bugün

Zor sınav değildir. Tekte rahat geçiliyor. Heyecan yapmayın yeter. Ben komisyonla muhabbet ederek bitirmiştim sınavı. * yanınıza binen komisyon başkanının tavrı önemli. Bazıları var abuk subuk sorular soruyor. Kuzenime gelen öyleymiş mesela.

Sınavda hidrolik direksiyon kullanıyorsunuz arkadaşlar. Ne kadar zor olabilir. Ben şu an şahin kullanıyorum acemiliğimide onunla attım. Hidrolik direksiyon araba kullanınca garip geliyor artık.
Dipnot: keko gibi modifiye yok elbette orijinal biniyoruz.
geçememek için ya gerçekten çok heyecanlanmak lazım ya da ciddi ciddi beceriksiz olmak lazım.

daha öncesinde hiçbir aracın sürücü koltuğuna oturmamış olan ben bile sadece kursta 6 gün boyunca gösterilen 40-45 dk lık direksiyon eğitiminden sonra sorunsuzca sınavdan geçmiştim.
patinaj yapıp virajları da yanlayarak dönerseniz usta şoför olduğunuza kanaat getirip geçiriyorlar.

bir de amele gibi emniyet kemeri takmayın. zaten 5-10 dakika süreceksiniz.
Arabanın yavaş sürülmesi gereken sınavdır. Arabaya bindim hocanın dediği ilk cümle yarım saatin var erken bitirirsen bi tur daha attırım oldu. Araba kalkış destekliydi ayağı debriyajdan çeksen kendi gidiyodu zaten. Yarım debriyaj parkuru tamamladım. Sakin olmak lazım hiç korkulduğu gibi değil.
yıllar önce, tek seferde geçtiğim sınavdır.
iveco marka otobüsle girdiğim sınavdı. Sınava giren herkes otobüsteydi. Beşer dakka arayla herkes direksiyona geçerek yarım saatte bitirmiştik sanırım sürmeyen kimse çıkmamıştı. Kırsal kesimde yaşamanın ender güzel yanlarından biri de her tür araca az çok biraz hakim olmak sanırım.
2 kere aynı hatayı yaparak kaldığım sınav. 2. Vitesle durduktan sonra kalkarken vitesi 1'e almayı unutup stop ettirdim. L parkı da yapmıştım ne güzel. Üzdü.

Edit: 2. sınavda geçtim.
2. Sınavimda geçip almıştım ehliyeti. Zaten ne zaman birseyi ilkinde başarıp zora sokmadım ki kendimi.
direksiyon sınavına arabamla gitmiştim ve yaklaşık 2,5 senedir araba kullanıyordum.
vitesi 1 almayı unutup arabayı nasıl stop ettirdin, boştayken araba stop etmezki.
Komisyon o anda farklı bir ruh haline bürünür ve sanki Survivor yarışmasındaymışsınızcasına muamelede bulunurlar. Her bir sinyal vermeniz onların beynine giren bir ışık hüzmesi her virajınız migren gibi gelir onlara. Yalandan iki konuşurlar aralarında dikkat dağıtmak için. Gıcık ve bir o kadarda gaddardırlar. Ah ah ben bilmez miyim.
Koltuk ayna kemer ve çıkış sinyalini unutmayın.

Debriyaj ve vites ile.
Avrupa da süremeyen yada az süren adama vermiyorlar.

Gece sürüşü, gündüz sürüşü, şehiriçi ve otobanda test ettikten sonra sonuca ulaşıyorsunuz.

Türkiye de anımsadığım 100 metre kullandırıp geçirmişlerdi herkesi.
siz arabaya odaklanmışken, arka koltuktan sürekli laf veren yarak kafalı görevliler yüzünden kalabilirsiniz.
girdiğim günde ve hocada, 12 adaydan 3'ü geçmiş. geçenlerden biri de benim.
practice makes it perfect.
9 eylül 2017 de tek seferde gectigim sınavdır.
Ümraniye üsküdar civarı kurs arayan varsa ümraniye boğaziçi ehliyet'i tavsiye ederim. Çok ilgili bir kurum. Pişman olmazsınız. Evet.
Ayrıca kursunuza sınava, çalıştığınız arabayla mı gireceğinizi sorun yoksa sınavda zorlanabilirsiniz.
eşeği oturtsan koltuğa eşek geçer bu sınavı.
kursta en iyi araba süren benimdim. sınav günü geldi çattı başka bir araba denk geldi benim çalıştığım araç eski bir modeldi, vites yerleri değişik ayna, koltuk ayarlama yerleri farklı felan tabi biraz ister istemez sıkıntı çektim hafif panik oldum ama sıkıntı yok.

başladık derken kurallara uyuyorum arkadaki görevliler konuşturmaya çalışıyor car car habire dikkatimi dağıtıyorlar birde çok yavaş gidiyorsun hızlan dediler ama 60 ı geçme diye öğrenmiştik oooo senimi bekliyecez akşama kadar kaç aday var dediler. güzelce sürdüm sınav bitti. 80 vermişler sizin vereceğiniz notun demiştim. yani komisyon bence çok önemli.
hava civadir turkiye deki. avrupa nin belli ulkelerinde veya uk de sinava girse 90% i ilk seferde gecemez. hatta uk de testi gecme orani su an 46.3%. son 13 yilin datasi mevcut ki en yuksek oran 47.1%.
tek bir kritik hata yaparsaniz kaliyorsunuz, tekeri kaldirim kenarina surtmeniz bile kritik hata.
Arabada siz hariç diğer 3 kişiye bakın ben araba sürebiliyorum diye kanıtlama yapılan sınav. 3 sene önce bile baya paraydı bu ehliyet çıkarma işleri şimdi uçmuştur.
cok kolaydir.
siz kaybetmediniz onların para kazanması gerekiyordu diye düşünmeniz gereken sınav. bölüm sonu canavarları gibidirler düdüklemeden salmazlar. ülkede komisyon mülakat duydu mu kaçmak gerekiyor artık.
ehliyetimi alkol dolayısı ile kaybettiğim için tekrar girmek zorunda olduğum zımbırtı.

alkol pişmanlıktır!

şaka lan şaka. araba kullanırken içmeyin sadece.
Park etmeyi büyük bir keyifle yapardım. Hocam bana o kadar güvenirdi ki 50 metre geri gitmede arabadan çıkıp beni dışarıdan takip etmişti. En çok mutlu olduğum derslerden biriydi o.