bugün

bugun hayatimda ilk defa diyetisyene gittim. oldum olasi kilo problemi olan biriyim. haftada 3-4 sefer cardio yapip beslenmeme dikkat ettigim zamanlarda dahi en fazla sıkılaşıyordum kilo vermem cok cok zor oluyordu. disardan tabi görenler diyordu kilo mu verdin diye ama vermiyordum iste. ben de acikcasi kendime iyi bakinca,iyi hissediyorum diye kiloyu sallamiyordum. heralde metabolizmam yavas napim yani diyip durumu kabullenmistim. kendi kendimin doktoru olmaya calisirim hep. neyse su siralar vaktim var. dedim kilo vermek icin belki farketmedden bir seyleri yanlis yapiyorumdur onu ögrenirim ya da belki yeni bir tüyo kaparim umuduyla bir diyet uzmanindan yardim almak istedim. bu isler nasil ilerliyor diye de önce devletin diyetisyenine gitmek istedim. díyetisyenin öncesinde bir sıkıntı var mi diye de tabi ki de bir dahiliyeciye göründüm. orda zaten neden kilo veremedigim ortaya cikti. sebebi (bkz: d vitamini eksikliği)ymis. sasirdim. vay dedim su ufacik hormon mu bana köstek oluyor *

diyetisyen dedigin bence biraz hayat dolu olmali. 50 yas civari bir kadina denk geldim. surati mahkeme duvari gibi bir seydi. aldi hesap makinesini eline hesap kitap yapti. saniyorum o arada kalori hesabi yapiyordu * yesil caydi, bir kibrit kutusu kadar peynird basladi anlatmaya. hala bu zamanda kibrit kutusu kadar peynir diye diyet hesabi yapmasina hayli sasirdim. peynir hastasi bir insan olarak ben tabi bir de gerildim o kadar kucuk peynir parcasiyla nasil yasarim ühü ühü diye. yasak listesi verdi mesela. Aman tanrim öleyim daha iyi * ya aslinda yasak listesindekileri cogunlukla zaten yemiyorum ama orda liste seklinde her sey alt alta siralaninca insanin bir gözü korkuyor yav. benim gibi gevsek birine, fazla sıkı bir diyet verdi acikcasi. yarin uygulamaya baslicam. bakalim umarim uyarim.

benim bir arkadasim diyetisyen M. Pırıl Şenol´un danisani. onda mesela 3 aylik paket alinca aylik 500 liraya, bir aylik alinca aylik 650 liraya geliyormus diyetisyen hizmeti. piril baya da ilgileniyor. pahali gelmisti bana ilkin ancak dusununce basmakalip bir sey istemiyorsan, kendine özel bir program istyiorsan parayi basman gerekiyor.o bir de kastirmiyor böyle. haftada bir cheat meal veriyor. oh mis.
Yürümezsen olmaz!
Bundan 6 sene önce gittim 4-5 ay kadar e bunlar normal yediğimden daha fazla şey yedirmeye çalışıyorlar. Benim metabolizmam yemediğim için çalışmıyormuş, ne zamanki kahvalti yapmaya başladım kilo verebildim.
taa küçükken götürmüşlerdi
sabahları 2 dilim ekmek kibrit kutusu kadar peynir 5-6 tane zeytin ve dometes salatalık şeklinde program hazırlamıştı diyetisyen
ben de diyetisyenden korkumdan dolayı yüksek oranda uydum listeye
iki dilim ekmekle nasıl doyuyum fotosentezemi geçiyim napıyım.
Bazan gidiyorum ama anlaşamıyoruz. içki içmemen lazım diyor. içmiçeksem sana niye gelim ben?
Diyetisyene gitmek normal doktora gitmek gibi değildir.
Doktora gidersin, muayene eder, ilaç yazar.
Ama yemek işi öyle değil.
Diyetisyenin bir yazdığı menü bir ay uygulanamaz.
Sonuç olarak verim almak istiyorsan ya özel diyetisyenin olacak, gün içinde bütün yediklerini kontrol edecek, yada bizim gibi kendin öğreneceksin doğru beslenmenin püf noktalarını ve kendi kendinin diyetisyeni olacaksın.
en son gittiğimde baklavayı yasaklamıştı zalımın kızı. neymiş efendim kilo yaparmış, yahu 2 kilo baklava yedik diye hemen kilo mu alınır kardeşim bu nasıl bilim böyle.