanıdık tanımadık herkesin doğumgününüzü duvarınızda -bunu da böyle söylemek komik geliyo ya neyse- saçma sapan "hepi hepi börtdeeeyy sividiiii" "sevdiklerinle birlikte zabazingolar dilerim minnoşummm" "çok çikibonbon bi yıl geçir e mi şekeeerrr" gibi klişe ve zevzek ifadelerle kutlanmaya başladıktan sonra ortaya çıkması doğal bir hadisedir. Bi nevi iğrençlikte sınır tanımayan etki tepki olayıdır. Olay şöyle gelişir doğumgünü çocuğunun doğum günü boyunca duvarında -pıhpııhhh- bişiler paylaşanların yazılarını hem beğenmek hemde altlarına yorum yapmak gibi bir misyonu vardır. Sonrasında doğumgünü çocuğu doğumgününden 1 gün sonra "kutlayan ve kutlamayan herkese teşekkür"ü bir borç bilir. Burada unutan arkadaşlara hafiften bir dokundurma vardır. Kişi eğer sevgilisinden yeni ayrılmış ise -doğum günü hediyesinden kaçmıştır piç- araya manidar manidar bişiler de eklenebilir "bugün ayılar bile sevimli" ya da " küt küt atıyor kalbim" falan filan gibi kimsenin anlamayacağı şeylerdir işte bunlar neyse. tabiki bu teşekkür yazısında ne harika bir doğum günü geçirdiğini "sizsiz ben ne yapardım" ya da "hayatıma anlam katan dostlarım" ya da "bugün beni havalara uçurdunuz" gibi ifadelerle vurgulanır. Halbuki sor öyleeee annesi babasıyla evde pasta kesip çekirdek çitlemişlerdir en fazla.
  #13232668 :)
 9. 9.
  facebook'ta rastlanan, kimsenin rica ederim karşılığını vermediği teşekkürdür.
  #13232681 :)
 10. 10.
  'Doğum günün kutlu olsun nice mutlu senelere' diye söylenen-yazılan söze karşılık olarak verilen cevaptır.
  #13232733 :)
 11. 11.
  kutlamayı unutanların ertesi gün görüpte geçmiş dogum gununu kutlamasına vesile olan metindir.
  #21428432 :)
 12. 12.
  eski sevgiliye ayrıldıktan hemen sonra atılan defalarca silip silip baştan yazdığınız eski maillerden sıkıldıysanız tam size göre.
  #21449567 :)