bugün

annen seni doğurmadı, sıçtı.
doktor cenabettir şansına bak.
(bkz: sezaryenle kaka aldırmak)
tanrı senin hamurunu necasetle yoğurmuş.

ana seni sıçar iken yanlışlıkla doğurmuş.

(neyzen tevfik)
candan can ayrımı işlemi olarak doğum tanımlanabiliyorsa, o kadar ıkınma,zorlanma sonucunda gerçekleşiyor olması gayet normal durumdur.
hangisini çıkaracağını bilememektir.
(bkz: annen seni doğurmamış resmen sıçmış)
hergün olan bir şeydir. doğum masası denilen şeyin altında böyle bir "vukuata" binaen hazırlanmış bir düzenek olur.belki aynı şey benim anneme de olmuştur. ama herhalde tutup da sonradan bize "canım ben seni doğururken bi yandan da çatır çatır s.çtım" diyecek hali yoktur. o da onun "küçük bir sırrı" olsundur.

doğum sırasında sancıdan bayılan kadın sayısı az değildir, insan o inanılmaz sancıların içerisindeyken öyle "kibar oliim kakamı tutiim" şeklinde düşünemez. normaldir.
doğum yaparken dışkılama isteğinin olması evet normaldir.çünkü bebeğin doğum kanalında ilerlemesi bağırsaklarda baskıya yol açar ve annede dışkılama isteği doğurur.
ancak doğum sırasında dışkılamak ortamın sterilitesini bozacağı için.doğum öncesi anne adayının bağırsakları lavman yöntemiyle boşaltılır.bu hem sterillik için hem de doğum kanalını genişletmek için yapılır.mesanenin ve kalın bağırsağın dolu olması doğum kanalını daraltır, doğumu zorlaştırır.

doğum yaparken dışkılayan anne adayları var.ama bu son dakikada hastaneye gelmiş olanlarda ve de doğum hazırlığı yapılmayan anne adaylarının başına geliyor.insanların önünde bir bebek dünyaya getirmenin utanması olmaz çünkü mucizeye tanıklık vardır orada.doğum yaparken kaka yapıyor olmak anne adayı için çok utanç verici bir durum oluyor.doğum yapan kadın masadan doğrulmaya çalışıp bir yandan ıkınırken sizden özür diliyor.zor bir an.hissiyatın kokunun dışında anne ve bebek enfeksiyon olabilir.

istisnai durumların dışında doğum eylemi sürecinde ve öncesinde anneyi doğuma hazırlamak gerek.fiziksel ve ruhsal olarak.
bir insanın dünyaya geliş anı unutulacak bir an değil ve güzelleştirmek elimizde.
güncel Önemli Başlıklar