bugün

bir kadin ismidir.
istek,rica,olması gönülden istenen,masallarda topu topu 3 tane verilen(3 dilek hakkı),aşırı arzulanan şey.
istiklalde bulunan ve garsonlarının öğrencileri sevmediği kafe.
(#877747)de bahsi geçen şahsın ve st27 nin aynı kişi olmasından mütevellit benim ismim.
(bkz: dilek ağacı)
(bkz: dilek taşı)
sadece xx kromozomlu insanlara verilen, unisex olmayan isim.
dilek, dilek abla, dilek teyze. her türlü ya$a hitap etmektedir. gavurlar delek demeyi tercih etse de çocukken dilo dilo, bilek, direk gibi saçma sapan lakaplar takılsa da, lisede bilimsel arkada$lar tarafindan dinin latince ikiye tekabül etmesinden dolayi saçma sapan espriler yapilsa da en bi güzel kadın ismidir.tanidigim bütün dileklerin süper iyi olmasindan kaynaklanan acayip sempati duymaktayım

(bkz: ben bunu bugün gördüm)
isimlerden genelleme yaparsak-genelleme temelli bir millet olduk çıktık- fena insanlar değillerdir... dilenen şey anlamına gelen bu isme sahip insanlar gün geçtikçe çoğalmaktadır...

(bkz: buyrun benim)
güzel ve zarif bir isimdir. iyi insan olarak tarif edilmeleri sevindiricidir. *
suat sayın ve sadegul'ün seslendiği parça.

Gökteki yildizlari topladim birer birer
Her birine bin dilek diledim senin için
Sonra sessiz agladim kendi alin yazima
Yazik kalbinde bir yer olmamis benim için

Gökteki yildizlari topladim birer birer
Her birine bin dilek diledim senin için

Agladi bütün dünya karsiliksiz sevgime
Çare bulamadilar mahvolan gençligime
Ömür boyu pesinden sürünüp durdu gönlüm
Yazik seni yaradan yazmamis benim için

Dilerim ki fânî dünyâda kimse
Ömrünü mihnetle telef etmesin.
Fakat kâmil adam olmak isterse,
Elem çektiğine esef etmesin.

Rıza Tevfik Bölükbaşı
DiLEK Türkiye'de en çok kullanılan 21. isim (... 19. zeynep, 20. elif, 21. dilek, 22. fatma, 23. emre, ...). Ülkemizde yaklaşık her 217 kişiden birinin adı DiLEK ve ismin yaygınlık oranı binde 4.62.

DiLEK adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 19:39 itibariyle yaklaşık 332,288 kişinin isminin DiLEK olduğu ve DiLEK isimli kişi sayısının her yıl ortalama 5491 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

DiLEK isminin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranını hesaplarken bu isme elimizdeki Amerikan veritabanındaki 702,203 kişi arasında hiç rastlayamadık. Bu nedenle ismin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranın bir milyonda 1.4'ten dahi az olduğunu ve Amerikada toplam 400'den az sayıda DiLEK yaşadığını tahmin ediyoruz.

DiLEK Türkiye'nin en yaygın 21. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 21. ad ise Anthony ismi. DiLEK adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 19. George 20. Scott 21. Anthony 22. Jeffrey 23. Peter isimleri de sayılabilir.

ismiDidikle.com dan alınmıştır.
Allah'a arz edildiğinde duaya dönüşen istek.
güzel bir kız ismi. genellikle çakma sarışın olurlar. (bkz: adana sarışını)
siyah saçlı olur.
(bkz: dileklerimi kestim bekliyorum)
bu isimde bir arkadaşıma sms atarkene yanlışlıkla delik demişliğim vardır.*
tam sevgili ismidir. güzel yüzlü insan ismidir. ayrıca hemen her ticarethane için kullanılabilir bir isimdir.
sevgi demek , aşk demek , aşka aşık demek , istek , arzu demek...daha ne olsun .
Akşamları gökyüzüne bakıp bir yıldızın kaymazı üzerine tuttuğumuz ve ya olmasını istediğimiz bir şeyi içimizden söylememiz yani dilek tutmamız.Ayrıca bir kız ismidir.
Güneş öğlen olmalı, kadınlar yün yıkamalı kapı önlerinde

ve biz okuldan kaytarmalıyız

bir kutu vişne suyu kıvamında

-kamışsız.
Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: elazığ/#8517376)
erzurum ili, köprüköy ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: köprüköy/#8987291)
adın ne sorusuna cevap verdikten sonra "ayy bi dilek tutuyım" diyerek size sarılan malların olması sonucu nefret etme eşiğine gelinen isimdir.
Dileme filinin, farsça kalp manasına gelen dil ile alakası olmalı diye düşünüyorum.Dilek olsa olsa dildendir.
güncel Önemli Başlıklar