bugün

Gerçek müslümanlığın bu olmamasından kaynaklanır.

Kim lan bu bu?
Aydınlanma ve bilinçlenme ile her daim ve her yerde doğru orantılıdır.
internetin artması ile birlikte gelendir. insanlarımız internetle az da olsa okumayı öğrenmişlerdir.
KONDA raporu: Son 10 yılda 'Düzenli olarak oruç tutarım' diyen gençlerin oranı yüzde 74'ten yüzde 58'e, 'Düzenli olarak namaz kılarım' diyenlerin oranı yüzde 27'den yüzde 24'e düştü.

https://tr.sputniknews.co...m_campaign=URL_shortening
Kıyametin yaklaştığının göstergesidir. Şaka maka dinsiz olduk hepten. Allah sonumuzu hayır etsin.
uzun süreler boyunca halkın bilincli sekilde ve cebren dinden sogutulma çabaları diyebiliriz. ancak boşuna sevinmeyin ibadet evet emirdir ama dinin tamamı degildir. külün altındaki ateş gibi bu millet imanını korudu. şimdi ateş canlanmaya başladı. ugur akkafa, cayhause, hayalhanem, sozlerkosku var youtube da bi izleyin. gorduklerinize inanamayacaksiniz.
çok fazla dillendirilen şeyler insan hayatında her zaman sıradanlaşmıstır. Bu da onun daha ciddiyetsiz bir konu haline getirir.
kendilerine " dindar" diyen sapkınların açıklamaları, davranışları yüzündendir. islam coğrafyası yoksulluk, göç, savaşlar ve adaletsizlikle boğuşuyor. yönetenler halklarının cahil kalmasını istiyorlar. böylece rahatça batıyla iş tutup servetlerine servet katıyorlar. cehalet paraya giden yolun anahtarı.

ortada yeni bir söz söylemeyen, kendi mimarisini, edebiyatını, felsefesini üretmeyen, iyiyi- doğruyu aşılamayan, kanaat önderleri şirke bulaşmış "sözde bir din var. hamasetle, lafla insanları dindar yapamaz, aksine soğutursunuz.
ekşisözlük kullanıcıları arasında yapılmış ankettir. siz sonuçlara bakıp zevke gelmeye devam edin.
istanbul'un ünlü mahallelerindeki kafelerde fal baktıran kadınların bundan haberi var mı?

Yok.

Din kaybolmuyor, evrim geçiriyor: yahudilikten bozma bir monizme evriliyor.
araplıkla müslümanlık karıştırılınca gayet normaldir.
türküz. hikaye severiz ama bi gün aklımız başımıza gelince hızla uzaklaşırız.
Bir sentez çıkarmaya çalıştığımız şey kalabalık güruhların dine ilgi gösterip göstermemesi mi?

Bu kadar mı tenekeyiz?
din tüccarları yüzündendir. o kadar kirliler o kadar çakallar ki anlatmaya çalışsan kelimeler yetmiyor. geçen gene buraya yazmıştım beraber aynı safta namaz kılıp camiden çıkışta sohbete başladığımız adam sırf onun reyizini fazla eleştiriyorum diye bana "siz dine düşmansınız zaten" diyebiliyor. lan az önce yan yana idik be adam sen allaha secde ederken ben odine thor a falan mı dua ediyordum.

din adamı diyorsun allah ın emrinde diyorsun cuma hutbesinde seni yenikapı mitingine çağırıyor birilerinin ağzı ile konuşuyor. burası yaradanın evi siyaset karıştırmayın diyorsun bir din adamına yakışmayacak şeyleri sana söylüyorlar. dışarıdaki olaylara bakıyorsun nerede sapık var nerede yavşak var hepsi dinin arkasına saklanmış tipler. ışidi el kaidesi haması bilmem nesi zaten ortada. koskoca islamiyeti bu kadar ayaklar altına alıp sonra "hristiyanlar ve yahudiler bize düşman zaten cağnımmm" dersen kimse senin yanında durmaz tabi. hırsızlığı aklıyorsun tecavüzü meşrulaştırıyorsun yalanı normalleştiriyorsun allah adına cihat ediyorum deyip "hoşgörü" dini olarak tasvir edilen islamiyetin adını lekeliyorsun sonra ben cennete gideceğim diyorsun. gidersin gidersin..
insanların dünya hayatına ve basit hazlara kandığının göstergesi. öte yandan, genç nüfusun islam dini üzerinden gelir sağlayan dincilere karşı tepkisel bir tavır takındığının da göstergesi.

malesef çoğu insan fikirler üzerinden değil, kişiler üzerinden argüman geliştiriyor. yani çoğu insan kur'an'ı okuyup değerlendirmek yerine; islam dinini temsil ettiğini iddia eden diyanet'e ve islam dinine mensup olduğunu iddia eden çoğunluğun saygı duyduğu din adamlarına bakmayı tercih ediyor. bunun sonucunda da malesef deizm ya da ateizmden birine yöneliyor.
herkes için nedenleri elbette ayrıdır. din kisvesi altında yapılan ahlaksızlıkların,sömürülerin farkına varıldıkça dine inancın azalmasını gayet normal ve olağan buluyorum. hocalar hacılar kız ve erkek çocuklarını taciz ve hatta tecavüz ettikçe, en çok çalan çırpanın sevgili din kardeşlerim dediği zaman alkışlandığını gördükçe elbette sorguluyorsun. çünkü neden sorgulamayalım ki?
dini kullanıp siyaset yaparsan, kul hakkı yersen, her türlü pisliği yaparsan toplum da dinden soğur tabi.
Güzel bir gelişmedir. Bi de şu dini çıkarlarına alet edenlerden kurtulsak ne Süper olur.
Zenginler fakirlere dinden başka bir şet başladı...
inanç ilgi ile doğru orantılı olmak durumunda değildir. Temelsiz bir tartışma.
diyanetin ve pagan zihniyetli tarikatlerin yüzündendir. daha geçen cuma gittiğim camide diyanetin hutbesini okuyan imam tarafından tekfir edildim. ne diyeyim büyük vebal aldınız orospu çocukları. benim ilgim azalmadıysa da başkasınınki azaldı. bu hareketleriniz, beyinsizlikleriniz bir değil iki değil sonuçta. büyük kitlelere sebep oldunuz.
Kişiler dini kullandıkça ve bilim din ile çelişmeye başlıyorsa azalması olağandır.
inanç karın doyurmadıģı gibi duygulara da hitap edemiyor artık demekki.

Deizme yaklaşmış bir inanç modeli hakim çoğu din mensubunda. Ritüeller o dinin mensubu olunduğu için olmaktan çok öyle ögrenilmis olduğu için sürdürülmekte.

işte bir peygamber varmis biz de onun yolundan gidiyoruz hikaye budur. Olmasa da olur gibi gibi bir durum.
Koalisyon hükümetlerini saymazsak islami ideolojiye sahip bir siyasi parti iktidar olmadığı için bir kesim müslüman siyasi iktidarı kullanınca asr-ı saadeti yaşayacaklarını hayal ediyordu.

Bir defa buradan bir olumsuzluk oldu. Sonra sözde islam devleti ve cemaat mevzuları derken en çok yarayı islam aldı.

Hıristiyanlar için bir bilgim yok. Museviler zaten bir değişikler. Başlık din demiş islam dememiş.
Kuran okuma azlığı.
Avrupa 250 yıl önce başlamış yavaş yavaş dünyaya yayılan durumdur.